Wakacje w pełni! Pogoda w Polsce jest bardzo niestabilna, w związku z czym wiele osób decyduje się na wakacje za granicą. Obecnie nie musimy być zdani jedynie na oferty biur podróży, możemy zorganizować wyjazd na własną rękę. Wystarczy wykupić bilet lotniczy, wynająć pokój, samochód i możemy jechać w nieznane. Dzięki szerokiej i przystępnej cenowo ofercie przewoźników lotniczych, wakacje za granicą są w zasięgu ręki coraz większej liczby osób i często kosztują tyle samo, ile zapłacilibyśmy za tygodniowy pobyt nad polskim morzem.
Obecnie wielu przewoźników takich jak Wizzair, Raynair, czy nawet krajowe linie lotnicze LOT oferują tanie przeloty. Jeśli kupimy je z odpowiednim wyprzedzeniem zapłacimy kilkadziesiąt złotych za lot do Barcelony, czy Mediolanu. Tanie loty znajdziemy także w ofertach biur podróży, jako przeloty czarterowe. Nie musimy decydować się na wykupienie całego pakietu.
Wymiary bagażu podręcznego
Decydując się na zakup biletów lotniczych musimy zwrócić uwagę na kwestię bagażu. Zazwyczaj atrakcyjna cena biletu nie zawiera opłaty za bagaż rejestrowany. W cenie jest jedynie bagaż podręczny. Dlatego konieczne jest sprawdzenie wymiarów bagażu, które są różne w zależności od linii lotniczych. Poniżej znajdziecie wykaz wymiarów i wagi, których nasz bagaż nie może przekroczyć. Jeśli tak się stanie, nasza walizka będzie potraktowana jako bagaż rejestrowany i będziemy musieli zapłacić więcej.
Linia lotnicza | Rozmiar | Waga |
---|---|---|
LOT | 55 x 40 x 23 cm | 8 kg |
WizzAir | 42 x 32 x 25 cm | Brak ograniczeń |
Ryanair | 55 x 40 x 20 cm | 10 kg |
Easyjet | 56 x 45 x 25 cm | Brak ograniczeń |
British Airways | 56 x 45 x 25 cm | 23 kg |
KLM | 55 x 35 x 25 cm | 12 kg |
Air France | 55 x 35 x 25 cm | 12 kg |
Lufhansa | 55 x 40 x 23 cm | 8 kg |
źródło: Zalando
Jak spakować się do bagażu podręcznego – przydatne triki
1. Plecak turystyczny lub miękka torba są bardziej elastyczne i łatwiej uzyskamy wymagane wymiary podczas kontroli. Jednak musimy ją nosić cały czas na ramieniu, co jest dość niewygodne i nieporęczne.
2. By uszczuplić zawartość bagażu podręcznego, warto na siebie założyć rzeczy, które zajmują najwięcej miejsca – buty sportowe, długie spodnie, kurtkę i kapelusz.
3. Kosmetyki w formie płynnej dopuszczone są do pojemności 100 ml, które należy włożyć do przezroczystej, zamykanej torby foliowej o pojemności 1 l. Takie komplety podróżnych opakowań dostępne są w wielu drogeriach. Do pustych pojemników możemy przelać własne sprawdzone już kosmetyki. Nie decydujmy się na próbki kosmetyków, które nie zostały przez nas przetestowane. Mogą wywołać podrażnienia i alergie skórne. Zamiast flakonu perfum, zdecydujmy się na dwie próbki, które w zupełności w wystarczą na tygodniowy pobyt.
4. Nie wolno nam przewozić ostrych przedmiotów. Ale możemy zabrać ze sobą jednorazową golarkę, z zabezpieczonym ostrzem, cążki i małe nożyczki, których ostrze jest mniejsze niż 6 cm. Wykaz rzeczy, które możemy ze sobą zabrać do samolotu znajdziecie tutaj.
5. Ograniczenie ilościowe płynów dotyczy także napojów. Możemy je jednak kupić w strefie bezcłowej po przekroczeniu kontroli bezpieczeństwa.
6. Pamiętajmy by dokumenty trzymać na wierzchu. Będziemy mogli je szybko wyjąć bez przekopywania bagażu podręcznego.
7. Do bagażu podręcznego możemy spakować także sprzęt elektroniczny typu aparat, laptop, telefon czy ładowarkę. Muszą one przejść oddzielną kontrolę bagażową, podczas której wyjmujemy je z walizki.
8. Dopuszczona jest dodatkowa torebka damska, jednak nie może budzić wątpliwości, że jest to torebka, a nie dodatkowy bagaż. Do torebki włóżmy dokumenty, książkę, coś do picia i rzeczy, które będą nam potrzebne w czasie lotu (na przykład ciepłe skarpetki, szeroki szalik).
9. Sprawdźmy też, czy w miejscu, w którym będziemy nocować znajdują się takie rzeczy jak ręcznik i suszarka do włosów, zaoszczędzi nam to sporo miejsca w walizce.
Metoda składania ubrań
Metoda składania ubrań jest bardzo istotna. Znacznie mniej miejsca zajmują ubrania, które są zwijane w rulon, niż składane na płasko, a do tego mniej się gniotą. Wykorzystajmy też różne dodatkowe przestrzenie. Do butów można włożyć skarpetki lub inne drobne przedmioty. Na filmiku poniżej zobaczycie jak umiejętnie składać t-shirty, spodnie, koszule, a nawet marynarkę.
Co do sukienek to warto wziąć jedną plażówkę i jedną bardziej szykowną sukienkę, która przyda się na wszelkiego rodzaju wyjścia. Nie bierzmy też wielu białych ubrań, bo widać na nich nawet najmniejsze zabrudzenia. Zawsze też możemy przeprać jakąś rzecz, więc nie musimy zabierać ze sobą bielizny i koszulek na każdy dzień.
Jakie ubrania zabrać na tygodniowy wyjazd do bagażu podręcznego?
Wyzwanie 10×10, które cyklicznie przeprowadzam na blogu polega na tym, by wybrać 10 ubrań na 10 dni. Nauczyło mnie, że umiejętny wybór rzeczy pozwala spakować się bez problemu na tygodniowy wyjazd, bez konieczności noszenia ciągle tych samych zestawów. Dzięki takiemu pakowaniu w ubiegłym roku nasza trójka dała radę spakować się do jednej dużej torby. Najważniejszą kwestią jest wybranie ubrań w wersji kapsułkowej, czyli takich, które z łatwością dają się ze sobą miksować.
Warto pomyśleć o sukienkach. Zajmują niewiele miejsca, a mamy dwa w jednym, czyli górę i dół idealnie do siebie dopasowane. Grubsze rzeczy, typu kurtkę, spodnie i kryte buty zakładajmy na siebie podczas podróży. Wybierajmy garderobę spójną kolorystycznie, wtedy bez problemu będziemy mogli stworzyć więcej zestawów.
Poniżej przykładowa garderoba na tygodniowy wyjazd do ciepłych krajów, z której da się stworzyć 10 zestawów.
Lista ubrań:
- 4 góry (1 na podróż)
- 2 doły (szorty lub spódnica i długie spodnie na podróż)
- 2 sukienki
- 1 kurtka dżinsowa
- 1 kardigan
- 2 pary butów (klapki lub sandałki i kryte buty na podróż)
- strój kąpielowy
- dodatki: torba typu shopper, okulary przeciwsłoneczne, kapelusz
Bagaż podręczny i torba: walizka na kółkach Eastpak, torba z materiału Herschel, torba typu shopper Fossil
Okrycia wierzchnie: granatowy kardigan Naf Naf
Bluzki: szary T-shirt Selected Femme, T-shirt w paski GAP, bluzka z wiązaniem Cream
Szorty: spodenki dżinsowe Wrangler
Sukienki: sukienka na ramiączkach Bik Bok, sukienka w kwiaty Bik Bok
Strój kąpielowy plus buty: bikini Roxy góra i dół, klapki Vagabond
Na podróż: kurtka dżinsowa Soyaconcept, T-shirt Benetton, chinosy edc by Esprit, trampki Superga, kapelusz Naf Naf, okulary przeciwsłoneczne Polaroid
Po więcej informacji dotyczących pakowania zajrzycie do przewodnika przygotowanego przez Zalando. Znajdziecie w nim filmiki instruktażowe oraz przykładowe rzeczy, które możemy spakować do określonego bagażu. Jestem ciekawa, czy znacie jeszcze inne triki, które pomagają sprawnie spakować się do bagażu podręcznego?
Partnerem postu jest Zalando
33 komentarze
Bardzo przydatne rzeczy! Gorzej, jak jedzie się za granicę między innymi na zakupy… W tamtym tygodniu wracałam z Londynu. Miałam ze sobą wielką walizkę i jeden bagaż podręczny (na dwie osoby). Skończyło się tak, że musiałam dokupić dodatkową torbę, bo wielka walizka przekroczyła dozwoloną wagę. :D Tak to jest, jak jest się maniakiem papierniczym i listowym i kupuje się miliony cudownych papeterii i innych rzeczy. Nie polecam! :D
To rzeczywiście trzeba uważać z bagażem. Przydaje się waga bagażowa, to małe urządzenie, które trzyma się w ręku, a dzięki niemu będziesz wiedziała, czy przekroczyłaś wagę rejestrowanego bagażu. Nie da się tych rzeczy zamówić w internecie?
