Dobra organizacja szafy pomaga szybko i sprawnie wybierać stylizacje na każdy dzień. Dziś zapraszam Cię do wnętrza mojej szafy. Nie mam oddzielnej garderoby, uznałam, że takie pomieszczenie jest niepotrzebne, ponieważ ograniczam liczbę ubrań do tych, które rzeczywiście noszę. Wolę mieć mniej, dobrej jakości ubrań, niż szafę wypełnioną po brzegi rzeczami, które tylko tam wiszą. Tworzenie szafy kapsułowej nie ogranicza nas w żaden sposób. Liczbę ubrań dostosowujemy do własnych potrzeb. Ważne jest jednak to, by były one noszone, inaczej tylko zajmują miejsce w szafie. O tym jak stworzyć szafę kapsułową dopasowaną do naszych aktywności, stylu życia i preferencji modowych uczę w kursie online, który teraz wystartował w dużej promocji, a do tego ze specjalnym bonusem – webinarem: Uporządkuj szafę na wiosnę!, który jest świetnym uzupełnieniem kursu.
Organizacja szafy – 5 sprawdzonych sposobów
Wnętrze szafy zaprojektowałam sama. Dobra organizacja szafy pozwala wykorzystać przestrzeń maksymalnie i dopasować ją do naszych potrzeb, dzięki temu każda rzecz ma swoje miejsce. Szafa spełnia moje potrzeby, ma jeden minus, o którym napiszę dalej. Najpierw omówię układ.
1. Wydzieliłam strefy w szafie na różne typy odzieży
To bardzo pomaga utrzymać porządek i znaleźć potrzebne rzeczy. W szafie jest strefa z wieszakami, gdzie wieszam sukienki, koszule, spodnie, marynarki. Staram się je porządkować według rodzaju, czyli marynarki w jednym miejscu, spodnie, koszule i sukienki obok siebie. Wydzieliłam miejsce na dłuższe ubrania i spodnie, które mogę powiesić na wieszakach zaciskowych, nie dzieląc ich na pół, dzięki czemu nie gniotą się i to jest super rozwiązanie! Więcej o organizacji szafy dowiesz się z dwugodzinnego webinaru, który jest teraz dodawany w gratisie do kursu. Jeśli kurs masz już za sobą, a chciałabyś skorzystać z samego szkolenia o organizacji szafy, odsyłam Cię do tego produktu!
2. Układam rzeczy zgodnie z ich przeznaczeniem i kolorami
Swetry układam na półce, wieszam tylko te cienkie i lekkie. Cięższe wełniane swetry mogą odkształcić się, jeśli powiesimy je na wieszakach. Poza wydzieleniem stref w szafie staram się układać ubrania kolorystycznie, dzięki czemu przygotowując stylizację, od razu widzę, gdzie znajdę camelowy T-shirt albo brązowy sweterek. Poza tym tworzy to miły dla oka porządek w szafie.
3. Korzystam z organizerów do szuflad
To genialny wynalazek pozwalający utrzymać porządek w szufladzie z bielizną, ale sprawdzi się również na akcesoria typu paski, apaszki, rękawiczki, okulary przeciwsłoneczne, czy inne drobne rzeczy. W szufladzie bez przegródek prędzej czy później tworzy się bałagan, a dzięki organizerom utrzymanie ładu jest banalnie proste.
4. Stworzyłam specjalne miejsce na biżuterię
Ten sposób organizacji biżuterii jest rewelacyjny. Jeśli kiedykolwiek próbowałaś odplątać splątany łańcuszek dochodząc przy tym na skraj wyczerpania nerwowego, to ten patent jest dla Ciebie. Wydzieliłam na biżuterię oddzielną szufladę, ale równie dobrze możesz umieścić takie organizery na dole szafy, na półce, czy w szufladzie toaletki. Przy okazji zobacz jak to pięknie się prezentuje!
5. Wydzieliłam oddzielne miejsce na buty i torebki
Pięknie poukładane buty na półkach robią wrażenie, mamy do nich szybki dostęp, są wyeksponowane i widzimy dokładnie czym dysponujemy, szczególnie jeśli nasza kolekcja butów jest spora. Są jednak dwie znaczące wady takiego rozwiązania. Takie buty zajmują więcej miejsca, ponieważ ustawiamy je obok siebie, a pudełka możemy poukładać jedne na drugich, a poza tym kurzą się. Jeśli podeszwy są zabrudzone, za jakiś czas na półkach pojawia się piasek i trzeba je częściej czyścić. Przechowując buty w kartonowych pudełkach, tego problemu już nie mamy. By wilk był syty i owca cała, wystawiam buty, które noszę najczęściej w danym sezonie, a te, które noszę rzadziej trzymam w kartonowych pudłach. Możesz kupić specjalne przezroczyste pudła, ale równie dobrze możesz przechowywać je w oryginalnych kartonowych opakowaniach.
W tej samej strefie umieściłam także torebki, dzięki czemu znacznie łatwiej jest mi dobrać torebkę i buty do stylizacji. Jeśli jest możliwość pasek torebki wkładam do środka, by nie plątały się na zewnątrz. Warto przechowywać torebki także w workach przeciwkurzowych, szczególnie jeśli mamy mało miejsca w szafie i torebki mogłyby się o siebie ocierać.
Tak jak wspominałam, ten układ ma jedną wadę. Mam mało miejsca w strefie z wieszakami i być może w przyszłości będę musiała wydzielić dodatkowe miejsce na wieszaki. Obecnie wszystkie ubrania się mieszczą, ale trudno powiedzieć co będzie za rok, dwa, czy 5 lat. W szafie znajdują się także ubrania mojego męża, miejsce na ręczniki i pościel.
Sukienka & Other Stories, torebka Camelia Roma, buty Lacoste
Stwórz szafę marzeń z kursem online: SZAFA KAPSUŁOWA
(dostępny w niższej cenie z super bonusem)
Jeśli masz ochotę stworzyć szafę kapsułową, odnaleźć swój styl, poddać się analizie kolorystycznej (wersja premium) lub zrobić ją na własną rękę (instrukcja jak to zrobić znajduje się w kursie), zorganizować szafę pod swoje potrzeby, skorzystaj z niższej ceny i zacznij pracę z kursem online – Szafa kapsułowa. Jak stworzyć szafę marzeń i odnaleźć własny styl?
Jestem ciekawa jakie są Twoje sposoby na dobrą organizację szafy. Jakie są Twoje ulubione triki do przechowywania ubrań i dodatków? A może czegoś w niej brakuje? Chętnie dowiem się jak to wygląda u Ciebie.
14 komentarzy
Elegancki porządek w szafie, chciałabym taki mieć :) Co do układania kolorami, mam odwrotny patent: wszystkie bluzki układam razem, ale na zmianę ciemne i jasne, by szybko je znaleźć i odróżnić jedną od drugiej.
To też jest sposób. Ja akurat lubię kolorami, bez problemu udaje mi się wszystko znaleźć, zresztą nie ma tego tak dużo. :)
Pierw by mi się jednak też przydało wyzbyć się sentymentów co do ciuchów, a niestety z tym jest u mnie dość ciężko, bo chwile kojarzą mi się z danym ubraniem :D
To jest problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Warto jednak ograniczyć liczbę takich rzeczy, jeśli ich nie nosimy. Możesz schować je na jakiś czas do pudła i po jakimś czasie zrobić ponowny przegląd tych rzeczy. Jak to mawiają: co z oczu, to z serca. ;)
Ja jeszcze nie doszłam do tego, by układać ubrania kolorami, ale dzielę je na typy: koszulki, jeansy, odzież sportowa etc. Nie mogę patrzeć na szafę mojego partnera, który wkłada swoje pranie jak leci… Cóż, jego wybór :D
Mój mąż też nie przykłada większej wagi do ubrań, choć pranie akurat robi prawidłowo. :)
Świetnie zorganizowana garderoba. Ze swojej strony polecam do szafki na buty podkładki przezroczyste – takie jak do szuflad np w kuchni. Zabrudzenia z butów nie niszczą szafek i nie jest konieczne tak częste czyszczenie butów. Ja wykorzystałam takie do szafki na buty w przedpokoju i bardzo mi to ułatwia utrzymanie porządku w tej strefie, gdzie trafiaja także buty syna – więc jest tam wszystko i piach i błotko 😉
Super patent, dzięki. Właśnie muszę coś też dać do szuflad w kuchni, by nie porysować dna. :)
Witam serdecznie ♡
Mam w szafie taki misz masz, że przydałaby mi się porządna organizacja ^^ Mimo, że raz na jakiś czas robię generalne porządki taką jakby „aktualizację” to nadal panuje nieład :D Ale mam posortowane spodnie ze spodniami, koszulki z koszulkami itd :) Mój mąż też :)
Pozdrawiam cieplutko ♡
Hej! Mam wrazenie ze mam straszny balagan bo mam x razy wiecej ciuchow, w tym pewnie 70% ktorych w ogole nie nosze :) szafy z ikei czy pod wymiar?
Warto zrobić porządny przegląd szafy i zostawić w niej ubrania, które nosisz. Małymi krokami i sukcesywnie organizować szafę na nowo. 👍
Szafa robiona na wymiar!
jej, totalnie moje kolory! piękne ;))
Dziękuję! Też na lubię. 🧡
Jak będę mieć swój dom, to też sobie wszystko lepiej ogarnę. Na razie mamy jedną szafę z jednym drążkiem na nas dwoje i do tego komodę z szufladami :D