Galeria ścienna – jak ją zaplanować i stworzyć?

by Dorota Zalepa
12 komentarzy
jak stworzyć galerię ścienną

Galeria ścienna nadaje wnętrzu ciepła i jest świetną ozdobą pustych ścian. Zanim jednak zdecydujemy się ją stworzyć warto przygotować plan i wybrać zdjęcia, plakaty, obrazy, które będą harmonizowały z naszym wnętrzem. Galerie nieodzownie kojarzą się ze stylem skandynawskim i  w moim kameralnym domu na wsi na pewno ich nie zabraknie. Czy są jakieś zasady tworzenia galerii ściennych, czy wystarczy zacząć wbijać gwoździe i galeria stworzy się sama? Oczywiście galeria może być sumą przypadkowych obrazków i zdjęć z wakacji, jednak znacznie lepiej prezentuje się, gdy przemyślimy jej kształt i charakter.

 

Przygotuj miejsce na galerię ścienną

 

Przede wszystkim zacznijmy od wyboru miejsca. Nie wystarczy pierwsza z brzegu ściana, zwróćmy uwagę jakie meble będą z nią sąsiadowały, czy aby na pewno wtopi się w wystrój, czy nie będzie zaburzać proporcji. Warto szukać symetrii z towarzyszącymi galerii półkami, szafkami czy sofą. Galeria ścienna będzie dobrze prezentowała się w centralnym miejscu nad sofą. Jeśli wystaje poza obręb sofy, niech wystaje tyle samo z każdej strony. Gdy mieści się w ramach sofy, zachowajmy równy margines od jej brzegów. Szukajmy wspólnych krawędzi z wiszącymi na ścianach półkami i szafkami.

Postanowiłam stworzyć galerię ścienną na ścianie nad stołem. Co prawda znajdowały się na niej już obrazki, jednak galeria nie była dokończona, a potencjał ściany zupełnie nie był wykorzystany.

galeria ścienna

galeria ścienna

 

Rozrysuj sobie plan na zwykłej kartce

 

Tworzenie galerii ściennej warto rozpocząć od rozrysowania jej sobie na kartce. Zachowajmy skalę, która odwzorowuje rzeczywiste wymiary. Nie wszystkie ramki muszą być tej samej wielkości, dobrze jeśli są różnych wymiarów, dzięki czemu możemy stworzyć ciekawszą figurę. Jednak w galerii powinny znajdować się także ramki tej samej wielkości, które stworzą pewien wzór. Możemy dobrać je w pary i porozwieszać symetrycznie względem siebie, dołożyć kilka zupełnie różnych wymiarów i kształtów, które nieco zaburzą symetrię, ale dzięki temu galeria stanie się ciekawsza. Możemy umieścić obraz w obrazie, czyli uzyskać taki wzór na ścianie, który stworzy ramę i obraz w środku. Możliwości jest wiele, a inspiracji warto poszukać w sieci. Świetny do tego celu jest Pinterest.

 

Galeria ścienna powinna mieć wspólny motyw

 

Galeria to nie tylko zdjęcia naszych bliskich i pamiątki z wakacji, to także motywacyjne napisy, figury geometryczne, lustra, obrazy. Możemy mieszać ze sobą różne formy, jednak warto nadać im wspólny motyw, który je połączy. Takim motywem może być kolor, galeria jest wtedy w zbliżonej tonacji, na przykład czarno-białej, albo przypominającej stare fotografie. Wspólnym motywem mogą być jednolite ramki, albo temat galerii, na przykład tworzymy galerię w klimacie retro, z motywami botanicznymi, nawiązującą do podróży, czy uważnego życia. Możemy wybrać nasze najlepsze zdjęcia z podróży i je oprawić. Pozbawiajmy galerię monotonii, niech zdjęcia będą poprzeplatane z plakatami, napisami, motywami graficznymi, czy lustrem.

galeria ścienna

jak stworzyć galerię ścienną

 

Różne kształty

 

Jeśli nie chcemy, by galeria stała się monotonna, zdecydujmy się na różne kształty ramek. Mogą być prostokątne, kwadratowe, owalne, z passepartout lub bez, w różnych kolorach. Warto jednak przemyśleć układ, by nie powstał misz masz wszystkiego i znaleźć wspólny element. Zasada jest taka, że jeśli obrazki nie mają wspólnego tematu, postarajmy się o jednolite ramki, które stworzą spójną całość. Możemy ujednolicić naszą galerię dodając do wszystkich ram passepartout, to kartonowa ramka umieszczana w ramie obrazu.

 

Odstępy między ramkami

 

By zapanować nad porządkiem warto zachować jednolite odstępy między ramkami. Oczywiście nie jest to regułą, ale dzięki nim, nawet niesymetryczna galeria będzie wyglądała na uporządkowaną.

jak stworzyć galerię ścienną

 

Jak w łatwy sposób stworzyć galerię  ścienną?

 

Przygotuj sobie arkusz papieru, możesz kupić go w sklepie z artykułami papierniczymi. Przytnij go do wielkości obszaru, na którym ma pojawić się galeria ścienna. Jeśli jest za mały, przy pomocy taśmy klejącej sklej dwa lub więcej arkuszy. Rozłóż go na podłodze i rozpocznij zabawę z układaniem obrazków. Rób to tak długo, aż uzyskasz efekt, o jakim marzyłaś. Zrób zdjęcie na wypadek, gdybyś zapomniała jak obrazki powinny być rozmieszczone. Ja robię zazwyczaj kilka zdjęć najlepszych konfiguracji i potem już w telefonie dokonuję ostatecznej selekcji.

 

Pamiętaj, by pomiędzy obrazkami zachować te same odległości. Następnie weź ołówek i obrysuj każdy z nich. Na środku każdej narysowanej ramki zaznacz miejsce mocowania, to będzie punkt, w który wbijesz gwóźdź lub wkręcisz kołek. Przyklej arkusz do ściany taśmą malarską lub papierową i w miejscu mocowania, zacznij wkręcać kołki.

galeria ścienna

galeria ścienna

jak stworzyć galerię ścienną

jak stworzyć galerię ścienną krok po kroku

jak stworzyć galerię ścienną

jak stworzyć galerię ścienną

Jak ułatwić sobie przygotowanie spójnej galerii?

 

Kupuj od razu obrazki z ramkami, wtedy nie będziesz musiała biegać po sklepach w poszukiwaniu ramek. Moja galeria ścienna w całości jest stworzona z plakatów ze sklepu Bimago. Spodobało mi się to, że mogłam wybrać dowolną oprawę dla moich plakatów – ramkę, ramkę z passepartout lub białym marginesem, dzięki czemu galeria prezentuje się jeszcze ciekawiej.

 

W sklepie jest także opcja dodawania wybranych przez nas plakatów do ulubionych, więc od razu możemy podejrzeć jak prezentują się obok siebie i czy będą tworzyły spójną całość. To bardzo ułatwia zadanie. Chciałam stworzyć galerię nawiązującą do uważnego życia. Dlatego nie mogło w niej zabraknąć natury, kojącego Bałtyku, napisu przypominającego o tym, by zachowywać równowagę i kolibra, który potrafi zatrzymać się w locie.

galeria ścienna

galeria ścienna

Oprócz plakatów na stronie sklepu znajdziecie także szeroki wybór fototapet, tapet, reprodukcji, obrazów, naklejek na ścianę, a nawet parawanów, co jest fajną opcją, gdy chcemy oddzielić strefy w jednym pomieszczeniu. Tapeta na pewno pojawi się na jednej ze ścian w pokoju maluszka w naszym nowym domu.

bimago

 

Galeria ścienna przed i po

 

A tak prezentuje się ściana przed i po. Różnica jest ogromna! Przede wszystkim obrazki tworzą spójną całość i nawiązują do slow life, którego jestem fanką. Przypominają mi, by zwolnić, gdy życie zaczyna niebezpiecznie przyspieszać. Jestem bardzo zadowolona z galerii i podejrzewam, że zabiorę ją ze sobą do mojego nowego domu.

galeria ścienna przed i po

 

Lubicie galerie ścienne? Co umieszczacie w ramkach? Zdjęcia waszych bliskich, z wakacji, a może motywacyjne napisy? Pochwalcie się waszymi galeriami.

 

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy