fbpx

Jak robić piękne i klimatyczne zdjęcia podczas świąt?

by Dorota Zalepa
37 komentarzy

Święta to wspaniały czas spotkań rodzinnych, pięknie nakrytego stołu, nastrojowych dekoracji i mieniących się na choince kolorowych lampek. Chcielibyśmy ten czas uwiecznić na zdjęciach, ale gdy sięgamy po aparat, okazuje się, że jest zbyt ciemno, a światła żarowe wcale nie oddają tego klimatu. Jak zatem robić zdjęcia, by zatrzymać klimat świąt na dłużej i móc dzielić się złapanymi kadrami z najbliższymi? Oto mój poradnik fotografii świątecznej.

 

Zapomnij o lampie błyskowej

Wiem, że nieraz kusi Was, by użyć lampy błyskowej. Na dworze szybko robi się ciemno, a w domu panuje półmrok. Światła żarówek nie wyglądają już tak efektownie. Flesz oświetla nam jedynie pierwszy plan, przez co obraz staje się bardziej płaski, zaczyna brakować mu wymiarowości. Zamiast lampy błyskowej skupcie swoją uwagę na odpowiednim naświetleniu obiektu poprzez wydłużenie czasu naświetlania.

Ustaw odpowiednio długi czas naświetlania

Wydłużając czas naświetlania, powodujemy, że więcej światła wpada do aparatu. Wykorzystajcie czas, kiedy na dworze jest jeszcze jasno, nie zapalajcie od razu oświetlenia żarowego, a jedynie lampki choinkowe, świeczki, girlandę. Następnie ustawcie dłuższy czas naświetlania – 10, 20, a nawet 30 sekund. Aparat musi być unieruchomiony. Jeśli posiadacie statyw, użyjcie go, jeśli nie, ustawcie aparat na stole, murku, podłodze. Pamiętajcie również, że samo włączenie spustu migawki może spowodować drgania i tym samym rozmycie obiektów na zdjęciu, dlatego ustawcie samowyzwalacz (chyba, że posiadacie wężyk spustowy).

Z długim czasem naświetlania możecie robić zdjęcia jedynie obiektom nieruchomym. Pięknie będą prezentowały się wszelkie ozdoby świąteczne na tle lampek choinkowych. Długi czas naświetlania spowoduje także, że światło lampek choinkowych, lub świec, będzie się ładnie rozchodziło. Zobaczcie na przykładach.

Pierwsze zdjęcie zostało zrobione z krótszym czasem naświetlania – 3 sekundy i mniejszą wartością przysłony f/2.5, dzięki której uzyskałam mniejszą głębię ostrości czyli bardziej rozmyte tło. Drugie zdjęcie zrobiłam z dłuższym czasem naświetlania 30 sekund i przymkniętą przysłoną do wartości f/16, co spowodowało większą głębie ostrości (ostry pierwszy i drugi plan), a długi czas naświetlania spowodował, że światło lampek i świecy fajnie się rozeszło.

fotografia-swiateczna

ISO – 400, f/2.5, czas ekspozycji – 3 s

fotografia-swiateczna2

ISO – 100, f/16, czas ekspozycji 30 s

Sprawdź balans bieli

Pamiętajcie by odpowiednio ustawić balans bieli. Gdy do mieszkania wpada światło dzienne, ustawcie balans bieli na światło dzienne/miejsca ocienione/pochmurny dzień, jeśli natomiast fotografujecie przy zapalonych żarówkach, ustawcie balans bieli na światło żarowe. Jeśli zdarza Wam się zapominać o tym parametrze, ustawcie automatyczny balans bieli. Możecie również ustawić balans bieli ręcznie. Robimy zdjęcie białej kartki w obrębie fotografowanego kadru i w menu aparatu ustawiamy ręczny balans bieli, wskazując to zdjęcie jako wzorcowe. Jeśli robicie zdjęcia w formacie RAW, nie musicie się martwić o balans bieli, ustawicie go podczas późniejszej postprodukcji obrazu.

ISO – czułość aparatu

Jeśli czytaliście mój mini poradnik fotografii, to z pewnością pamiętacie, że ISO odpowiada za czułość matrycy na światło. Im wyższe ISO, tym jaśniejsze uzyskamy zdjęcie, ale też więcej szumów pojawi się na zdjęciu. Im mniejsze ISO, tym mniejsze szumy i ziarna na zdjęciu. Jeśli unieruchomimy aparat używając statywu, lub kładąc go na stole, będziemy mogli ustawić wartość ISO na 100, a jasność obrazu będziemy regulować za pomocą dłuższego czasu naświetlania. Czasem jednak nie możemy unieruchomić aparatu, bądź musimy mieć krótsze czasy naświetlania, bo robimy zdjęcia osób, które są w ruchu, wtedy trzeba wartość ISO podwyższyć np. do 800-1600. Możecie też poeksperymentować z wysokimi czułościami, by celowo uzyskać ziarno na zdjęciach (np. czarnobiałych), co daje całkiem ciekawe efekty.

fotografia-swiateczna3

ISO – 100, f/4.5, czas ekspozycji 8 s

Ustawienia przysłony

Przysłona pozwala nam na uzyskanie naprawdę bajkowych efektów. Im mniejsza wartość przysłony f/1.8-2.8 tym bardziej rozmyte tło. Im wyższa wartość przysłony f/7-11, tym większa głębia ostrości, czyli ostry pierwszy i drugi plan.

fotografia-swiateczna6

ISO – 100, f/1.8, czas ekspozycji 2,5 s

fotografia-swiateczna11

ISO – 100, f/7.1, czas ekspozycji 20 s

Co to jest bokeh i jak go uzyskać?

Na rozmycie tła wpływ mają 3 czynniki (pisałam o tym tutaj) – odległość od obiektu, ogniskowej (pot. zoomu) i przysłony. Jeśli znajdziemy się odpowiednio blisko fotografowanego obiektu, użyjemy odpowiedniej długości ogniskowej (50mm będzie ok.) i ustawimy jak najniższą wartość przysłony (1.4-1.8), jasne obiekty w tle rozmyją się w kształcie naszej przysłony. Uzyskamy pięknie rozmyte lampki choinki, czyli tak zwany bokeh.

zdjecia-swieta

ISO – 400, f/1.8, czas ekspozycji 10 s

Możemy w bardzo prosty sposób nadać tym jasnym okręgom inne kształty. Wystarczy jeśli z czarnej kartki z bloku technicznego zrobimy nakładkę na obiektyw z wyciętym na wierzchu dowolnym kształtem. Ja wycięłam serduszko, ale pięknie będzie prezentowała się też gwiazdka.

bokeh2

Jak wykonać zdjęcie, by uzyskać bokeh w kształcie serca?

  1. Potrzebny Wam będzie odpowiednio jasny obiektyw. Przyjmuje się, że minimalna wartość przysłony powinna wynosić 2.8. Świetnie nadają się do tego obiektywy stałoogniskowe 50 mm. Ja użyłam obiektywu 50 mm f/1.8.
  2. Na obiektyw nakładamy naszą nakładkę z wyciętym kształtem.
  3. Fotografujemy obiekt z bliska, w tle umieszczamy lampki choinkowe lub girlandę świetlną.
  4. Ustawiamy odpowiednio długi czas naświetlania i unieruchamiamy aparat, by zdjęcie było dobrze naświetlone, lub podwyższamy ISO. Ja ustawiłam aparat na stole i ustawiłam czas naświetlania na 2,5-4 sekundy. ISO wynosiło 100. Czas naświetlania nie wpływa na uzyskanie bokeh w tle, możecie jasność regulować wartością ISO, chodzi o to, by zdjęcie było dobrze naświetlone.

Fajne klimatyczne zdjęcie z serduszkami w tle gotowe!

fotografia-swiateczna7

ISO – 100, f/1.8, czas ekspozycji 2,5 s

Baw się perspektywą

Kombinujcie jak się da. Róbcie zdjęcia z góry, z dołu, pod kątem. Szukajcie świątecznych detali, które tworzą bajkowy klimat. Zdjęcia świątecznych pierniczków, stroika, choinki, nakrytego stołu nie muszą być robione w całości. Możecie złapać jedynie fragment, strukturę, wyjątkowy akcent. Starajcie się uchwycić świąteczną atmosferę i przede wszystkim bawcie się aparatem. Nie bójcie się, że zdjęcie nie wyjdzie, metodą prób i błędów, uczymy się najwięcej!

fotografia-swiateczna10

fotografia-swiateczna9

fotografia-swieta2

Mam nadzieję, że Wasze świąteczne zdjęcia będą wyjątkowe i staną się cudownym wspomnieniem w przyszłym roku. Ostatnie 3 dni wyzwania fotograficznego to właśnie dekoracje, choinka i wigilia. Jeśli znajdziecie odrobinę czasu, wykorzystajcie moje rady i stwórzcie bokeh w dowolnym kształcie. Chętnie będę podpatrywać Wasze prace na Instagramie. Pamiętajcie o hashtagu #fotokalendarz i oznaczeniu mnie na zdjęciu jako @kameralna, wtedy żadne Wasze zdjęcie mi nie umknie :) Mam nadzieję, że podczas świąt będziecie się dzielić swoimi fotkami. Ja, jak zwykle, będę udzielać się na Instagramie.

 

 

Jeśli spodobał Ci się post, zachęcam Cię do śledzenia bloga na Bloglovin, dołączenia do mnie na Facebooku lub Instagramie, a jeśli chcesz utrzymywać ze mną bardziej prywatny kontakt, zapisz się do Kameralnego Newslettera :)

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy