fbpx

Metamorfoza pokoju dziecka – nareszcie finał!

by Dorota Zalepa
53 komentarze
metamorfoza pokoju dziecka

Metamorfoza pokoju dziecka nareszcie doczekała się finału! Założenie było takie – jak najmniejszym kosztem uzyskać jak największe efekty. Udało się!

 

Remont pokoju dziecka trwał trzy weekendy. Podzieliliśmy go na etapy. Najpierw zajęliśmy się wbudowaną szafą, w której znajdują się wszystkie nasze ubrania, buty i torby. Trzeba było odmalować ściany wewnątrz szafy, ponieważ nadal był tam kolor fioletowy sprzed kilku lat. Przy okazji zrobiłam generalne porządki i zorganizowałam szafę na nowy sezon.

Drugim etapem było malowanie mebli. Chciałam, by metamorfoza pokoju dziecka była zauważalna. Lubię takie projekty, po których widać spektakularne efekty i tym razem też nam się to udało. Przemalowanie mebli to projekt, który opisywałam w oddzielnym poście. Efekt przerósł nasze oczekiwania. Z mało atrakcyjnych, typowo dziecięcych mebli, szafki i półki przerodziły się w meble dla starszego dziecka i świetnie wpisały się w nową wizję pokoju.

Ostatnim etapem było przemalowanie ścian. Oczywiście ja chciałam postawić na biel, bo uwielbiam jasne wnętrza. Dzięki bieli moje mieszkanie zyskało więcej przestrzeni, ale zależało mi na tym, by kolor spełniał oczekiwania synka. Podpowiedziałam mu jednak, które kolory będą pasowały do mebli, a które mogą okazać się zbyt krzykliwe. Po wielu dyskusjach i przejrzeniu palety barw postanowiliśmy skupić się na dwóch kolorach – szarym i białym. Odcieni szarości jest jednak wiele, dlatego skorzystałam z wzorników, które rozwiały nasze wątpliwości.

Obiecałam synkowi, że na jednej ze ścian zrobimy efektowny wzorek, ale nie chciałam od razu zdradzać co to będzie, bo metamorfoza pokoju miała być dla niego niespodzianką.

 

Pokój dziecka przed metamorfozą

 

Pokój dziecka był utrzymany w dość intensywnej niebiesko-zielonej tonacji. Po czterech latach kolory nam się znudziły, synek zrobił się starszy, zmieniły się też jego upodobania. Przede wszystkim zależało nam na tym by uspokoić kolorystykę, tak byśmy mogli zmieniać charakter pokoju poprzez wymianę dodatków. Drugą kwestią było przechowywanie. Szukaliśmy miejsca na zabawki i klocki lego. Zobaczcie jak prezentował się pokój dziecka przed metamorfozą.

 

Jak powstawał projekt aranżacji wnętrza?

 

Piszecie do mnie, bym doradziła Wam w urządzaniu Waszych wnętrz, a ja nie jestem przecież dekoratorką. Na zmysł artystyczny nie mogę jednak narzekać. Każdy projekt powstaje w mojej głowie dużo wcześniej. Szukam inspiracji na Pintereście i w programach typu Dorota Was urządzi. Notuję sobie różne rozwiązania, które mogłyby się sprawdzić. Biorę pod uwagę oczywiście wszystkie meble i dekoracje znajdujące się w danym pomieszczeniu. Przecież nie wyrzucę nagle wszystkiego i nie stworzę pokoju od nowa! To byłoby pójście na łatwiznę i bardzo nieekonomiczne podejście dla naszego portfela.

Meble w pokoju dziecka były w idealnym stanie. Przemalowanie frontów oraz zmiana uchwytów diametralnie zmieniły ich charakter. Użyliśmy do tego farby do drewna i metalu Śnieżka Supermal w kolorze białym.

malowanie mebli Zawsze staram się by całość dobrze się ze sobą komponowała, dlatego przy wyborze farby kierowałam się spójną kolorystyką wnętrza. Mówi się, że w pomieszczeniu powinny dominować dwa główne kolory i trzeci uzupełniający, na przykład w dodatkach. Skoro meble były w kolorach szarym i białym uznaliśmy, że szare ściany idealnie będą się z nimi komponowały. Ściana w biało-szare paski ożywiła wnętrze i jest taką wisienką na torcie. Podejrzałam ten pomysł w jednym z programów Doroty Szelągowskiej i bardzo mi się spodobał.

Do wykonania pasków potrzebowaliśmy jedynie taśmy malarskiej. Wystarczyło odmierzyć odległości, przykleić równo paski i pomalować je wałkiem. Pamiętajcie, by taśma dobrze przylegała do powierzchni, inaczej farba może się pod nią dostać i zburzyć cały efekt.

paski na ścianie

malowanie ścian

Kolejnym punktem, dla mnie najprzyjemniejszym, jest wybór dodatków. Już wcześniej przeglądałam oferty sklepów z dekoracjami i zapisywałam sobie elementy, które mogłabym kupić. Potem, jeśli była taka możliwość, oglądałam je na żywo i decydowałam się na zakup.

Wzięłam oczywiście pod uwagę upodobania synka, który uwielbia sukulenty i kaktusy. To dlatego motyw kaktusów pojawia się w galerii ściennej, a na parapecie są aż trzy tego typu kwiaty doniczkowe. Z dodatkami nie wolno przesadzać. Lepiej zdecydować się na mniejszą ilość, niż gdybyśmy mieli zagracić na nowo wnętrze.

galeria ścienna

metamorfoza pokoju dziecka

Przechowywanie było kolejnym aspektem, który poważnie zaprzątał moją głowę. Dziecko ma mnóstwo klocków. Walały się wszędzie. Nie mogły być w jednym dużym pojemniku, bo synek nie mógł potem znaleźć interesujących go części, więc wynalazł system miliona różnych pudełek, które mocno zagracały jego pokój. Postanowiłam kupić mu specjalny organizer na klocki. Teraz wszystkie znajdują się w jednym miejscu, a synek z łatwością może je znaleźć. Dokupiłam jeszcze dwa pojemniki do przechowywania. Duży, który znajduje się obok biurka zastąpił plastikowy, mało efektowny kosz na zabawki i mały na półce. Dzięki nim znacznie łatwiej utrzymać w pokoju porządek.

dodatki do pokoju dziecka

dodatki do pokoju dziecka

dodatki do pokoju dziecka

 

Malowanie pokoju i wybór farby

 

Zależy nam na tym, by jakość powietrza, którym oddychamy w naszych własnych domach była jak najlepsza. Jednym ze sposobów oczyszczania powietrza są rośliny. Istnieje cały szereg roślin doniczkowych, które oczyszczają powietrze (będzie taki post). Jedną z nich jest skrzydłokwiat, uznany przez NASA za jedną z najskuteczniej oczyszczających powietrze roślin. Innymi sposobami są utrzymanie porządku, przecieranie na mokro wszystkich blatów i podłóg, wietrzenie mieszkania, zakup nawilżacza powietrza. Do arsenału sposobów na czyste i zdrowe powietrze w naszych domach możemy zaliczyć także farby. Magnat Sypialnia Pokój Dziecka to farba, która dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, redukuje poziom formaldehydu w powietrzu. Zamienia go w parę wodną, której cząsteczki dzięki cyrkulacji powietrza wydostają się na zewnątrz.

Formaldehyd jest bardzo groźną substancją emitowaną przez materiały budowlane, meble, dywany i różne przedmioty domowego użytku. Substancja jest uznana za rakotwórczą. Może podrażniać oczy, powodować bóle głowy, duszności, kaszel, świszczący oddech, biegunkę, nudności i reakcje alergiczne. Farba Magnat Sypialnia Pokój Dziecka została stworzona z myślą o niwelowaniu tej szkodliwej substancji. Świetnie sprawdzi się zarówno w sypialni, jak i w pokojach dzieci. Oprócz swoich oczyszczających właściwości jest plamoodporna, odporna na pleśń, bakterie i grzyby, antystatyczna i hipoalergiczna.

Do zalet tej farby można zaliczyć także łatwość z jaką maluje się ściany. Farba ładnie kryje, już pierwsza warstwa dobrze przykryła niebieski kolor. Ma matowe wykończenie, nie chlapie, więc praktycznie nie musieliśmy zabezpieczać podłogi i mebli. Szybko schnie, już po 2 godzinach mogliśmy położyć drugą warstwę.

farby magnat

farby do pokoju dziecka

farby do pokoju dziecka

farba do pokoju dziecka

Metamorfoza pokoju dziecka – efekty

 

Nie przedłużam już, zobaczcie efekt całej metamorfozy. Synek zachwycony, rodzicie zadowoleni, nawet babci się spodobało.

metamorfoza pokoju dziecka

galeria ścienna w pokoju dziecka

metamorfoza pokoju dziecka

metamorfoza pokoju dziecka

metamorfoza pokoju dziecka

jak urządzić pokój dziecka

metamorfoza pokoju dziecka

metamorfoza pokoju dziecka

pokój dziecka

metamorfoza pokoju dziecka

metamorfoza pokoju dziecka

metamorfoza pokoju dziecka

jak urządzić pokój dziecka

akcesoria w pokoju dziecka

metamorfoza pokoju dziecka

metamorfoza pokoju dziecka

metamorfoza pokoju dziecka

metamorfoza pokoju dziecka

 

Metamorfoza pokoju dziecka – koszty

 

Chcieliśmy urządzić pokój dziecka jak najmniejszym kosztem, ale jednocześnie z przytupem, tak by synek wszedł do pokoju i z miejsca się zachwycił. Koszty jakie ponieśliśmy były niewspółmiernie niższe od tych, które ponieślibyśmy kupując nowe meble. Wykorzystaliśmy praktycznie wszystko, co było w pokoju. Jedynie dywan został oddany w dobre ręce. Największe koszty związane są z zakupem dekoracji.

Zestawienie wszystkich kosztów metamorfozy:

 

 • Farba Magnat Sypialnia Pokój Dziecka Szlachetna biel A1, 2,5 litra – 99 zł
 • Farba Magnat Sypialnia Pokój Dziecka Mleczny Chalcedon A15, 2 x 2,5 litra – 198 zł
 • Koszty związane z malowaniem mebli (wszystkie wyszczególnione w tym poście) – 250 zł
 • Dywan H&M Home – 129 zł
 • Narzuta na łóżko H&M Home – 199 zł
 • Poduszka w kształcie walca – 39,90 zł
 • Regał na klocki lego Ikea – 145 zł
 • 2 poszewki na poduszki H&M Home – 39,80 zł
 • Pojemnik na zabawki duży – 59,90 zł
 • Pojemnik na zabawki mały – 39,90 zł
 • Ramki – 105 zł
 • Plakaty – 100 zł

Razem: 1404,5 zł

 

Jak podoba Wam się efekt końcowy? Ja jestem z niego bardzo zadowolona. Synek jest zachwycony! Najbardziej podoba nam się ściana w paski i galeria ścienna, które wyglądają jak wyjęte z jakiegoś magazynu o aranżacji wnętrz. Cieszę się również, że udało nam się przemalować meble i zupełnie zmienić wystrój pokoju zamykając się w przy tym w budżecie przeznaczonym na ten cel.


Partnerem postu jest Magnat

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy

53 komentarze

Patrycja Czarnota 19 kwietnia 2017 - 18:12

Świetnie to wszystko wygląda!
Paski są rewelacyjne – zamierzam mieć takie w sypialni :)
Na pierwszy rzut, widać niesamowitą harmonię i spójność….
Gratulacje – wspaniały projekt :)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 19 kwietnia 2017 - 18:24

Dziękuję! <3 Pilnowałam, by nie było za dużo kolorów, ale też chciałam, żeby pokój nie był zbyt monochromatyczny i zimny (jak bywają niekiedy wnętrza skandynawskie, które zresztą uwielbiam).

Odpowiedz
Urszula Litwiniuk 19 kwietnia 2017 - 18:31

Bardzo pięknie to wygląda.Może by Pani odmieniła mój salon??

Odpowiedz
Dorota Zalepa 19 kwietnia 2017 - 18:43

Dziękuję! <3 Na chwilę obecną moja kreatywna natura jest zaspokojona, ale pewnie zaraz będę coś urządzała na nowo, więc to tylko chwilowy spokój. :) Generalnie jeszcze kuchnia wymaga remontu, ale to już grubsza i poważniejsza sprawa (także kosztowna), więc na razie odłożyliśmy ją w czasie. :)

Odpowiedz
M 19 kwietnia 2017 - 19:03

Bardzo podoba mi się efekt! Strasznie lubię takie przemiany z wykorzystaniem starych rzeczy. Wydaje się mniej pieniędzy, a satysfakcja jest zdecydowanie większa ;) często po zakupie czegoś szybko mija mi szał na daną rzecz, a gdy zrobię coś sama to bardzo długo się tym cieszę.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 19 kwietnia 2017 - 19:12

To jest chyba najlepsze w tym całym remoncie, że udało nam się wykorzystać meble i zmienić ich wygląd. Dzięki temu posłużą synkowi jeszcze długo. :) Dziękuję! :)

Odpowiedz
Alex K 19 kwietnia 2017 - 19:51

Super przemiana! Czy myslicie zeby w przyszlosci obic kanape czy kupic nowe lozko?

Odpowiedz
Dorota Zalepa 19 kwietnia 2017 - 22:21

Wszystko zależy od kosztów obicia, czasem to się nie opłaca. Ja obijałam fotel i zapłaciłam za niego około 400 zł. Tym razem zdecydowałam się na narzutę, bo łóżko jest w dobrym stanie. Przy następnym remoncie, jak już synek będzie starszy, pewnie kupimy coś nowego.

Odpowiedz
Kasia 19 kwietnia 2017 - 21:05

Uwielbiam paski. Mierzę się z zamiarem, żeby sobie takie strzelić w sypialni na przykład :)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 19 kwietnia 2017 - 22:19

Pewnie! Myślę że w sypialni też się sprawdzą. Można zastanowić się nad poprzecznymi paskami, widziałam taki projekt i też bardzo mi się podobał. :)

Odpowiedz
Rykoszetka o życiu w mieście 19 kwietnia 2017 - 21:18

Bardzo przyjemnie :) Kosz z kontynentami jest ekstra! No i te sukulenty na plakatach, super :)

Odpowiedz
Zacisze Lenki 19 kwietnia 2017 - 21:21

Cudowna metamorfoza. Piękne szarości wybraliście. Dodatki sprawiły, że pokoik jest bardzo przytulny. Masz bardzo dobry gust.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 19 kwietnia 2017 - 22:18

Dziękuję! <3 Długo zastanawialiśmy się nad odcieniem szarości. Początkowo chcieliśmy wybrać Jasny Kalcyt, ale obawialiśmy się, że będzie zbyt mały kontrast między paskami. Wybór okazał się dobry, choć myślę, że Jasny Kalcyt (najjaśniejsza szarość z próbników) też by się sprawdził.

Odpowiedz
Świeczek 19 kwietnia 2017 - 22:02

Rewelacyjna metamorfoza, naprawdę! Gdy pokazywałaś same meble byłam trochę sceptyczna, że nie będzie to pasowało do młodego człowieka – tymczasem jest świetnie. Widać spokój, na którym Ci zależało, ale jednocześnie coś się we wnętrzu dzieje. A paski to w ogóle najlepsze!

P.s. Skąd taka słodka poduszka? <3

Odpowiedz
Dorota Zalepa 19 kwietnia 2017 - 23:09

Dziękuję! ? Cieszę się, że pokój Ci się spodobał. Paski dużo dały, bez nich pokój byłby chyba zbyt wyważony. Tak jest zdecydowanie weselej. :-)
PS Ten króliczek jest z HM Home.

Odpowiedz
Świeczek 20 kwietnia 2017 - 10:42

Zgadzam się z tym wyważeniem – dlatego w weekend na mojej ścianie w sypialni wyląduje paskowa tapeta :)

Odpowiedz
TwojeDIY Kasia 19 kwietnia 2017 - 22:06

Świetnie wyszło i jest efekt wow. Brawo Dorota!

Odpowiedz
Dorota Zalepa 19 kwietnia 2017 - 22:13

Dzięki Kasia! Czekam na Twoją metamorfozę. :)

Odpowiedz
TwojeDIY Kasia 19 kwietnia 2017 - 23:28

Zbieramy siły i próbujemy zgrać wszystkie terminy.

Odpowiedz
Dominika Sadowska 19 kwietnia 2017 - 22:22

Bardzo mi się podoba, a przede wszystkim to, że mimo szarości i bieli widać zabawki, książki i wszystko co dziecięce nie jest pochowane :)

Odpowiedz
Magda Grabda-Arendarczyk 20 kwietnia 2017 - 08:25

Fajnie wyszła ta metamorfoza. Ja mam pytanie o plakat o bałaganie – skąd jest?

Odpowiedz
Dorota Zalepa 20 kwietnia 2017 - 12:17

Kupiłam go na MyWhiteType. :)

Odpowiedz
moje IDEALIA 20 kwietnia 2017 - 20:45

Taki plakat bardzo łatwo i szybko można zrobić samemu w programie Canva. Ja cały czas robię w ten sposób grafiki do swojego mieszkania.

Odpowiedz
Freewolna 20 kwietnia 2017 - 09:42

Rewelacyjna zmiana :) Ile m2 ma ten pokój? Mam nadzieję, ze przede mną niedługo też będą takie zmiany :)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 20 kwietnia 2017 - 12:52

Około 15 m2. Powodzenia z remontem! Zawsze jest z nim trochę stresu. Ale dzięki temu remontowi porządnie oczyściłam szafę (była odmalowana od środka), wyczyściłam klocki lego (a mój synek ma ich miliony), umyłam okna, więc pokój i całe mieszkanie na tym zyskało. :)

Odpowiedz
Martyna 20 kwietnia 2017 - 10:20

Trafiłam tu szukając koreańskiej pielęgnacji i …. jestem zachwycona! Trafiasz w punkt! Świetna robota dziewczyno!

Odpowiedz
Dorota Zalepa 20 kwietnia 2017 - 11:57

Dzięki Martyna za miły komentarz! ?

Odpowiedz
Ania Kalemba 20 kwietnia 2017 - 10:31

Wygląda ekstraaaa! Super!

Odpowiedz
Artana.85 20 kwietnia 2017 - 12:37

Jestem zachwycona metamorfoza. Super wyszlo.

Odpowiedz
Kasia - Po Sukces Na Szpilkach 20 kwietnia 2017 - 14:35

Wow, świetny efekt!

Odpowiedz
Classy Simple Life 20 kwietnia 2017 - 14:45

Efekt dosłownie zawiera dech w piersiach ! Świetna robota – gratuluje i pozdrawiam serdecznie :)

Odpowiedz
Ola Dob. 20 kwietnia 2017 - 19:07

Efekt WOW zdecydowanie uzyskany! Gratuluję kreatywności i realizacji. ? Mnie zawsze najbardziej cieszą te rzeczy, które zrobiłam sama lub dałam im drugie życie. Mam za sobą malowanie mebli w kuchni, sypialni i malowanie kafli kuchennych, a teraz czeka mnie metamorfoza balkonu. ?

Odpowiedz
Dorota Zalepa 20 kwietnia 2017 - 19:35

Dziękuję Ola! :) Super, że przemalowałaś nawet kafle, zastanawiałam się nad takim rozwiązaniem u siebie w łazience. Czy to się sprawdza? Czy farba dobrze się trzyma?

Odpowiedz
Marlena 21 kwietnia 2017 - 22:47

Mieliśmy remont z przeprowadzką w tydzień i na szybko nie dostaliśmy czerwonej farby do kafli. Mamy położony podkład, farbę i lakier. Na głównej ścianie, która się nie rusza jest super. Na działowych niestety miejscami są drobne pęknięcia. Polecam kupić farbę specjalnie przeznaczona do malowania kafelków.

Odpowiedz
Martyna | dancewiththecamera 20 kwietnia 2017 - 20:12

Wprowadzam się! Od zaraz! :D Rewelacja :)

Odpowiedz
moje IDEALIA 20 kwietnia 2017 - 20:25

Bardzo udana metamorfoza. U mojego synka w pokoju też jest ściana w paski z tym że poziome.

Odpowiedz
Projekt Dom 20 kwietnia 2017 - 21:15

Wyszło świetnie :) Zmiana kolorystyki bardzo na plus, teraz jest spokojniej, poważniej i pomieszczenie wydaje się większe. Podoba mi się motyw kaktusów :) Pozdrawiam

Odpowiedz
Karolina 21 kwietnia 2017 - 10:53

Linki nie działają.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 21 kwietnia 2017 - 11:02

Wszystkie linki działają. Spróbuj odświeżyć stronę Ctrl+R.

Odpowiedz
PLANyour Space 21 kwietnia 2017 - 18:33

Świetna metamorfoza, zadbałaś o każdy szczegół – zauważyłam, że przemalowalaś także ramę tablicy korkowej. Najważniejsze jest jednak to, że udowodniła jak szybko i efektownie „oczarować” dziecięce meble. Super!

Odpowiedz
Marlena 21 kwietnia 2017 - 22:53

Bardzo podobają mi się paski, dywan i kosz z mapami. Tak sobie pomyślałam, że może spodobały się synkowi taki kaktus pluszaki z Ikea. Pasowałby do tematyki;)

Odpowiedz
Angelika Skowron 24 kwietnia 2017 - 17:18

Przepiękny pokój! Jesteś przykładem, że własną ciężką pracą można zrobić wiele:)

Odpowiedz
Monika 25 kwietnia 2017 - 11:05

Bardzo lubię wzory marokańskiej koniczyny.

Odpowiedz
Pantofel w podróży 1 maja 2017 - 20:39

Bardzo mi się podoba, a przede wszystkim dlatego że jest jasno :)

Odpowiedz
Milka 22 maja 2017 - 11:04

Cześć, piękna metamorfoza :) jak nazywa się kolor który jest na zdjęciu, na którym trzymasz 4 próbki kolorów i jest najciemniejszy?

Odpowiedz
Dorota Zalepa 22 maja 2017 - 11:32

Dziękuję! Kolor to Stalowy Awenturyn – A16. :)

Odpowiedz
Ania 1 czerwca 2017 - 13:01

Mam pytanie dotyczące narzuty na łóżko. Zastanawiam się nad jej zakupem dla moich dzieci (4 i 5 lat), jednak martwię się, czy nie będzie zbyt „śliska” i nie będzie się wiecznie zsuwać przy dziecięcych harcach.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 7 czerwca 2017 - 07:51

Ta narzuta nie jest śliska, uszyta jest z bawełny i bardzo dobrze trzyma się na łóżku. :-)

Odpowiedz
Ala 21 czerwca 2017 - 14:13

Bardzo podoba mi się dywan przedstawiający mapę świata. Sama kupiłabym go nawet do salonu :) Przepiękna metamorfoza! Pozdrawiam

Odpowiedz
Monija 18 lutego 2018 - 11:44

Farba tragedia, 2 warstwy i smuży. Malowaliśmy beckersem, fluggerem, zwykłym magnatem i duluxem. Mleczny chalcedon to pieniądze wyrzucone w błoto. Co najlepsze to malowalismy sciany czyste (wczesniej nie malowane zadna farba),zagruntowane.

Odpowiedz
Anita Dąbrowska 7 marca 2018 - 09:47

serio masz smugi? to jestem zaskoczona bo ja z zerowym doświadczeniem i malowałam córci pokój duluxem easycare i żadnych smug nie ma. nawet jak gdzieś tam są niedociągnięcia to ich nie widać bo fajnie ta matowa farba je ukrywa :) może coś źle robiliście? ja czytałam że ważne jest szybkie malowanie, że nie można robić przerw oraz nie może być w pokoju ani za zimno ani za gorąco

Odpowiedz
Artur_P 14 sierpnia 2020 - 11:29

Super metamorfoza. Ja też chętnie korzystam z farb Magnata. Są dobrej jakości, łatwo się nimi maluje. Co do kolorów to u nas też przeważają szarości :) To tak samo uniwersalny kolor jak biel.

Odpowiedz
Anastazja Siola 28 marca 2021 - 16:45

Piękny pokój i super zmiana. Ja też maluję Magnatem już od dawna i nigdy się nie zawiodłam. Były już eksperymenty z różnymi kolorami i efekt końcowy zawsze na plus.

Odpowiedz

Zostaw komentarz