fbpx

Projekt kuchni i salonu w naszym kameralnym domu na wsi

by Dorota Zalepa
22 komentarze
dom na wsi

Dziś chciałabym Wam pokazać projekt kuchni i salonu mojego domu na wsi, które utrzymane są w stylu skandynawskim. Styl skandynawski jest bliski memu sercu i od wielu lat przemycam go w moim mieszkaniu. Jest też na tyle prosty, bym mogła zmieniać wygląd wnętrza poprzez wymianę dodatków.

 

Praca z architektem

 

Mogłam podjąć się aranżacji domu samodzielnie wykorzystując moje zamiłowanie do metamorfoz wnętrz. Wiedziałam jednak, że urządzanie wnętrza, a szczególnie domu jako całości, to coś więcej niż rozmieszczenie mebli. Trzeba zwrócić uwagę na takie kwestie jak oświetlenie, funkcjonalność mebli, użyteczność i rozmieszczenie sprzętów w kuchni, wysokość mebli dostosowana do wzrostu domowników, usytuowanie domu względem słońca, wybór poszczególnych materiałów. Jest wiele aspektów, na które ja jako laik nie zwróciłabym uwagi, a które mogłyby mi później bardzo przeszkadzać. Dlatego postanowiłam powierzyć aranżację wnętrz specjalistom. Te piękne wizualizacje, które zaraz zobaczycie są dziełem Magdaleny Nazarko z MAAI Design. Projekt idealnie współgra z moim poczuciem estetyki i jest dopracowany w każdym szczególe.

 

Współpraca z architektem jest bardzo ważna, nie wystarczy rzucić jedynie kilku haseł, na każdym etapie projektowania wnętrz warto wspólnie ustalać nawet najmniejsze detale. Taka współpraca może odbywać się zdalnie. To ważne szczególnie teraz, kiedy nie możemy pozwolić sobie na spotkania, ale chciałybyśmy skorzystać z usług biura projektowego. Zdecydowana większość naszych ustaleń odbywała się online. Na początku wypełniłam dość szczegółową ankietę dotyczącą wystroju wnętrza, potem przesłałam Magdzie wszystkie dane techniczne domu. Stworzyłam też tablicę inspiracji na Pintereście, by pokazać w jakim stylu chcę urządzić dom. Każdy etap projektu był weryfikowany. Odpowiadałam na wiele pytań związanych z użytkowaniem wnętrza i naszymi upodobaniami. Na przykład te związane z przechowywaniem, wymiarami i liczbą naczyń, czy kosmetyków w łazience.

 

Jak wybrać architekta?

 

Poprosiłam Magdę, by wskazała kilka kluczowych aspektów, które pomogą Wam wybrać architekta oraz przygotować się do rozmowy z nim.

  • Najważniejsza i najbardziej oczywista sprawa – projekty i poczucie estetyki architekta muszą podobać się klientowi. Klient musi czuć, że to, co jest prezentowane w portfolio trafia w jego gusta. Architekci, którzy nie dysponują odpowiednim portfolio mogą mieć małe doświadczenie praktyczne. Ich projekty mogą nie spełnić wszystkich naszych oczekiwań.
  • Doświadczenie – dobry architekt wnętrz powinien mieć kilkuletnie doświadczenie w realizacji projektów.
  • Oferta – warto sprawdzić czy architekt oferuje dokładnie to, czego klient potrzebuje. Można znaleźć wymarzonego architekta do zaprojektowania np. kuchni, a później okazuje się, że ten architekt projektuje tylko całe domy lub mieszkania.
  • Komunikacja – dobra komunikacja to klucz do udanego efektu końcowego. Jeśli klientowi dobrze rozmawia się z architektem, czuje że się rozumieją i nadają na tych samych falach, to znaczy, że wspólnie stworzą wymarzony projekt wnętrza.
  • Cena – w 95% za ceną (czy niską czy wysoką) stoi jakość. Cena za usługę nigdy nie powinna być głównym kryterium wyboru.
  • Ważne są także wizualizacje wnętrz, nie każdy architekt je oferuje. Klient musi widzieć, jak będą prezentowały się wnętrza, tak by miał możliwość wnieść uwagi i dopracować projekt z architektem pod swoje upodobania.

 

Jak przygotować się do rozmowy z architektem?

 

  • Klient powinien ustalić po co mu architekt wnętrz tzn. co chce zaprojektować (jakie pomieszczenia) oraz jaki zakres projektu wybiera (czy np. same wizualizacje, czy też dokumentację techniczną). Musi wiedzieć na czym mu najbardziej zależy. Dobry architekt dopasuje ofertę do potrzeb.
  • Powinien określić styl w jakim chce zaprojektować (nie każdy architekt projektuje w każdym stylu) – tutaj pomocne będą inspiracje, które można stworzyć przy pomocy mediów społecznościowych, takich jak np. Pinterest.
  • Jaki ma budżet – jest to sprawa kluczowa, od której zależy wybór poszczególnych elementów aranżacji. Na zdjęciach klient pokazuje co mu się podoba, ale budżet decyduje o tym w jakich przedziałach cenowych architekt będzie się poruszał, aby projekt można było zrealizować.
  • Zadawać pytania! Projekt to długi proces, w którym na każdym etapie realizacji warto upewniać się, dopytywać i rozwiewać wszelkie wątpliwości.

 

Projekt kuchni i salonu w moim domu na wsi

 

Wnętrza miały być spokojne, jasne, przestronne, ale jednocześnie przytulne, tak by po całym dniu pracy zachęcały do wypoczynku, sprzyjały wyciszeniu i relaksowi. Dominuje tutaj naturalna kolorystyka i materiały. Duże okna i białe ściany zapewniają maksymalną ilość światła. Ten aspekt był dla mnie bardzo ważny od momentu wyboru projektu domu, ze względu na to, że przez wiele miesięcy w roku brakuje nam światła dziennego.

projekt kuchni

projekt kuchni

projekt kuchni

projekt kuchni

projekt kuchni

dom na wsi

projekt salonu

projekt salonu

projekt salonu

projekt salonu

Kluczowe punkty aranżacji kuchni i salonu:

1. Biała kuchnia z marmurowym blatem. Nie decydujemy się na prawdziwy marmur, bo jest mało funkcjonalny, trudny w utrzymaniu i drogi. Spiek kwarcowy wygląda jak marmur, ale jest trwalszy i łatwiejszy w utrzymaniu. Meble kuchenne będą robione na wymiar przez stolarza.

2. Ustaliłyśmy z Magdą wygląd każdej szafki w kuchni. Teraz wiele osób wybiera szuflady, bo nie trzeba nurkować do szafek i sięgać po produkty, które stoją na samym końcu. Chciałam mieć połączenie szuflad i szafek. Dlatego na górze każdej szafki kuchennej jest szuflada plus dodatkowy słupek z szufladami. Zwróćcie uwagę, że wysokość górnych szafek jest do samego sufitu, co rozwiązuje problem zbierających się kurzy na górze. W tym miejscu znajduje się też wentylacja okapu, która jest estetycznie schowana.

3. Zdecydowaliśmy się także na półwysep, który z jednej strony ma szafki kuchenne i tym samym mamy dodatkowe miejsce do przechowywania, a z drugiej znajdują się stołki barowe. To fajne rozwiązanie, które pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń.

4. Salon ma być przestronny i wygodny, dlatego postawiliśmy na duży narożnik.

5. Centrum salonu jest biblioteczka, która pomieści wszystkie nasze książki.

6. Ściana z białymi cegłami to element wystroju wnętrza, który jest charakterystyczny dla stylu skandynawskiego i nie mogło go zabraknąć także u mnie.

7. Kominek, bez którego nie wyobrażam sobie chłodnych jesienno-zimowych wieczorów.

8. Dodatki to przede wszystkim galerie ścienne, poduchy i kwiaty.

9. Wielopunktowe oświetlenie jest dla nas bardzo ważne, bo dzięki niemu możemy doświetlić każdą strefę w domu.

 

Obejrzyj projekt 360 stopni

 

Przeciągnij myszką na zdjęciu i rozejrzyj się po moim salonie i kuchni.

Cały projekt idealnie wpisał się w moje poczucie estetyki. Jest dokładnie taki, o jakim marzyłam. Tutaj podziękowania należą się przede wszystkim architektce Magdzie, która z ogromnym profesjonalizmem i zaangażowaniem podeszła do stworzenia przytulnych wnętrz mojego domu. Jeśli szukacie architektki to z pełnym przekonaniem polecam Magdę Nazarko z Maai Design. W obecnej sytuacji Magda może przeprowadzić Was przez proces tworzenia wymarzonego wnętrza zdalnie.

 

Dom na wsi jest moim marzeniem od wielu lat. Chcę, by był oazą spokoju, bezpieczeństwa, pozytywnych emocji, pełen miłości i życia. To będzie otwarty dom. Dla rodziny i przyjaciół, ale także moje miejsce na ziemi, gdzie będę mogła zaszyć się w ciszy przerywanej gwarem dzieci. Gdzie będzie roznosił się zapach polnych kwiatów, świeżo zaparzonej kawy i  upieczonego ciasta.

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)




Podobne wpisy

22 komentarze

Madzia Szymańska 21 kwietnia 2020 - 10:01

Wow będzie pięknie :)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 21 kwietnia 2020 - 11:53

Dzięki Madziu, oby udało się zrealizować projekt w tym roku. :)

Odpowiedz
Kasia Nowosielsla 21 kwietnia 2020 - 10:41

Dorota!!! Piękne! Przepadałam. Mam nadzieję, ze kiedyś też w podobnym stylu urządzę moj wymarzony dom! Cudo!

Odpowiedz
Dorota Zalepa 21 kwietnia 2020 - 11:53

Dzięki Kasiu! Ja też uwielbiam ten projekt. Magda stworzyła wnętrze marzenie! Marzenia się spełniają, warto marzyć głośno. Mam nadzieję, że moje spełni się w tym roku. Jak Bóg da! <3

Odpowiedz
Karolina 21 kwietnia 2020 - 19:32

Szukam takiego narożnika…

Odpowiedz
Paulina z simplistic.pl 22 kwietnia 2020 - 08:45

Przepięknie to wygląda! Szczerze mówiąc, jest to chyba najbardziej realistyczna wizualizacja wnętrza, jaką kiedykolwiek widziałam. W pierwszej chwili serio byłam przekonana, że to zdjęcia. :D Cudnie!

Odpowiedz
Dorota Zalepa 23 kwietnia 2020 - 11:21

To prawda, te wizualizacje wyglądają jak zdjęcia wnętrz. Projekt jest w stylu, który uwielbiam. Mam nadzieję, że na żywo też będzie to wyglądało tak cudnie. :)

Odpowiedz
Jola 22 kwietnia 2020 - 11:05

Projekt jest przepiękny.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 23 kwietnia 2020 - 11:16

Dziękuję Jolu, ja też jestem nim zachwycona i już nie mogę doczekać się, kiedy zamieszkamy w nowym domu, ale jeszcze sporo pracy przed nami. :)

Odpowiedz
Katarzyna Dopek 22 kwietnia 2020 - 17:15

Zapisuję i zachowuje na przyszłość, bo rozklad kuchni i salonu w moim właśnie budowanym domu jest niemal identyczny.

Odpowiedz
Namysłowska 3 23 kwietnia 2020 - 19:46

Zdecydowanie mój styl. Już nie mogę się doczekać, kiedy wizualizację w Twoich wpisach zastąpią zdjęcia wnętrz.
A jeśli chodzi o współpracę z osobą, która wcieli w życie nasze pomysły odnośnie wnętrz – warto rozróżnić projektanta wnętrz od architekta wnętrz.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 27 kwietnia 2020 - 20:30

Ja też nie mogę się doczekać, na razie wizualizuję sobie swoje życie w nowym domu. :)

Odpowiedz
Elizzka 13 listopada 2020 - 20:49

też chciałabym to zobaczyć 'na żywo’, bo tu wygląda pięknie!

Odpowiedz
Magda S 25 kwietnia 2020 - 11:01

Bardzo piękne wnętrze. Będzie się cudownie mieszkało…

Odpowiedz
Dorota Zalepa 27 kwietnia 2020 - 20:30

Dziękuję Magda! Chciałabym powiedzieć, że już w tym roku to nastąpi, ale trudno teraz o takie deklaracje. Mam jednak nadzieję! :)

Odpowiedz
Królowa Karo 25 kwietnia 2020 - 13:29

Piękny projekt. Wnętrza są czyste, ale nie sterylne, chłodne, ale ciepłe i przytulne. Nie łatwo o taki efekt, a tutaj się świetnie udało.

Odpowiedz
Dorota Zalepa 27 kwietnia 2020 - 20:30

Dziękuję Karolina! Magda, architekta stworzyła piękne projekty. Sama do nich wzdycham. :)

Odpowiedz
Aleksandra 2 maja 2020 - 11:40

I najważniejsze, wszystko spisać na papierze/w mailach aby była pewność, ze się rozumiemy. Dodatkowo daje to jakieś zabezpieczenie na przyszłość. Ale to akurat warto brać pod uwagę przy każdym fachowcu.

Odpowiedz
Marta 2 maja 2020 - 14:28

Niesamowite, jak rzeczywiste są te wizualizacje! Marzyłam o takiej współpracy, ale się na nią nie zdecydowaliśmy. Bardzo żmudny jest proces urządzania na własną rękę, choć mamy wizję i po kawałeczku to się urzeczywistnia. Za miesiąc nastawiamy się na przeprowadzkę, mam nadzieję, że efekt naszych wnętrzarskich poczynań będzie zadowalający, mamy podobny gust, a Twój projekt jest cu-dow-ny!!

Odpowiedz
Agnieszka 12 czerwca 2020 - 12:23

Piękny projekt, ja właśnie jestem na etapie wykańczania domu i szukam właśnie takiego narożnika – komfortowego, przyjemnego, takiego, w którym chcesz się zatopić i odpocząć. Niestety nic takiego nie mogę znaleźć :(

Odpowiedz
Elizzka 13 listopada 2020 - 20:49

skąd ta przepiękna donica z jeszcze piękniejszym kaktusem? <3

Odpowiedz
Jeżynka 7 grudnia 2021 - 16:23

Szarości nigdy nie wyjdą z mody, piękno zawsze będzie trendy :D Bardzo ładny narożnik, chociaż osobiście jestem fanką sof (mam szarą! Eide od Puszmana, najwygodniejsza na świecie!) + dwa fotele, tak z domu rodzinnego wyniosłam :D Co mi sie szczególnie podoba – blaty kuchenne i to jak ładnie lodówka wlazła w meble oraz komoda na wysokich nóżkach. Takie detale robią robotę, widać że przemyślałyście każdy element :)

Odpowiedz

Zostaw komentarz