Da się, ale i koszty wysyłki są dość wysokie i… muszę przyznać, że chciałam po prostu pooglądać je na żywo i tam zdecydować, co kupić, bo wcześniej nie miałam z nimi do czynienia. :) A wagę bagażową chyba muszę kupić. :)
Przy następnym wyjeździe muszę spróbować spakować się zwijając ubrani :)
Wypróbuj, ja bardzo sobie chwalę tę metodę. Zajmuje mniej miejsca i więcej mogę pomieścić w walizce. :)
Zwijanie ubrań w rulon już dawno opanowałam i faktycznie mieści się znacznie więcej i mniej się gniecie:) Ja również stoję przed wyzwaniem, by na tydzień zapakować się w bagaż podręczny wizzar’a. Ale mam nadzieję, że się uda i nie będzie konieczności dokupywania większego bagażu.
W takim razie powodzenia! A gdzie się wybierasz?
Barcelona, ale chyba już o tym wspominałam na grupie :)
Tak, rzeczywiście! Przepraszam, zupełnie zapomniałam. 😊
moja mama często wyjeżdża i ma do perfekcji opanowane pakowanie walizek, nauczyła tego i mnie ;) zawsze mam najmniejszą torbę a jest mega ciężka i wypchana po brzegi ;)
Ale mimo wszystkich zapewnienień o plusach zwijania ubrań w rulon, zawsze układamy je na prosto (tak, że zajmują całą dlugość walizki + boki upychamy różnymi szpargałami)
Gdy pakujemy się do dużej, miękkiej torby to część rzeczy też układamy na płasko, wypełniając dno torby. :)
Ja bym jednak ostrożnie podchodziła do możliwości przeprania. Pamiętam nasz pierwszy wspólny wyjazd z mężem w góry, wzięliśmy specjalnie sportowe szybkoschnące koszulki z zamiarem prania ich na zmianę… a na miejscu tak padało, w dodatku mieliśmy bardzo duszny pokój, i zmuszeni byliśmy dosuszać wyprane ubrania na sobie. Więc teraz wolę już wziąć więcej ale jednak nie musieć nic prać :)
Tak, trzeba wziąć pod uwagę miejsce, do którego się wybieramy. Jeśli w ciepłe kraje, problem z wysychaniem ubrań odpada, ale w górach, czy nad polskim morzem, gdzie potrafi padać przez cały pobyt, ubrania mogą nie schnąć tak szybko.
Ja mam właśnie dylemat przed wakacyjnym wyjazdem. Z jednej strony wiem, że wystarczy mi bardzo niewiele ubrań, a z drugiej strony mam ubrania, które rzadko noszę,ale na miejscu sprawdzą się idealnie, choć pewnie będzie ich za dużo. Na szczęście jedziemy samochodem, więc z miejscem nie będzie problemu. Pytanie, czy mój wewnętrzny minimalista będzie mi towarzyszył podczas pakowania 😂
Ja bym wzięła przynajmniej część rzeczy, które rzadko noszę. Będziesz miała możliwość przetestowania ich. :)
Hej Dorota. Jako osoba podrozujaca samolotem dosyc czesto, dodalabym, ze lecac z wizzair nie mozesz miec dodatkowej torebki damskiej. Jest dopuszczana tylko jedna sztuka bagazu podrecznego i panie stewardessy trzymaja sie kurczowo tej zasady.
Niedawno sama stworzylam planner pakowania, ktory pomaga sie zorganizowac przed wyjazdem. Zerknij,moze Tobie rowniez sie przyda http://www.magnifika.co.uk/urlop-w-polsce-planner-pakowania/
Pozdrawiam
Dziękuję za informację Natalia. :)
Właśnie co do Wizz Aira warto pamiętać, że u nich zasady są inne i ściśle ich przestrzegają. Niestety wielokrotnie byłam świadkiem sytuacji, gdzie panie za dodatkową małą torebkę musiały dopłacić jak za bagaż rejestrowany.
Uwaga, uwaga! Doroto, Marto i pozostałe czytelniczki. W sobotę wybieram się z bagażem podręcznym do Polski i mój mąż zauważył, że od 29 października wymiary bezpłatnego bagażu podręcznego w Wizzairze się zmieniają i będą takie same jak np. w Ryanairze. Zmienia się również waga bagażu z nielimitowanego na 10 kg. Dla mnie to spore ułatwienie bo do tej pory musiałam mieć dwie różne walizki, w zależności, którą linią lecieliśmy.
Zainteresowanych odsyłam do strony Wizzaira.
https://wizzair.com/en-gb/information-and-services/about-us/general-conditions-of-carriage-for-passengers-and-baggage#after-october
Super porady. Ja jadę w niedzielę do Grecji więc na pewno te triki się przydadzą :)))) :*
Porada aby nie barć białych rzeczy jest bardzo praktyczna. U mnie sprawdza się zwijanie w rulon. Ostatnio często podróżuję na trasie Warszawa-Praga. Muszę się z dzieckiem zapakować do jednej walizki. Nauczyłam się brać tylko potrzebne ubrania. I przekonuję się ostatnio, że jak ktoś żyje na walizkach to musi minimalizować zakupy ubraniowo-butowe bo później trzeba to jeszcze wszystko przewozić a i energii traci się mniej, ponieważ odpada zastanawianie pt”Co ze sobą zabrać”.
To pakowanie pewnie masz w małym paluszku. :)
Muszę nieskromnie przyznać, że jestem mistrzem pakowania bagażów i wszelkich porządków, pozwalających zaoszczędzić przestrzeń…
Gdy mieszkałam w UK i jechałam w odwiedziny do PL to zazwyczaj w bagażu podręcznym lądowały rzeczy najcięższe plus cały sprzęt (laptop, kable, aparaty etc.). Mój plecak choć wyglądał niepozornie, zawsze warzył w granicach 15-20 kg :D:D:D A że nosiłam go nonszalancko na jednym ramieniu przy kontroli bagażowej to nigdy nie musiałam go warzyć… zawsze działało :D Ale nie polecam tego sposobu… ból pleców nie jest tego wart.
Ale że nikt nie sprawdził plecaka, to aż się dziwię. Na pewno plecy dawały o sobie znać. 20 kg na barkach to jest wyczyn. :)
Sekret tkwi w tej nonszalancji… plecak noszony na jednym ramieniu nie wygląda na ciężki… :D:D:D
Zawsze mnie przerażają te wymiary bagażu, bo nigdy nie umiem zrezygnować z ilości kosmetyków do pielęgnacji i wożę tego 15 kg, a gdzie jeszcze ubrania! :D
Szukałam takiego pięknego kapelusza i nie wiem gdzie go kupić stacjonarnie :(
Patrząc oczami osoby, która często lata, muszę przyznać, że to bardzo fajny wpis, bo zawiera najważniejsze informacje „w pigułce”.
Jedynie w pkt. 5 wkradł się błąd. Strefa bezcłowa zaczyna się po przejściu kontroli bezpieczeństwa (podczas niej przechodzimy przez bramkę do wykrywania metali, a nasz bagaż podręczny jest prześwietlany), a nie paszportowej. Kontrolę bezpieczeństwa przechodzimy (my i nasz bagaż) za każdym razem, kiedy lecimy, paszportową niekoniecznie (nie obowiązuje w obrębie Strefy Schengen). To bardzo częsty błąd i nie jakiś straszny, ale moja praca jest związana z lotnictwem i odruchowo zwracam uwagę na takie szczegóły.
Dziękuję Małgorzata za miłe słowa o korektę. Oczywiście masz rację. I już poprawiam błąd. Pozdrawiam ciepło!
Ja wiele wyjazdów spędzam z plecakiem na plecach lub za pomocą komunikacji publicznej do perfekcji mam opanowane minimalistyczne pakowanie. W 10 kg zmieści się jeszcze śpiwór, kubek i sztuśce oraz mnóstwo drobiazgów. Największym problemem jest zawsze aparat, który swoje waży.
Metod pakowania się uczyłam się od najbardziej doświadczonych, czyli harcerzy i przeróżnych miłośników górskich szlaków. Najwięcej jednak daje praktyka, czyli tydzień chodzenia z całym dobytkiem na plecach. Stanowczo polecam to wszystkim ludziom, którzy uważają, że mają kłopoty z pakowaniem się. :D
Bardzo ciekawe informacje, które na pewno mi się przydadzą. Może jeszcze zapytam sie Ciebie jakie Torby podróżne polecasz jako bagaz podręczny? ostatnio zmieniły sie wytyczne jesli chodzi o tanie linie lotnicze i właśnie zastanawiam sie jaką Torbę podróżną kupić. Z tego co się orientowałem to dobrej jakości Torby podróżne i od razu dostosowane do nowych wytycznych można kupic w sklepie Pariso. Znasz ten sklep?
Słuchajcie, a jaką konkretnie torbę polecacie jako bagaz podręczny? Ja ostatnio dowiedziałem sie, że Torba Wizzair powinna miec teraz wymiary 40x30x20, wiedzieliście o tym? Według was taka torba jako bagaż podręczny jest wystarczająca aby spakować się w nią na kilkudniowy wyjazd? Ja właśnie zastanawiam się czy kupić taką Torbę Wizzair w sklepie Pariso. Z tego co widziałem to są to torby ich produkcji i wyglądają na prawdę porządnie!