Jakim typem urody jesteś? Chłodnym, czy ciepłym?

by Dorota Zalepa
59 komentarzy

Dzień drugi Wyzwania Slow Fashion polega na ustaleniu kolorów jakie nam pasują. Przeprowadzenie analizy kolorystycznej potrafi przysporzyć wiele problemów. Część z Was pomija ten punkt i przechodzi dalej, albo określa jedynie kolory bazowe, bezpieczne, neutralne. Warto jednak przyjrzeć się sobie bliżej i spróbować przeprowadzić analizę kolorystyczną samodzielnie.

 

Podjęłam się tego zadania, początkowo nie było łatwo, cały czas oscylowałam wokół dwóch typów – delikatnej wiosny i zgaszonego lata. Nie wystarczy bowiem dopasować swoją urodę do podstawowego podziału na wiosnę lato, jesień i zimę, choć od tego możemy zacząć, ale trzeba jeszcze wybrać spośród trzech podtypów.

 

Typy urody w 12 stopniowej skali

  • Wiosna – jasna, ciepła, czysta
  • Lato – jasne, chłodne, zgaszone
  • Jesień – ciepła, zgaszona, głęboka
  • Zima – czysta, chłodna, głęboka

 

 

Zanim jednak zaczniemy określać, czy jesteśmy jasnym, czy zgaszonym latem, rozpocznijmy od określenia czy jesteśmy typem ciepłym, czy chłodnym, które znacznie ułatwi nam dalszą pracę.

Gdy przyjęłam tylko ten podział, szybko doszłam do wniosku, że jestem ciepłym typem urody (wiosna lub jesień). Później spróbowałam dopasować swoją urodę do podstawowego podziału, czyli wiosny, lata, jesieni i zimy. Wyszła mi wiosna, ze względu na to, że moja uroda jest jasna i ciepła. Dopiero na końcu zaczęłam zagłębiać się w podtypy – jasna, ciepła, czysta wiosna.

 

Typy urody – podstawowy podział:

  • Wiosna – jasny, ciepły
  • Lato – jasny, zimny
  • Jesień – ciemny, ciepły
  • Zima – ciemny, zimny

 

Jeżeli jesteś ciepłym typem urody, będą Ci pasowały ciepłe kolory, jeśli zimnym – zimne. Poniższe ćwiczenia stały się dla mnie punktem wyjść do określenia późniejszego dokładnego już podtypu urody.

 

Ćwiczenia na określenie chłodnego lub ciepłego typu urody

 

1. Przyłóż do twarzy złotą i srebrną tkaninę

By sprawdzić, czy nasza cera lepiej wygląda w ciepłych, czy zimnych kolorach, warto na początku przyłożyć srebrny i złoty materiał do twarzy. Należy związać włosy, odgarnąć grzywkę do góry i zmyć makijaż (jeśli go wcześniej nałożyłyśmy). Skierujcie twarz w stronę okna i zróbcie sobie zdjęcia, by móc je potem porównać. Moja cera i kolor oczu lepiej współgrają ze złotym kolorem. Srebrny bardziej podkreśla wszelkie mankamenty skóry.

typy urody chlodny cieply

2. Sprawdź zabarwienie swojej skóry

Czy jest zimna, porcelanowa, ma niebieskawe, szarawe, bądź różowe zabarwienie, czy wpada w złoty, jasny brąz lub ciepły beż? Jak się opalasz? Czy szybko opalasz się na złoto-brązowy kolor, czy raczej na czerwono? Skóra, która ma żółtawe pigmenty, będzie przypisana do ciepłych typów, ta o chłodnych niebieskawych pigmentach – do zimnego.

 

3. Sprawdź żyłki na wewnętrznej stronie nadgarstków

Czy są zielonkawe, czy raczej wpadają w niebieski? Zielonkawe przypisuje się ciepłym typom urody, niebieskawe – zimnym. Ważne, by obserwować je w świetle dziennym, na zewnątrz lub tuż przy oknie. Dla mnie ten punkt nie jest do końca oczywisty, ponieważ na wewnętrznej stronie nadgarstka mam żyłki w zielonym i niebieskim zabarwieniu.

 

4. Sprawdź biżuterię

W jakiej biżuterii wyglądasz lepiej? Srebrnej, czy złotej? Srebrną przypisuje się chłodnym typom urody, złotą ciepłym. Ja zdecydowanie wolę złotą biżuterię.

5. Makijaż

Kolejnym fajnym ćwiczeniem jest pomalowanie kości policzkowych różem w odcieniu ciepłym – morelowy, brzoskwiniowy, pomarańczowy oraz zimnym – chłodny róż. Który kolor lepiej stapia się z Twoją cerą, ładnie ją rozświetla i nadaje jej zdrowy wygląd? Jeśli jest to róż o ciepłej tonacji (morelowy, brzoskwiniowy, pomarańczowy) jesteś ciepłym typem urody, jeśli o chłodnej tonacji – zimnym.

Podobnie zrób z pomadkami. Pomaluj usta chłodną pomadką w kolorze fuksji, jasnego perłowego różu oraz pomadką w ciepłej tonacji – morelową, brzoskwiniową. Teraz sprawdź, w której Twoja twarz wygląda bardziej promiennie. Stań przed oknem, nie miej na sobie innego makijażu poza szminką, zwiąż włosy i zrób sobie selfie. Porównaj zdjęcia w telefonie.

typy-urody-cieply-chlodny

 

6. Ciepłe i zimne odcienie kolorów

Przykładamy do twarzy bez makijażu różne kolory, ciepłe i zimne, przy świetle dziennym, najlepiej przed oknem. Możemy zrobić sobie zdjęcia i porównać je potem obok siebie. Dla mnie to ćwiczenie jest jednym ze skuteczniejszych. Ciepłe kolory, to te, które mają dodatek żółtego zabarwienia, a zimne – niebieskiego. Pamiętaj, że są różne odcienie danego koloru. Istnieje ciepły i zimny odcień niebieskiego, albo ciepły i zimny odcień żółtego. Przygotowałam dla Was grafikę, by łatwiej Wam było dostrzec różnicę między odcieniami.

cieple-zimne-koloryWszystkie zdjęcia pochodzą ze sklepu internetowego Zalando

 

7. Wybierz gwiazdę podobną do Ciebie

Ostatnim ćwiczeniem na sprawdzenie, czy jesteście chłodnym, czy ciepłym typem urody, jest wybranie gwiazdy, która jest podobna do Ciebie. Sprawdź  w Internecie do jakiego typu jest przypisana. W pierwszej chwili wpadła mi do głowy Anita Lipnickia, kiedyś wiele osób porównywało mnie do niej, ale chyba nikt jeszcze nie zrobił jej analizy kolorystycznej, bo przykładu nie mogłam znaleźć. Idąc tym tropem sprawdziłam Gwyneth Paltrow i Charlize Theron, obie najczęściej przypisywane są do wiosny.

 

Analizę kolorystyczną warto potraktować jako wskazówkę. Nie musimy rezygnować z naszych ulubionych kolorów. Jeśli nie wyglądamy w nich korzystnie, nośmy je dalej od twarzy. Przeważnie instynktownie wybieramy kolory, które nam pasują.

 

Przydatne linki:

 

 

Mam nadzieję, że moje ćwiczenia pomogą Wam w odnalezieniu kolorów, dzięki którym Wasza uroda będzie jeszcze bardziej promienna. Mnie bardzo pomogły, dzięki nim dowiedziałam się, że mam ciepły typ urody. Kiedyś myślałam, że jestem latem, jednak po głębszej analizie stwierdziłam, że jednak jestem wiosną.

 

 

Zapisz się na Kameralny Newsletter, odbierz darmowy e-book – Jak pozycjonować bloga i zyskaj dostęp do dodatkowych materiałów i treści :)

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy