fbpx

Zacznij żyć celowo

by Dorota Zalepa
14 komentarzy

Czy nie czujesz czasami, że życie przecieka Ci przez palce? Że mogłabyś zrobić znacznie więcej, realizować swoje marzenia i pasje, poświęcać więcej czasu na własne priorytety, ale odkładasz to w czasie? Bo wydaje Ci się, że zbyt wiele wysiłku kosztuje Cię znalezienie pasji, albo zwyczajnie jesteś w momencie swojego życia, w którym czekasz, aż coś się wydarzy  i ta patowa sytuacja, w której się znalazłaś minie.

 

Mam dla Ciebie dwie dobre wiadomości. Życie podsuwa nam rozwiązania, które warto wykorzystywać. Pojawiają się okazje i tylko od Ciebie zależy, czy zaryzykujesz i powiesz życiu tak! A druga wiadomość jest taka, że nie musisz od razu wspinać się na sam szczyt! Możesz zrobić jeden krok. Taki, który nie kosztuje wiele wysiłku, ale rozpocznie lawinę zdarzeń w Twoim życiu. Zacznij żyć celowo!

 

Cokolwiek robisz, nadaj temu sens. Jeśli są w Twoim życiu działania, które nie mają dla Ciebie większego znaczenia, a Ty wykonujesz je z przyzwyczajenia, zrezygnuj z nich. Wyznacz sobie swoje własne cele i priorytety. Szczerze porozmawiaj ze sobą i odpowiedz na pytanie Co jest dla Ciebie ważne i już dziś poświęć choć chwilę na to, czego pragniesz. To nie muszą być  od razu wielkie przedsięwzięcia, to mogą być małe rzeczy.

 

Zadbaj o swoje zdrowie

 

Jeśli zdrowie jest dla Ciebie ważne, a pewnie tak jest, to zadbaj o dobrej jakości produkty, z których przygotujesz zdrowy posiłek. Delektuj się nim. Niech stanie się dla Ciebie formą celebracji. Dostarczaj organizmowi wszystkiego czego potrzebuje, a zobaczysz, że zyskasz dzięki temu więcej siły i energii do działania. Zmieni się także Twoje nastawienie do życia. Zmieni się Twój wygląd. Znajdź wygodną dla siebie formę aktywności sportowej. Jeśli nie lubisz uprawiać sportów, spaceruj, wyciągnij rower z piwnicy albo zapisz się na tańce.

 

Odpoczywaj celowo

 

Jeśli czujesz się cały czas zmęczona i jesteś o krok od wypalenia zawodowego, to zaplanuj odpoczynek, ten dłuższy i ten codzienny. Niech to będzie drzemka w ciągu dnia, codzienny spacer, wyjście na siłownię lub basen lub po prostu chwila z książką. Zadbaj o balans między pracą a odpoczynkiem. Pamiętaj, że sen jest bardzo ważny, nie wykonuj żadnych czynności kosztem snu. Wypoczęta wykonasz więcej w krótszym czasie, Twoje samopoczucie będzie lepsze. Nie walczę na siłę z sennością, bo jest to dla mnie sygnał, że mój organizm potrzebuje regeneracji, a regeneruję się najszybciej podczas snu. Pozwalam sobie zatem na popołudniowe drzemki, jeśli tego potrzebuję.

 

Znajdź czas na swoje dawne pasje

 

Często miewamy pasje z dzieciństwa, które w dorosłym życiu odeszły na dalszy plan. Może to być malowanie obrazów, pisanie wierszy, rękodzieło, sport. Cokolwiek, co sprawia nam frajdę. Warto do tego wrócić. Jedną z moich pasji jest fotografia, ale zauważyłam, że ze względu na to, że robię dużo zdjęć na bloga, ograniczyłam zdjęcia, które robię dla czystej przyjemności i chcę do tego wrócić, by złapać w kadr, coś co mnie zwyczajnie zachwyca.

 

Buduj prawdziwą więź z bliskimi

 

Gdy zapytasz ludzi w starszym wieku, czego żałują, to nikt z nich nie powie, że pracy, kariery, czy rzeczy, które mogli kupić. Większość skupi się na relacjach z bliskimi. Za mało czasu poświęcili dzieciom, bo byli zapracowani, nie podróżowali, bo ciągle odkładali pieniądze, za mało okazywali miłości. I choć jestem zdania, że zawsze możemy coś zmienić, tak w relacjach z ludźmi warto zrobić to jak najszybciej. Chcę poświęcać mojej rodzinie więcej czasu, ale chcę by ten czas był wartościowy i nie polegał na siedzeniu przed telewizorem. Słuchajmy naszych bliskich, bo wielokrotnie komunikują nam, czego potrzebują. Przede wszystkim dajmy im jak najwięcej czułości i miłości. To nic nie kosztuje, a zmienia wszystko!

 

Sięgaj głębiej

 

Powierzchowność w dzisiejszym świecie odgrywa coraz większą rolę. Chcemy być piękni, nosić najlepsze ubrania, wyglądać nieskazitelnie, wydajemy więc masę pieniędzy i poświęcamy strasznie dużo czasu na to by sprostać wymaganiom dzisiejszego świata. Tyle że wcale nie  musimy tego robić. Oczywiście uważam, że warto zadbać o swój wygląd i czuć się ze sobą dobrze, ale warto podkreślać swoją naturalną urodę, niż gonić za czymś nieosiągalnym. Sięgaj głębiej, bo piękno jest w Tobie. To sposób w jaki rozmawiasz z ludźmi, uśmiechasz się, patrzysz na świat. Powierzchowność schodzi na dalszy plan. Rozwijaj swoją duchowość. To w niej odnajdziesz spokój i radość.

 

 

Celowe życie objawia się w wielu codziennych drobnych czynnościach. Wspólny posiłek, praca, rozmowa z bliskimi, odpoczynek, a nawet utrzymanie porządku poprzez pozbywanie się nadmiaru. Wszystko to może być wykonywane rutynowo lub bardzo świadomie. Gdy wychodzę na balkon poczytać lub wypić kawę, często łapię na tym, że zastygam w bezruchu, patrzę na pobliski las i wsłuchuję się w odgłosy natury. Dochodzi do tego, że kawa stygnie a książka pozostaje nietknięta, ale ta chwila jest dla mnie niezwykle cenna, bo pozwala odciąć się od codzienności. Gdy dopada mnie znużenie, zmęczenie lub spadek nastroju, idę na spacer do lasu, bo kontakt z naturą i ruch zawsze działają na mnie wyciszająco.

 

A jaki jest Twój sposób na uważne i celowe życie?

 

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy