Metamorfoza pokoju dziecka – nareszcie finał!

by Dorota Zalepa
53 komentarze
metamorfoza pokoju dziecka

Metamorfoza pokoju dziecka nareszcie doczekała się finału! Założenie było takie – jak najmniejszym kosztem uzyskać jak największe efekty. Udało się!

 

Remont pokoju dziecka trwał trzy weekendy. Podzieliliśmy go na etapy. Najpierw zajęliśmy się wbudowaną szafą, w której znajdują się wszystkie nasze ubrania, buty i torby. Trzeba było odmalować ściany wewnątrz szafy, ponieważ nadal był tam kolor fioletowy sprzed kilku lat. Przy okazji zrobiłam generalne porządki i zorganizowałam szafę na nowy sezon.

Drugim etapem było malowanie mebli. Chciałam, by metamorfoza pokoju dziecka była zauważalna. Lubię takie projekty, po których widać spektakularne efekty i tym razem też nam się to udało. Przemalowanie mebli to projekt, który opisywałam w oddzielnym poście. Efekt przerósł nasze oczekiwania. Z mało atrakcyjnych, typowo dziecięcych mebli, szafki i półki przerodziły się w meble dla starszego dziecka i świetnie wpisały się w nową wizję pokoju.

Ostatnim etapem było przemalowanie ścian. Oczywiście ja chciałam postawić na biel, bo uwielbiam jasne wnętrza. Dzięki bieli moje mieszkanie zyskało więcej przestrzeni, ale zależało mi na tym, by kolor spełniał oczekiwania synka. Podpowiedziałam mu jednak, które kolory będą pasowały do mebli, a które mogą okazać się zbyt krzykliwe. Po wielu dyskusjach i przejrzeniu palety barw postanowiliśmy skupić się na dwóch kolorach – szarym i białym. Odcieni szarości jest jednak wiele, dlatego skorzystałam z wzorników, które rozwiały nasze wątpliwości.

Obiecałam synkowi, że na jednej ze ścian zrobimy efektowny wzorek, ale nie chciałam od razu zdradzać co to będzie, bo metamorfoza pokoju miała być dla niego niespodzianką.

 

Pokój dziecka przed metamorfozą

 

Pokój dziecka był utrzymany w dość intensywnej niebiesko-zielonej tonacji. Po czterech latach kolory nam się znudziły, synek zrobił się starszy, zmieniły się też jego upodobania. Przede wszystkim zależało nam na tym by uspokoić kolorystykę, tak byśmy mogli zmieniać charakter pokoju poprzez wymianę dodatków. Drugą kwestią było przechowywanie. Szukaliśmy miejsca na zabawki i klocki lego. Zobaczcie jak prezentował się pokój dziecka przed metamorfozą.

 

Jak powstawał projekt aranżacji wnętrza?

 

Piszecie do mnie, bym doradziła Wam w urządzaniu Waszych wnętrz, a ja nie jestem przecież dekoratorką. Na zmysł artystyczny nie mogę jednak narzekać. Każdy projekt powstaje w mojej głowie dużo wcześniej. Szukam inspiracji na Pintereście i w programach typu Dorota Was urządzi. Notuję sobie różne rozwiązania, które mogłyby się sprawdzić. Biorę pod uwagę oczywiście wszystkie meble i dekoracje znajdujące się w danym pomieszczeniu. Przecież nie wyrzucę nagle wszystkiego i nie stworzę pokoju od nowa! To byłoby pójście na łatwiznę i bardzo nieekonomiczne podejście dla naszego portfela.

Meble w pokoju dziecka były w idealnym stanie. Przemalowanie frontów oraz zmiana uchwytów diametralnie zmieniły ich charakter. Użyliśmy do tego farby do drewna i metalu Śnieżka Supermal w kolorze białym.

malowanie mebli Zawsze staram się by całość dobrze się ze sobą komponowała, dlatego przy wyborze farby kierowałam się spójną kolorystyką wnętrza. Mówi się, że w pomieszczeniu powinny dominować dwa główne kolory i trzeci uzupełniający, na przykład w dodatkach. Skoro meble były w kolorach szarym i białym uznaliśmy, że szare ściany idealnie będą się z nimi komponowały. Ściana w biało-szare paski ożywiła wnętrze i jest taką wisienką na torcie. Podejrzałam ten pomysł w jednym z programów Doroty Szelągowskiej i bardzo mi się spodobał.

Do wykonania pasków potrzebowaliśmy jedynie taśmy malarskiej. Wystarczyło odmierzyć odległości, przykleić równo paski i pomalować je wałkiem. Pamiętajcie, by taśma dobrze przylegała do powierzchni, inaczej farba może się pod nią dostać i zburzyć cały efekt.

paski na ścianie

malowanie ścian

Kolejnym punktem, dla mnie najprzyjemniejszym, jest wybór dodatków. Już wcześniej przeglądałam oferty sklepów z dekoracjami i zapisywałam sobie elementy, które mogłabym kupić. Potem, jeśli była taka możliwość, oglądałam je na żywo i decydowałam się na zakup.

Wzięłam oczywiście pod uwagę upodobania synka, który uwielbia sukulenty i kaktusy. To dlatego motyw kaktusów pojawia się w galerii ściennej, a na parapecie są aż trzy tego typu kwiaty doniczkowe. Z dodatkami nie wolno przesadzać. Lepiej zdecydować się na mniejszą ilość, niż gdybyśmy mieli zagracić na nowo wnętrze.

galeria ścienna

metamorfoza pokoju dziecka

Przechowywanie było kolejnym aspektem, który poważnie zaprzątał moją głowę. Dziecko ma mnóstwo klocków. Walały się wszędzie. Nie mogły być w jednym dużym pojemniku, bo synek nie mógł potem znaleźć interesujących go części, więc wynalazł system miliona różnych pudełek, które mocno zagracały jego pokój. Postanowiłam kupić mu specjalny organizer na klocki. Teraz wszystkie znajdują się w jednym miejscu, a synek z łatwością może je znaleźć. Dokupiłam jeszcze dwa pojemniki do przechowywania. Duży, który znajduje się obok biurka zastąpił plastikowy, mało efektowny kosz na zabawki i mały na półce. Dzięki nim znacznie łatwiej utrzymać w pokoju porządek.

dodatki do pokoju dziecka

dodatki do pokoju dziecka

dodatki do pokoju dziecka

 

Malowanie pokoju i wybór farby

 

Zależy nam na tym, by jakość powietrza, którym oddychamy w naszych własnych domach była jak najlepsza. Jednym ze sposobów oczyszczania powietrza są rośliny. Istnieje cały szereg roślin doniczkowych, które oczyszczają powietrze (będzie taki post). Jedną z nich jest skrzydłokwiat, uznany przez NASA za jedną z najskuteczniej oczyszczających powietrze roślin. Innymi sposobami są utrzymanie porządku, przecieranie na mokro wszystkich blatów i podłóg, wietrzenie mieszkania, zakup nawilżacza powietrza. Do arsenału sposobów na czyste i zdrowe powietrze w naszych domach możemy zaliczyć także farby. Magnat Sypialnia Pokój Dziecka to farba, która dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, redukuje poziom formaldehydu w powietrzu. Zamienia go w parę wodną, której cząsteczki dzięki cyrkulacji powietrza wydostają się na zewnątrz.

Formaldehyd jest bardzo groźną substancją emitowaną przez materiały budowlane, meble, dywany i różne przedmioty domowego użytku. Substancja jest uznana za rakotwórczą. Może podrażniać oczy, powodować bóle głowy, duszności, kaszel, świszczący oddech, biegunkę, nudności i reakcje alergiczne. Farba Magnat Sypialnia Pokój Dziecka została stworzona z myślą o niwelowaniu tej szkodliwej substancji. Świetnie sprawdzi się zarówno w sypialni, jak i w pokojach dzieci. Oprócz swoich oczyszczających właściwości jest plamoodporna, odporna na pleśń, bakterie i grzyby, antystatyczna i hipoalergiczna.

Do zalet tej farby można zaliczyć także łatwość z jaką maluje się ściany. Farba ładnie kryje, już pierwsza warstwa dobrze przykryła niebieski kolor. Ma matowe wykończenie, nie chlapie, więc praktycznie nie musieliśmy zabezpieczać podłogi i mebli. Szybko schnie, już po 2 godzinach mogliśmy położyć drugą warstwę.

farby magnat

farby do pokoju dziecka

farby do pokoju dziecka

farba do pokoju dziecka

Metamorfoza pokoju dziecka – efekty

 

Nie przedłużam już, zobaczcie efekt całej metamorfozy. Synek zachwycony, rodzicie zadowoleni, nawet babci się spodobało.

metamorfoza pokoju dziecka

galeria ścienna w pokoju dziecka

metamorfoza pokoju dziecka

metamorfoza pokoju dziecka

metamorfoza pokoju dziecka

jak urządzić pokój dziecka

metamorfoza pokoju dziecka

metamorfoza pokoju dziecka

pokój dziecka

metamorfoza pokoju dziecka

metamorfoza pokoju dziecka

metamorfoza pokoju dziecka

jak urządzić pokój dziecka

akcesoria w pokoju dziecka

metamorfoza pokoju dziecka

metamorfoza pokoju dziecka

metamorfoza pokoju dziecka

metamorfoza pokoju dziecka

 

Metamorfoza pokoju dziecka – koszty

 

Chcieliśmy urządzić pokój dziecka jak najmniejszym kosztem, ale jednocześnie z przytupem, tak by synek wszedł do pokoju i z miejsca się zachwycił. Koszty jakie ponieśliśmy były niewspółmiernie niższe od tych, które ponieślibyśmy kupując nowe meble. Wykorzystaliśmy praktycznie wszystko, co było w pokoju. Jedynie dywan został oddany w dobre ręce. Największe koszty związane są z zakupem dekoracji.

Zestawienie wszystkich kosztów metamorfozy:

 

 • Farba Magnat Sypialnia Pokój Dziecka Szlachetna biel A1, 2,5 litra – 99 zł
 • Farba Magnat Sypialnia Pokój Dziecka Mleczny Chalcedon A15, 2 x 2,5 litra – 198 zł
 • Koszty związane z malowaniem mebli (wszystkie wyszczególnione w tym poście) – 250 zł
 • Dywan H&M Home – 129 zł
 • Narzuta na łóżko H&M Home – 199 zł
 • Poduszka w kształcie walca – 39,90 zł
 • Regał na klocki lego Ikea – 145 zł
 • 2 poszewki na poduszki H&M Home – 39,80 zł
 • Pojemnik na zabawki duży – 59,90 zł
 • Pojemnik na zabawki mały – 39,90 zł
 • Ramki – 105 zł
 • Plakaty – 100 zł

Razem: 1404,5 zł

 

Jak podoba Wam się efekt końcowy? Ja jestem z niego bardzo zadowolona. Synek jest zachwycony! Najbardziej podoba nam się ściana w paski i galeria ścienna, które wyglądają jak wyjęte z jakiegoś magazynu o aranżacji wnętrz. Cieszę się również, że udało nam się przemalować meble i zupełnie zmienić wystrój pokoju zamykając się w przy tym w budżecie przeznaczonym na ten cel.


Partnerem postu jest Magnat

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy