fbpx

Ile straciłam i ile zyskałam, czyli jak inwestować mądrze? Wyniki 3 miesięcznego projektu

by Dorota Zalepa
23 komentarze
jak inwestować

Temat oszczędzania wraca do mnie jak bumerang za sprawą życiowych zmian. Niebawem na świat przyjdzie nowy członek rodziny, a ja już teraz myślę o jego przyszłości. Nasze mieszkanie staje się ciasne i zastanawiam się, jak w praktyce pomieszczę dwójkę dzieci z dużą różnicą wieku w jednym pokoju. Oczywiście nie jest to jakaś skrajna sytuacja, jednak powoli w mieszkaniu robi się ciasno. Założyłam sobie dalekosiężne cele, które chcę sukcesywnie realizować. Muszę myśleć nie tylko o przyszłości dzieci, ale także naszej, rodziców, o życiu na emeryturze.

 

Plan oszczędzania wdrażam już od dłuższego czasu, poprzez drobne działania, które pozwolą odłożyć konkretną sumkę pieniędzy w ciągu roku. Zbędnych wydatków jest mnóstwo, często zupełnie ich nie zauważamy. Niby każdy wie, że warto zakręcać wodę, gdy myjemy zęby, albo korzystać ze szmacianych siatek, nie marnować jedzenia, kupować po prostu mniej, ale mimo wszystko istnieją obszary gdzie pieniądze przeciekają nam przez palce. Warto wtedy zacząć prowadzić budżet domowy i spisywać wszystkie swoje wydatki. Czasami nie zdajemy sobie sprawy z rozmiaru wydatków na ubrania i dodatki, dopóty dopóki nie policzymy wszystkich paragonów w miesiącu. Nie chodzi o to, by rezygnować z nich w ogóle, ale ważne jest to, by mieć nad nimi kontrolę. Przeznaczyć odpowiednią kwotę w miesiącu, którą możemy wydać bez uszczerbku dla naszych finansów.

 

Oprócz oszczędzania, o którym jest dość głośno od jakiegoś czasu i w sumie ten temat mamy już całkiem dobrze opanowany, ważne jest jeszcze inwestowanie. Tylko jak inwestować? Trzymanie pieniędzy w skarpecie od dawna przestało być opłacalne, bo inflacja pochłonie nasze oszczędności, dlatego lokujemy swoje pieniądze na kontach oszczędnościowych lub lokatach w banku. To nie są jednak jedyne możliwości pomnażania naszego kapitału.

 

Jak inwestować mądrze?

 

Określ długofalowe cele

Określanie celów inwestowania jest dla mnie dodatkowym motywatorem działania. Jeśli nie wiem na co odkładam, po pewnym czasie przestaję to robić. Kluczową dla mnie sprawą jest zadbanie o przyszłość mojej rodziny. Mam na myśli nie tylko dzieci, ale także mnie i mojego męża. Emerytury z ZUS-u nie pokryją wszystkich naszych wydatków, a nie chcemy przecież obciążać finansowo dzieci, dlatego warto pomyśleć o możliwościach inwestycyjnych jaką dają konta emerytalne IKE i IKZE. Nie ma zbyt małej kwoty, którą chcemy zaoszczędzić. Nawet jeśli odkładamy miesięcznie 100 zł, po kilkudziesięciu latach uzbiera się z tego pokaźna sumka.

 

Kolejnym celem długofalowym jest powiększenie lokum mieszkalnego. Ostatnią rzeczą o jakiej myślę jest zaciąganie kredytu, bo wiąże się to z dodatkowymi, niemałymi kosztami. Zanim jednak podejmę decyzję związaną z kredytowaniem i przeanalizuję wszystkie za i przeciw, staram się oszczędzać i pomnażać środki finansowe, które zarabiam, tak bym w przyszłości mogła kupić większe mieszkanie lub pomyśleć o domu.

 

Inwestuj pieniądze, których nie potrzebujesz

W inwestowaniu niezwykle ważną dla nas kwestią jest dostępność do naszych finansów. Prowadzę działalność gospodarczą, która wymaga ode mnie płynności finansowej. Nie mogę ulokować całej nadwyżki pieniężnej w funduszach, czy na lokatach, bo zwyczajnie potrzebuję pieniędzy, by móc realizować zlecenia i zamówienia. Jeśli decydujemy się na inwestowanie naszych pieniędzy, to niech to będą oszczędności, bez których możemy żyć przez minimum rok, a najlepiej 3-5 lat, bo po takim czasie dopiero możemy mówić o jakiejś konkretnej stopie zwrotu. Lokowanie pieniędzy w różne instrumenty finansowe, czy inwestowanie ich w akcje i obligacje przez kilka miesięcy mija się z celem. To musi być kwota, o której jesteśmy w stanie zapomnieć przez najbliższe lata.

 

Nie oczekuj szybkich efektów

Inwestowanie wymaga cierpliwości. Gdy widzimy, że nasze działania nie przynoszą upragnionych rezultatów (mogą także przynosić straty) nie podejmujmy pochopnie decyzji przenosząc swój kapitał na inne jednostki w funduszach. W perspektywie długoterminowej może okazać się, że wyjdziemy na plus.

jak inwestować w fundusze inwestycyjne

 

Inwestuj bezpiecznie

Jeśli zależy Ci na pewnych zyskach wybierz fundusze o minimalnym ryzyku straty, takimi funduszami są fundusze gotówkowe, w których nasze oszczędności inwestowane są w obligacje Skarbu Państwa oraz bony skarbowe. Zysk będzie mniejszy ale stabilny. Większe zyski (ale też i możliwość straty) przyniesie lokowanie swoich oszczędności w fundusze akcyjne. W tym wypadku zdecyduj się na kwotę, którą jesteś gotowy poświęcić.

 

Nie wrzucaj wszystkich jaj do jednego koszyka

Tak jak w przypadku źródeł zarobkowych, tak w przypadku inwestowania dobrze jest korzystać z różnych możliwości. Dzięki temu rozkładamy ryzyko straty, ale też zwiększamy szansę na dobrą stopę zwrotu z naszych inwestycji. Ja postanowiłam rozłożyć moje oszczędności na fundusze o bardzo niskim ryzyku, ale mniejszą część zainwestować także w jeden z funduszy akcyjnych.

 

Zaufaj inwestorom, ale cały czas się dokształcaj

Często nie mamy wystarczającej wiedzy, by działać na giełdzie, w takim przypadku lepiej powierzyć swoje pieniądze specjalistom, którzy znają rynek finansów od podszewki. Nie zwalania nas to z ustawicznego kształcenia się i dobrego zarządzania własnymi oszczędnościami. Warto czytać publikacje dotyczące finansów, zaglądać na portale branżowe, rozmawiać na temat inwestowania i pytać, brać udział w szkoleniach. Pozwoli to nam świadomie zarządzać naszym kapitałem.

jak inwestować w fundusze inwestycyjne

 

 

Efekty moich inwestycji w fundusze inwestycyjne NN Investment Partners TFI

 

Trzy miesiące temu odbyłam szkolenie w zakresie inwestowania w fundusze inwestycyjne przygotowane przez specjalistów z NN Investment Partners TFI. Szkolenie rozpoczynało trzymiesięczny projekt inwestycyjny, który miał mi pokazać na czym polega inwestowanie w fundusze inwestycyjne. Przez ten czas poczyniłam spore postępy, zdobyłam wiedzę i doświadczenie, które pozwalają mi świadomie działać na polu inwestycji. Tak jak wspomniałam wyżej, inwestowanie to proces, który wymaga cierpliwości i dokształcania się, ale warto się go podjąć, jeśli zależy nam na stabilnej przyszłości. Trzy miesiące to dopiero początek mojej przygody z funduszami inwestycyjnymi, nie zamierzam poprzestać na tym jednym projekcie, ale chcę kontynuować go także w przyszłości.

jak inwestować

 

Moje wnioski po trzech miesiącach:

 

1. Przede wszystkim zakładanie konta na stronie NN Investment Partners TFI jest bardzo proste i nie wymaga podpisywania żadnych umów. Wszystko odbywa się drogą internetową. Jedyne co musimy posiadać, to konto w banku na nasze dane, z którego przelejemy pierwsze środki i tym samym potwierdzimy naszą tożsamość.

 

2. Możemy inwestować bardzo bezpiecznie i powoli wybierając fundusze gotówkowe lub fundusz lokacyjny. W miarę jak zaczniemy pewniej poruszać się na platformie, która jest także dobrym źródłem informacji, będziemy mogli przerzucić część kwoty na produkty o wyższym ryzyku.

 

3. Ja wybrałam dwa fundusze o bardzo niskim ryzyku – gotówkowy i lokacyjny, które inwestują w stabilne instrumenty finansowe jak bony skarbowe, czy obligacje skarbowe oraz fundusz akcyjny z wysokim ryzykiem straty, ale też możliwością wyższych zarobków, który inwestuje w akcje spółek. W fundusz akcyjny zainwestowałam 1/5 mojego kapitału inwestycyjnego.

 

4. Po trzech miesiącach zanotowałam wzrosty w funduszach gotówkowym i lokacyjnym 1,5% – 2,5% (w skali roku), natomiast fundusz akcji początkowo przynosił zyski w granicach 7,5%, obecnie przynosi straty. Niemniej nie wycofuję od razu moich środków, jest to kwota, którą zgodziłam się zainwestować biorąc pod uwagę ryzyko straty. Chcę sprawdzić jak fundusz będzie zachowywał się w dłuższej perspektywie czasu, staram się obserwować wykres i to co dzieje się na świecie.

 

5. To co ważne jest w przypadku lokowania swoich oszczędności w fundusze inwestycyjne, to możliwość wycofania swoich środków w każdym momencie, bez utraty odsetek, które udało nam się zarobić.

 

jak inwestować

jak inwestować

jak inwestować

 

Inwestowania nie należy się bać. Lokując swoje pieniądze świadomie i ostrożnie zyskujemy stabilny wzrost naszych oszczędności. Nie musimy też posiadać szerokiej specjalistycznej wiedzy, co często wydaje się być przeszkodą w inwestowaniu, zostawmy ją specjalistom, ale warto się dokształcać. Początkowo możemy zacząć naszą przygodę z inwestowaniem od niewielkich kwot, a w miarę jak poczujemy się pewniej, zwiększać jej zakres. Jedno jest pewne. Cele oszczędnościowe, oraz mądre inwestowanie pozwolą nam zabezpieczyć naszą przyszłość.

 

Czy inwestujecie swoje pieniądze? Co robicie by zabezpieczyć swoją przyszłość? Myślicie o emeryturze, czy na razie jest to dla Was zbyt odległa perspektywa?

 


Partnerem wpisu jest NN Investment Partners TFI

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy