fbpx

Dodatki do domu – moje propozycje dla stylu skandynawskiego

by Dorota Zalepa
27 komentarzy

Lubię sklepy, w których można kupić ciekawe dodatki do domu. Przeważnie wystrój takich sklepów i ekspozycja są dla mnie ciekawym źródłem inspiracji podczas aranżacji własnej przestrzeni. Zastanawiam się wtedy, co sprawdziłoby się u mnie, gdzie znalazłabym zastosowanie dla konkretnych dodatków. W moim mieście zaglądam do takich sklepów jak Duka, Home&You, TK Maxx, H&M Home. Nie każde odwiedziny kończą się zakupami, w sumie to niewiele z nich skutkuje nabyciem czegoś nowego. Podczas zakupów stosuję zasadę 3P, czyli dana rzecz musi być piękna, pożyteczna lub pamiątkowa. Generalnie dwa pierwsze punkty są dla mnie najważniejsze. Jeśli coś jest piękne, ale mimo to, nie wiem czy sprawdzi się w moim mieszkaniu, rezygnuję z zakupu. Dla mnie rzeczy powinny być przede wszystkim użytkowe i dopasowane do całości wystroju.

 

Styl skandynawski charakteryzuje się surowością nie tylko w aranżacji, ale także w dodatkach. We wnętrzu dominują materiały naturalne, takie jak drewno, wiklina, metal, płótno oraz motywy industrialne, żywcem wyciągnięte z fabryki. Jeśli spojrzycie na zdjęcia wnętrz urządzonych właśnie w stylu skandynawskim, zauważycie, że dodatki, które tam występują powtarzają się. Galeria ścienna, wiklinowe kosze, miękkie poduchy, stoliki kawowe wykonane z surowego drewna, industrialne lampy czy świece.

 

Skandynawskie dodatki do domu

 

Przeszukałam dla Was kilka sklepów z artykułami dekoracyjnymi i znalazłam dodatki do domu charakterystyczne właśnie dla stylu skandynawskiego.

 

dodatki do domu

1. Drewniane ramki w różnych rozmiarach pomogą utworzyć galerię ścienną. Nie muszą być w jednakowym kolorze. Możemy mieszać fakturę, materiał, kolor ramek, pilnując jednak by tworzyły spójną całość.

 

2. Industrialna lampka biurkowa, która wcale nie musi stać na biurku. Fajnie sprawdzi się jako lampka nocna lub dodatkowe oświetlenie w salonie.

 

3. Plakaty i typografia (1,2) fajnie wyglądają zarówno na ścianie (mogą być elementem naszej galerii ściennej), jak i ustawione na komodzie, biurku i oparte o ścianę.

 

4. Świeczniki i świece wprowadzają swoisty, ciepły i przytulny klimat do wnętrza.

 

5. Poduchy i pled sprawiają, że pomieszczenie staje się idealnym miejscem relaksu.

 

 

dodatki do domu

6. Metalowe pojemniki do kuchni – możemy w nich przechowywać pieczywo, słodycze, przyprawy, herbaty. Dzięki takim drobnym gadżetom, kuchnia przechodzi małą metamorfozę.

 

7. Kosze wiklinowe lub metalowe do przechowywania różnych domowych drobiazgów. Idealnie sprawdzą się jako gazetnik, pojemnik na dokumenty, listy, piloty do sprzętu RTV itd.

 

8. Wazon na kwiaty nie musi być nudny (1,2), stylem może nawiązywać do naszego wnętrza.

 

9. Tacki (drewniana i metalowa) przydają się jako podstawki pod świece. Podczas świąt można je wykorzystać do stworzenia dekoracji świątecznych. Mają różne zastosowania i bardzo ładnie prezentują się we wnętrzach. Jestem ich wielką fanką.

 

 

 Skąd czerpać inspiracje?

 

Ogromną kopalnią zdjęć i inspiracji wnętrzarskich jest Pinterest, który bardzo pomaga mi podczas tworzenia przestrzeni mieszkalnej (moje konto znajdziecie tutaj).  Innymi źródłami inspiracji są magazyny wnętrzarskie takie jak ELLE Decoration, blogi, portale wnętrzarskie (np. Apartment Therapy), na których mamy możliwość porównania wielu stylów – skandynawski, kolonialny, eklektyczny, rustykalny, nowoczesny – i wybrania tego, który najbardziej nam odpowiada. Jestem wzrokowcem i zanim zdecyduję się na metamorfozę mojego wnętrza, muszę zobaczyć jak mogłoby ono wyglądać. Dlatego chętnie podglądam zdjęcia różnych wnętrz i wybieram z nich to, co sprawdzi się u mnie.

 

W moim mieszkaniu obowiązkowymi dodatkami są kwiaty, świece, ramki, tacki, poduchy, wełniany pled kupiony w Tunezji i industrialna lampka biurkowa. Mam chęć na wiklinowy kosz, do którego mogłabym wrzucić gazety i książki znajdujące się obecnie na półce pod stolikiem kawowym. Jest ich jednak coraz więcej, i przydałoby się dla nich dodatkowe miejsce. Zastanawiam się, bez jakich dodatków nie wyobrażacie sobie swoich wnętrz? A może zupełnie z nich rezygnujecie, na rzecz surowej i przestronnej aranżacji?

 

Zapisz się do Kameralnego Newslettera i zyskaj dostęp do unikatowych treści i poradników. :)

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy