fbpx

Jak wyjść ze strefy komfortu i dokonać w życiu zmian

by Dorota Zalepa
53 komentarze

Czytam obecnie książkę Edyty Zając 30 dni do zmian i jestem na etapie ćwiczenia – tydzień próbowania nowych rzeczy. Uświadomiłam sobie, że szybko przyzwyczajam się do pewnych, sprawdzonych rozwiązań i nie zadaję sobie trudu, by spróbować czegoś nowego. Wychodzę z założenia, że skoro coś jest dobre, sprawdziło się, to nie muszę napinać się by znaleźć coś innego. Przecież może okazać się gorsze?

 

Edyta w swojej książce pisze o ekonomii poznawczej mózgu, która podsuwa nam sprawdzone, proste rozwiązania. Gdy jesteśmy senni pijemy kawę, do pracy jedziemy lub idziemy tą samą drogą, nasze poranne rytuały powtarzają się każdego dnia, pracujemy w określony dla siebie sposób. Zdałam sobie sprawę, że w mojej ulubionej pizzerii wybieram od lat tę samą pizzę w obawie, że inny rodzaj nie będzie tak samo dobry, pracuję w domu przeważnie przy kuchennym stole, korzystam od lat z tego samego basenu, chodzę do ulubionego kina, robię zakupy w tych samych sklepach, zawsze zaczynam dzień od kawy, robię co roku te same potrawy na święta. Z jednej strony dobrze korzystać ze sprawdzonych rozwiązań, tym bardziej jeśli poświęciliśmy na ich znalezienie sporo czasu, na przykład sklepów ze zdrową żywnością, ale z drugiej strony poprzez dokonywanie za każdym razem tych samych wyborów, nasz mózg przestaje być kreatywny, ogranicza sam siebie, nie szuka nowych rozwiązań i starzeje się szybciej.

 

Często oczekujemy zmian, ale nie jesteśmy w stanie nic zrobić, by je zapoczątkować. Rozleniwiamy się, odkładamy wiele projektów na później, przepuszczamy nadarzające się okazje, bo strach paraliżuje nas przed nowym, więc wybieramy to, co sprawdzone i znane. Bo tak jest łatwiej i bezpieczniej. Gdy prześledzę swoje działania, to prawie wszystko opiera się o schematy, brak w moim życiu spontaniczności. Nic dziwnego, że coraz częściej narzekam na monotonię, a codzienna powtarzalność zaczyna mnie przytłaczać.

 

By pobudzić umysł do kreatywności, muszę zacząć wychodzić ze strefy własnego komfortu, starać się robić coś czego wcześniej nie robiłam, podejmować wyzwania, nawet te, których się boję. By odnaleźć nowe pasje, talenty, cele życiowe, muszę się trochę wysilić.

 

 

Nie chodzi o to, by od razu rzucać się na głęboką wodę, sama też nie mam ochoty aż tak się gimnastykować, ale małymi krokami pobudzać nasz umysł do większej aktywności, by przekonać się jaki to ma wpływ na nasze życie. Jako benefity takiego działania Edyta Zając wymienia: zwiększenie pewności siebie, bardziej świadome życie, poczucie szczęścia, odnalezienie swojego powołania, rozwój intelektualny, umiejętność konfrontacji z trudnościami. Mnie to przekonuje, a Was? Macie ochotę na dokonywanie zmian w swoim życiu poprzez próbowanie nowych rzeczy? Tak? To do dzieła! Zacznijcie ze mną.

 

Jak wyjść ze strefy własnego komfortu? Przykłady

 

30_dni_do_zmian_edyta_zajacEdyta Zając 30 dni do zmian39,90 33,78 zł

 

1. Eksplorowanie miasta

Spacer w nieznane dotąd zakątki miasta może okazać się odkrywczy. Znam Olsztyn bardzo pobieżnie, w zasadzie tylko jego główne atrakcje turystyczne, centrum, ale nigdy nie zaszywam się w nieznane mi dotąd rejony. Wystarczy, że zamiast podążać tymi samymi ścieżkami do sklepu/szkoły/pracy, wybierzemy inną drogę. Może po drodze odkryjemy ciekawe miejsce do zdjęć, dobrze zaopatrzony zieleniak, nietuzinkowy plac zabaw dla dzieci.

 

2. Zmiana porannych rytuałów

Codziennie zaczynam dzień od kawy, dla odmiany mogę spróbować z zieloną herbatą, a kawę zrobić sobie godzinę później, lub zacząć dzień od porannej gimnastyki. Wystarczy zmienić jedną rzecz, którą wykonujemy codziennie rano, albo wprowadzić do naszego rytmu coś zupełnie nowego – na przykład wypijanie szklanki wody tuż po przebudzeniu, by odczuć różnicę i wprowadzić mózg na zupełnie inne tory.

 

3. Smakowanie nowych potraw

Mam zamiar próbować nowych dań, zamawiać w restauracji coś, czego wcześniej raczej bym nie zamówiła. Przygotować nowe danie na obiad, sprawdzić smak warzyw i owoców, których jeszcze nigdy nie jadłam, a jest ich trochę.

 

4. Nowe aktywności

Może to być zupełnie inny rodzaj aktywności fizycznej, na przykład ja nigdy nie próbowałam zumby, albo wybranie się samemu do kina o zupełnie nietypowej dla nas porze. Pamiętam, że kiedyś wybraliśmy się z mężem do kina rano i było to dla nas ciekawe przeżycie. Byliśmy praktycznie sami na sali kinowej, a po wyjściu z kina mieliśmy jeszcze cały dzień przed sobą. Miło wspominamy to doświadczenie. Planuję wybrać się samodzielnie na basen, do tej pory zawsze jeździliśmy całą rodziną.

 

5. Inny strój/makijaż/fryzura

By pobudzić naszą kreatywność możemy także poeksperymentować z ubraniami i makijażem. Wykonać makijaż, którego nigdy nie robiliśmy, ja zamierzam w końcu przekonać się do intensywnego koloru pomadki, poeksperymentować z ubraniami, które mamy w szafie lub w sklepie w przymierzalni, zrobić inną niż zazwyczaj fryzurę i nauczyć się upinać włosy w nietuzinkowy sposób.

 

6. Sprawdzanie nowych gatunków muzyki czy filmu

Słucham muzyki soulowej i lubię lekkie filmy z happy-endem, przy których najbardziej się relaksuję. By wyjść z mojego pudełka przyzwyczajeń zdecyduję się na posłuchanie zupełnie innego gatunku, na przykład muzyki klasycznej, jazzu, obejrzenie sensacji, czy filmu z dziedziny Sci-Fi.

 

7. Podejmowanie wyzwań

To sfera, która u mnie najbardziej kuleje. Niechętnie podejmuję nowe wyzwania, a doskonale wiem, że są one najszybszą i najskuteczniejszą formą rozwoju. Doświadczenia uczą znacznie więcej niż teoria. Dzięki sprawdzaniu siebie w nowych, często stresujących, sytuacjach, dowiadujemy się o sobie nowych rzeczy, uczymy się reagować na trudne wydarzenia i lepiej radzimy sobie ze stresem. Poznajemy nasze pasje, odkrywamy talenty, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia.

Kiedyś znacznie częściej podejmowałam nowe wyzwania, akceptowałam prawie wszystkie nadarzające się okazje – szkolenia, kursy językowe, wyjazdy, przemówienia, wywiady – wiele z nich powodowało u mnie lęk, ale mimo wszystko przezwyciężałam go i realizowałam swoje cele. Nie bałam się eksperymentów z włosami, wychodziłam z założenia, że przecież odrosną. Byłam ruda, czarna, blond, z długimi włosami i takimi zupełnie krótkimi. Nie bałam się nawet operacji, byłam znacznie bardziej odporna na ból. Moje życie było wówczas bardzo intensywne. Gdy tylko miałam przerwę w treningach, na przykład ze względów zdrowotnych, zapisywałam się na dodatkowe kursy, by nie tracić czasu na bezproduktywne siedzenie w domu. Czułam, że ciągle się rozwijam. Zastanawiam się, gdzie się podziała tamta dziewczyna? Chcę, by wróciła!

Dziś żeby zaakceptować jakieś nowe wyzwanie, a zdarzają się niemal codziennie, potrzebuję mocnego kopniaka i dodatkowej motywacji. Dlatego postanowiłam zacząć działać.

 

 

*

Już od dziś zmieniam utarte ścieżki, próbuję wychodzić ze strefy komfortu, przyjmuję więcej wyzwań. W tym tygodniu planuję zmienić fryzurę (pisałam Wam o grzywce na Facebooku), rozpocząć kurs online, pójść na basen sama, posłuchać innego gatunku muzyki, przygotować danie, którego wcześniej nie robiłam. Mam zamiar wprowadzić zmiany nie tylko na ten tydzień, ale na czas nieokreślony, bo wiem, że dzięki temu pozostanę aktywna i wciąż będę się rozwijać. Za jakiś czas opiszę Wam moje doświadczenia. Jeśli macie ochotę, możecie do mnie dołączyć i podzielić się swoimi spostrzeżeniami. A może już tak działacie? Podejmujecie nowe wyzwania i pomimo strachu, wychodzicie ze strefy własnego komfortu?

 

 

Jeśli post Wam się podobał, podzielcie się nim ze znajomymi korzystając z przycisków poniżej. Będzie mi bardzo miło. Dziękuję! :)

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)




Podobne wpisy

53 komentarze

Moon-Child 16 listopada 2015 - 16:20

Myślę, że każdy powinien od czasu do czasu wychodzić ze strefy komfortu, przede wszystkim, aby życie było ciekawsze i żeby człowiek ciągle się rozwijał. W tym tygodniu planuje przeprowadzić pewne zmiany, głównie jeśli chodzi o relacje z innymi ludźmi ;) Plus chciałabym co drugi dzień ćwiczyć z E. Chodakowską, bo trzeba trochę ruszyć ciało ;) A tak przy okazji, polecam kilka utworów Josha Grobana (to tak w ramach słuchania innego rodzaju muzyki).

Odpowiedz
Dorota Zalepa 16 listopada 2015 - 19:06

Właśnie słucham. :) Dziękuję!

Odpowiedz
Dessideria 16 listopada 2015 - 16:51

Ja właśnie mam zamiar niebawem sięgnąć po tę ksiązkę i ona doda mi sił do zmian. Choć zaczęłam już mysleć nad wieloma zmianami, ale jeszcze nie poczyniłam wystarczających dla mnie kroków :) Bardzo podoba mi się pomysł eksperymentowania z ciuchami, fryzurami i kosmetykami – dawno chciałam spróbować czerwonej pomadki czy innej niż zwykle fryzury :)

Odpowiedz
Ania Legenza 16 listopada 2015 - 16:52

Ta część książki Edyty jest świetna! Całą kocham, ale tydzień próbowania nowych rzeczy otworzył mnie na wiele nowości. Np. w moje urodziny zamówiłam sernik podawany przez Zorro w restauracji, a o tej pozycji w menu wiedziałam od prawie 10 lat! Odważyłam się dopiero teraz, show było świetne, a inni goście lokalu spodziewali się chyba oświadczyn od mojego Męża :D I pewnie gdyby nie to, że akurat ta sytuacja wypadła w tygodniu próbowania nowych rzeczy, to kolacje zjedlibyśmy jak zwykle w Manekinie, a ja nie zamówiłabym sernika :D

Odpowiedz
Dorota Zalepa 16 listopada 2015 - 19:08

Ale to musiało być fajne! Też miałabym opory, że zacznę zwracać na siebie uwagę, ale super, że się odważyłaś, dzięki temu przeżyłaś coś innego, o czym będziesz pamiętać. :)

Odpowiedz
Ania Legenza 16 listopada 2015 - 20:14

Dokładnie tak! Próbowanie nowych rzeczy sprawia, że czujemy się szczęśliwsi i choć bardzo lubię różne wypracowane rytuały, to przypominam sobie takie sytuacje, by nigdy nie zapominać o tym, że nowe też może być wspaniałe.

Odpowiedz
Edyta Zając 30 listopada 2015 - 22:27

Ania! :):) Dziękuję za takie słowa i aż zazdroszczę tego sernika!

Odpowiedz
Ania Legenza 1 grudnia 2015 - 12:34

Jak będziesz kiedyś w Łodzi, to na niego zapraszam :)

Odpowiedz
Świnka 16 listopada 2015 - 18:24

Uwielbiam takie książki!!! Muszę koniecznie przeczytać :D

Odpowiedz
Kobieta w e-biznesie.pl 16 listopada 2015 - 18:32

Ja ostatnio zrezygnowałam ze zleceń za niskie stawki, które mnie blokowały, ale zawsze mogę do nich wrócić, tak się umówiłam z agencją. Rozwijam blogi. Skupiam na ambitniejszych zleceniach. Zmiana tego nawyku zaczęła się od interesującej propozycji, na którą nie miałam czasu. To był zastrzyk motywacji.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 16 listopada 2015 - 19:09

Super! Gratulacje! :)

Odpowiedz
Ola 16 listopada 2015 - 20:31

a mogłabyś w skrócie opisać o czym są poszczególne rozdziały? tak w 2 zdaniach

Odpowiedz
Kammi ka 16 listopada 2015 - 20:32

Warto próbować nowych rzeczy choćby po to żeby dowiedzieć się, że nam nie pasują a to do czego doszliśmy, ta rutyna i nawyki które wykształciliśmy są dla nas najlepsze. Warto podejmować wyzwania to na pewno rozwija. Też planuje lekturę książki ☺

Odpowiedz
Simplife.pl | Natalia Knopek 16 listopada 2015 - 20:49

lubię, bardzo lubię :) zawsze jak widzę, że zastygłam w miejscu staram się coś zmienić, nawet coś maleńkiego :) i jakoś tak taka prawie niewidoczna zmiana popycha wszystko w lepszym kierunku :)

Odpowiedz
Sisters92 16 listopada 2015 - 20:52

Raz, na początku studiów, wsiadłyśmy w autobus w Bydgoszczy, którą poznałyśmy zawożąc dokumenty na studia i wysiadłyśmy nie wiadomo gdzie, nie wiadomo jak wrócić do centrum. O mapie nie słyszałyśmy, nawigacji w telefonie nie miałyśmy. Znalazłyśmy się rzecz jasna, to było ciekawe doświadczenie. Warto czasem chyba zdać się na los.

Odpowiedz
Bogusia Probierz 16 listopada 2015 - 22:20

Ostatnio o tym wlasnie myślałam. Od dłuższego czasu mam tą samą ścieżkę do biegania, rano pije kawę.. Robię to co wygodne. Inne rzeczy jakos przychodzą ciężko.

Może dla kogos to niewiele, ale od miesiąc prawie nie pijam kawy automatycznie rano i staram się odwiedzać nowe części mojego miasta. Musze przyznać, ze to jest przyjemne nawet :)

Brzmi jak bardzo fajna książka. Rozejrzę się za nią jak będę w Polsce.

Odpowiedz
Monika Wyderka-Chodak 16 listopada 2015 - 23:11

Ja po prostu zaczęłam uczestniczyć w różnych wykładach i spotkaniach zupełnie sama. W ten sposób poznaję nowych, ciekawych ludzi. Przezwyciężam swoją nieśmiałość i buduję poczucie własnej wartości. Ostatnio również zdecydowałam się na zmianę koloru włosów – po kilkunastu latach. Chociaż nie czuje się w nim dobrze, jestem dumna z siebie, że się odważyłam.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 17 listopada 2015 - 10:28

Włosami nie ma co się przejmować, kolor można zmienić, nawet jeśli to trochę potrwa. Przynajmniej wiesz już w czym nie czujesz się dobrze. :)

Odpowiedz
Monika Wyderka-Chodak 17 listopada 2015 - 17:24

Oj tak już wiem i to bardzo dobrze :-)

Odpowiedz
rogaczki 16 listopada 2015 - 23:16

Długo nie mogłam się przekonać do takich poradnikowych książek, bo większość z nich uważałam za głupoty zebrane i podzielona na rozdziały. Ale widzę, że te czasy książki poradnikowe mają już za sobą :) Coraz częściej kuszą mnie kolejne pozycje, a powyższą z pewnością do swojej listy dopiszę.
Zmiany są dla mnie problematyczne i czasami zwyczajnie boję się zmieniać coś w swoim życiu. A strach to pierwsza droga do niewykorzystywanych szans niestety. Dlatego chyba czas powalczyć ze sobą i o siebie :)
pozdrawiam, A

Odpowiedz
Dorota Zalepa 17 listopada 2015 - 10:40

Do poradników także podchodzę z pewnym dystansem. każdy z nas jest inny i na każdego zadziała coś innego, nie ma jednej recepty. Wyciągam z nich to, co mnie motywuje. Może to być jeden rozdział, albo nawet jeden fragment książki. Ten rozdział wyjątkowo do mnie przemówił, zauważyłam, że rutynowo wykonuję wiele czynności, a mój rozkład dnia, wciąż wygląda tak samo. Wychodzenie ze strefy komfortu jest ważne, by pobudzić mózg do kreatywnego myślenia, szukania nowych rozwiązań i uczenia się. :)

Odpowiedz
Marta 17 listopada 2015 - 11:56

Chciałabym na wszystkie postawione przez Ciebie pytania odpowiedzieć TAK ale niestety nie mogę. Co prawda zapisalam się niedawno na hiszpański, kupiłam lustrzankę i robie zdjęcia gdzie tylko się da, coraz częściej próbuje nowych dań chociaż kiedyś bałam się nawet spróbować szpinaku. Jednak to są malutkie zmiany, małe kroczki a to na czym mi najbardziej zależy czyli na założeniu własnej działalności wciąż napawa mnie takim strachem, którego nie mogę pokonać:(

Odpowiedz
Dorota Zalepa 18 listopada 2015 - 12:33

Wcale nie takie małe te kroczki i świadczą o tym, że chcesz się rozwijać, a to pierwszy krok do sukcesu. Decyzję o założeniu własnej działalności trzeba przemyśleć, zupełnie nie dziwię się, że napawa Cię lękiem, warto się do tego kroku przygotować. Zajrzyj na bloga Kasi Pszonickiej – http://www.theowner.co/, znajdziesz tam dużo ćwiczeń i porad na temat zakładania własnej firmy. I pamiętaj, to nie jest nieodwracalny krok! :)

Odpowiedz
Marta 18 listopada 2015 - 13:25

Dzięki za polecenie tej stronki! Świetne artykuły, czytam juz któryś z kolei i wszystko robi się dużo jaśniejsze :)

Odpowiedz
Ruda 17 listopada 2015 - 13:41

Lubiłam o sobie myśleć jako o osobie, która ciągle „musi” wychodzić ze strefy komfortu. Dotyczyło to pracy, która jest wymagająca, często stresująca i wymagająca szybkiego reagowania i skupienia. Szczególnie, kiedy słyszałam pytanie, czy odpowiedzialność mnie nie przytłacza, utwierdzałam się w przekonaniu, że nie mam z tym problemu. Tymczasem w tym roku wreszcie pojechałam na dwutygodniowe wakacje (po 7 latach przerwy) i przez pierwszy tydzień czułam się jak zaszczuty królik – obce miasto, inny język, nieznane kawiarnie, restauracje… Wtedy zdałam sobie sprawę, że w moim Krakowie czuję się jak w kokonie – znam dobrze miasto, swoje ulubione miejsca, zawsze mogę wrócić do domu. Po prostu, parafrazując inż. Mamonia – „ja to najbardziej lubię filmy, które już raz widziałem”. Dopiero po kilku dniach poczułam się na wakacjach jak w domu.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 18 listopada 2015 - 12:36

Ja też tak mam, podążam wciąż wydeptanymi ścieżkami, ale chcę to zmienić i wprowadzić więcej nowości w moim życiu. To prawda, że w jednych dziedzinach łatwiej o zmiany w innych trudniej, może warto popracować nad tymi trudniejszymi i częściej opuszczać swoje miasto. :)

Odpowiedz
CoFitUla 17 listopada 2015 - 13:59

Bardzo inspiruący post :) a książkę już wpisałam na moja magiczna listę do przeczytania :) Powodzenia !

Odpowiedz
Iga Będkowska 17 listopada 2015 - 14:32

czemu ja jej jeszcze nie zakupiłam o.o

Odpowiedz
Adrianna Zielińska 17 listopada 2015 - 16:00

Twój opis zdecydowanie zachęca, dlatego tytuł już dodałam do listy książek do przeczytania :)

Odpowiedz
Katarzyna Mierzwa 17 listopada 2015 - 16:44

Książka wydaje się bardzo ciekawa. u mnie też właśnie najbardziej szwankuje podejmowanie wyzwań. Czasem mi się udaje ale czasem zwyczajnie udaję że nie ma innych możliwości.

Odpowiedz
mówię co myślę 17 listopada 2015 - 19:57

Widzę, ze ta książka powinna być ciekawa :)
Faktem jest, że dopiero gdy wychodzimy poza sferę własnego komfortu, mamy możliwość coś w życiu zmienić.

Odpowiedz
isiasworld 18 listopada 2015 - 06:57

Tez jestem w trakcie czytania ksiazki i choc te 30 dni potraktowalam bardzo umownie, w zasadzie kazdy tydzien to u mnie conajmniej dwa ;) Ale ksiazka zawiera bardzo duzo wartosciowych tresci, nie tylko suche rady jak cos zmienic, ale mnostwo konkretnych przykladow. Bardzo duzy krok do zmian!

Odpowiedz
Dorota Zalepa 18 listopada 2015 - 12:37

Zgadzam się! Ja też przerabiam ją w swoim własnym tempie. :)

Odpowiedz
Veganama 18 listopada 2015 - 10:48

Temat przekraczania własnych stref komfortu jest mi bardzo bliski, bo pracowałam nad tym przez ostatnie kilka miesięcy. Brałam udział w projekcie, który miał na celu wyjście ze swojej bezpiecznej strefy, aby bardziej otworzyć się na ludzi, pokonać własne bariery i nie bać się podejmować wyzwań w swoim życiu. Finalnie jestem zachwycona, chociaż nie było to dla mnie łatwe. Dzięki temu jestem pewniejsza siebie i bardziej otwarta na nowe sytuacje. Nie uciekam i nie chowam się przed nimi jak kiedyś. Polecam, każdemu spróbować powalczyć z własną strefą komfortu. Ciekawa jestem tej książki i czy informacje jakie są w niej zawarte pokryją się z założeniem mojego wyzwania.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 18 listopada 2015 - 12:39

Zaciekawił mnie ten projekt, możesz coś więcej o nim napisać? Jest może dostępny dla ogółu?

Odpowiedz
Veganama 18 listopada 2015 - 12:52

Będę o nim pisać w tym tygodniu na blogu. Mam już niemalże przygotowany post. Jeżeli masz ochotę zapoznać się z całym projektem i moimi wrażeniami, załączę w dyskusji link.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 18 listopada 2015 - 13:02

Daj znać! Chętnie zajrzę. :)

Odpowiedz
Piotr Komander 18 listopada 2015 - 14:17

Przyznaję, obawiałem się trochę na początku, czy nie będzie to pochwała jednego z setek podobnych do siebie poradników, które w największym skrócie można by sprowadzić do hasła: powiem ci, jak żyć. Nie ma co czekać, spieszę z przeprosinami za takie posądzenie. Oczywiście, to nie ten artykuł. Bardzo mi się pomysły podobają, zwłaszcza punkt 3 i 6.

A to ogólne nastawienie do zalewu poradników bierze się z dystansu i nieufności. Zastanawia mnie zawsze, na ile osoba dorosła, już „ulepiona”, jest w stanie trwale przeorganizować swoje życie pod wpływem kogoś, o kim nie wie prawie nic. Co ma być w takich sytuacjach probierzem decyzji: zmieniam się, bo tak mówi autor. W imię czego mam dokonywać mniejszej lub większej korekty systemu wartości, stylu życia i nawyków.

Odpowiedz
OlaD 18 listopada 2015 - 14:24

Ależ ciekawy tekst! :) Czytając, zastanawiałam się w jakim stopniu żyję wśród utartych schematów… Pewnie ten sam partner życiowy od 10 lat to już pewien schemat! :D Jednak wolę podchodzić do małżeństwa jak do wyzwania. A wracając do wychodzenia poza sferę własnego komfortu to w moich czterech ścianach jest niezwykle ciężko – czuję się w nich bezpiecznie i wygodnie, wszystko ma swój porządek i miejsce. O wiele szybciej i łatwiej wychodzi mi to w sferze zawodowej. Od trzech lat prowadzę te same zajęcia dla dzieci. Mogłabym za każdym razem korzystać z tych samych konspektów, robić z dziećmi te same prace plastyczne, bawić się w określony sposób… Jednak dopiero teraz zdałam sobie sprawę, że każde spotkanie jest inne – niby bazuję na czymś utartym i znanym, ale staram się zmieniać drobne elementy i pozwalam sobie i maluchom na spontaniczność. To zdecydowanie pobudza mnie do działania i pozwala być kreatywny.

Pozdrawiam ciepło! :)

Odpowiedz
Gaja 18 listopada 2015 - 20:06

Jeszcze nie mam tej książki, chociaż bloga Edyty Zając uwielbiam. Piszesz, że przerabiasz ćwiczenia, a u mnie zwykle kończyło się na czytaniu ćwiczeń, bo myślałąm sobie „a-ha, wiem o co chodzi, szkoda tracić czas”. Tymczasem – jak ostatnio gdzieś przeczytałam – to było bardzo złe podejście, powoduje on, że taki poradnik praktycznie nie wnosi zmiany w nasze życie. Dopiero przerobienie ćwiczeń zostawi ślad w naszym umyśle.

Odpowiedz
Zorganizowani 18 listopada 2015 - 20:53

Są takie sfery mojego życia, w których lubię stabilizację i spokój, ale są też takie, w których lubię nowości i zmiany :) Cieszy mnie odkrywanie nowych zakamarków w mieście, czasem zmieniam drogę, którą chodzę do sklepu, czy pracy. I bardzo lubię próbować nowych potraw, czy smaków lodów, chociaż mam swoje ulubione. To wszystko daje taki powiew świeżości :)
Kinga

Odpowiedz
Mika 18 listopada 2015 - 22:13

Myślę sobie, że z tym, co dobrze znamy, po prostu czujemy się bezpiecznie, co jest naturalne. Ale fakt, czasami coś wymusza na nas zmiany i wtedy następuje obrót o 180 stopni. Dla mnie takimi przełomowymi momentami była zmiana zawodu, później znalazłam pracę blisko domu i zamiast dojeżdżać do pracy godzinę w jedną stronę, teraz codziennie idę do pracy spacerkiem (30 minut) na szczęście pogoda łaskawie mi to umożliwia. Ale też bez szału, muszę mieć tę swoją dobrze znaną, wiecznie taką samą przestrzeń, do której wracam. Teraz poważnie myślę o uprawnieniach na motocykl na wiosnę – moje strefy komfortu najczęściej objawiają się zawirowaniami w obszarze aktywności. Dom to oaza i tego zmienić nie pozwolę ;) Ps. byłam w Olsztynie w ostatnią sobotę, zastanawiałam się nawet czy może przypadkiem nie wędrujesz w tamtej chwili po Jarotach ;)

Odpowiedz
Beata Redzimska 19 listopada 2015 - 10:38

Oj chetnie przeczytalabym te ksiazke, ostatnio czesciej staram sie zmieniac stare przyzwyczajenia, chociaby te blogowe, bo bez tego nie ma rozwoju. Pozdrawiam serdecznie Beata

Odpowiedz
Justyna Rolka 19 listopada 2015 - 16:30

Rutyna i nuda zabija kreatywność, warto więc czasami poeksperymentować;)

Odpowiedz
Marta 19 listopada 2015 - 22:55

Ja w minione wakacje opuściłam swoją strefę komfortu a w dodatku wprowadziłam spory zamęt w życiu. Postanowiłam wyjechać sama na wakacje (w Polsce) bo nikt mi nie chciał towarzyszyć, a chłopaka jak się można domyślać nie mam. Na początku była ekscytacja, na peronie panika i strach, a potem już frajda i radość jakich mało! I zrobiłam tak nawet dwukrotnie. :) Udowodniłam sobie, że mam w sobie dużo odwagi a przy okazji poznałam świetnych ludzi. Ryzyko opłaciło się! :))

Odpowiedz
Anna Choińska 20 listopada 2015 - 17:24

Muszę przyznać, że sama mam problem z wychodzeniem że strefy komfortu, jestem raczej nieśmiała i trudno zawieram nowe znajomości, ale fakt że ilekroć zrobię coś nowego czuję się podekscytowana i w wielu przypadkach kończy się to dla mnie pozytywnie. Książkę z chęcią przeczytam, bo intrygują mnie te ćwiczenia.

Odpowiedz
Sylwia Bazylińska 21 listopada 2015 - 10:51

By wyjść ze strefy komfortu zdecydowałam się poprowadzić licytację dla Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, mogłam odmówić bo będzie to stresującą dla mnie sytuacja i nowa ( restauracja, przedsiębiorcy regionalni czyli ja malutka oni wielcy itp) ale jak nie spróbuję publicznego wystąpienia to nie będę wiedziała czy nadaje się do tego czy nie. Czyli za tydzień ubieram wieczorową kreacje i ruszam do nowego wyzwania:)

Odpowiedz
Aleksandra Mróz 27 listopada 2015 - 18:09

Trzymam kciuki! Pójdzie Ci świetnie!

Odpowiedz
Edyta Zając 30 listopada 2015 - 22:30

Nareszcie na spokojnie mogę przysiąść do lektury Twojego bloga :) Bardzo Ci dziękuję za ten tekst – wspaniale się czyta takie rzeczy! Podoba mi się to, o czym piszesz, podpisuję się rękami i nogami pod 1 i 7! Wydaje mi się, że z czasem trzeba po prostu sobą potrząsnąć, dodać wyzwanie, wyskoczyć z pudełka, aby „ta dziewczyna” się obudziła :)

Pozdrawiam Cię ciepło!

Odpowiedz
Justyna Skowera | elare 3 grudnia 2015 - 10:29

Mam ochotę przeczytać tą książkę!

Odpowiedz
Plan for Design 9 grudnia 2015 - 01:50

Jest dokładnie tak jak piszesz, z czasem potrzebujemy kopniaka aby podjąć kolejne wyzwania. Bardzo inspirujący wpis, pozdrawiam!

Odpowiedz
Kaś K 25 grudnia 2015 - 22:06

Musze sobiej ja w nowym roku kupic😊 this will be my must have next year

Odpowiedz

Zostaw komentarz