Projekt kuchni i salonu w naszym kameralnym domu na wsi

by Dorota Zalepa
22 komentarze
dom na wsi

Dziś chciałabym Wam pokazać projekt kuchni i salonu mojego domu na wsi, które utrzymane są w stylu skandynawskim. Styl skandynawski jest bliski memu sercu i od wielu lat przemycam go w moim mieszkaniu. Jest też na tyle prosty, bym mogła zmieniać wygląd wnętrza poprzez wymianę dodatków.

 

Praca z architektem

 

Mogłam podjąć się aranżacji domu samodzielnie wykorzystując moje zamiłowanie do metamorfoz wnętrz. Wiedziałam jednak, że urządzanie wnętrza, a szczególnie domu jako całości, to coś więcej niż rozmieszczenie mebli. Trzeba zwrócić uwagę na takie kwestie jak oświetlenie, funkcjonalność mebli, użyteczność i rozmieszczenie sprzętów w kuchni, wysokość mebli dostosowana do wzrostu domowników, usytuowanie domu względem słońca, wybór poszczególnych materiałów. Jest wiele aspektów, na które ja jako laik nie zwróciłabym uwagi, a które mogłyby mi później bardzo przeszkadzać. Dlatego postanowiłam powierzyć aranżację wnętrz specjalistom. Te piękne wizualizacje, które zaraz zobaczycie są dziełem Magdaleny Nazarko z MAAI Design. Projekt idealnie współgra z moim poczuciem estetyki i jest dopracowany w każdym szczególe.

 

Współpraca z architektem jest bardzo ważna, nie wystarczy rzucić jedynie kilku haseł, na każdym etapie projektowania wnętrz warto wspólnie ustalać nawet najmniejsze detale. Taka współpraca może odbywać się zdalnie. To ważne szczególnie teraz, kiedy nie możemy pozwolić sobie na spotkania, ale chciałybyśmy skorzystać z usług biura projektowego. Zdecydowana większość naszych ustaleń odbywała się online. Na początku wypełniłam dość szczegółową ankietę dotyczącą wystroju wnętrza, potem przesłałam Magdzie wszystkie dane techniczne domu. Stworzyłam też tablicę inspiracji na Pintereście, by pokazać w jakim stylu chcę urządzić dom. Każdy etap projektu był weryfikowany. Odpowiadałam na wiele pytań związanych z użytkowaniem wnętrza i naszymi upodobaniami. Na przykład te związane z przechowywaniem, wymiarami i liczbą naczyń, czy kosmetyków w łazience.

 

Jak wybrać architekta?

 

Poprosiłam Magdę, by wskazała kilka kluczowych aspektów, które pomogą Wam wybrać architekta oraz przygotować się do rozmowy z nim.

  • Najważniejsza i najbardziej oczywista sprawa – projekty i poczucie estetyki architekta muszą podobać się klientowi. Klient musi czuć, że to, co jest prezentowane w portfolio trafia w jego gusta. Architekci, którzy nie dysponują odpowiednim portfolio mogą mieć małe doświadczenie praktyczne. Ich projekty mogą nie spełnić wszystkich naszych oczekiwań.
  • Doświadczenie – dobry architekt wnętrz powinien mieć kilkuletnie doświadczenie w realizacji projektów.
  • Oferta – warto sprawdzić czy architekt oferuje dokładnie to, czego klient potrzebuje. Można znaleźć wymarzonego architekta do zaprojektowania np. kuchni, a później okazuje się, że ten architekt projektuje tylko całe domy lub mieszkania.
  • Komunikacja – dobra komunikacja to klucz do udanego efektu końcowego. Jeśli klientowi dobrze rozmawia się z architektem, czuje że się rozumieją i nadają na tych samych falach, to znaczy, że wspólnie stworzą wymarzony projekt wnętrza.
  • Cena – w 95% za ceną (czy niską czy wysoką) stoi jakość. Cena za usługę nigdy nie powinna być głównym kryterium wyboru.
  • Ważne są także wizualizacje wnętrz, nie każdy architekt je oferuje. Klient musi widzieć, jak będą prezentowały się wnętrza, tak by miał możliwość wnieść uwagi i dopracować projekt z architektem pod swoje upodobania.

 

Jak przygotować się do rozmowy z architektem?

 

  • Klient powinien ustalić po co mu architekt wnętrz tzn. co chce zaprojektować (jakie pomieszczenia) oraz jaki zakres projektu wybiera (czy np. same wizualizacje, czy też dokumentację techniczną). Musi wiedzieć na czym mu najbardziej zależy. Dobry architekt dopasuje ofertę do potrzeb.
  • Powinien określić styl w jakim chce zaprojektować (nie każdy architekt projektuje w każdym stylu) – tutaj pomocne będą inspiracje, które można stworzyć przy pomocy mediów społecznościowych, takich jak np. Pinterest.
  • Jaki ma budżet – jest to sprawa kluczowa, od której zależy wybór poszczególnych elementów aranżacji. Na zdjęciach klient pokazuje co mu się podoba, ale budżet decyduje o tym w jakich przedziałach cenowych architekt będzie się poruszał, aby projekt można było zrealizować.
  • Zadawać pytania! Projekt to długi proces, w którym na każdym etapie realizacji warto upewniać się, dopytywać i rozwiewać wszelkie wątpliwości.

 

Projekt kuchni i salonu w moim domu na wsi

 

Wnętrza miały być spokojne, jasne, przestronne, ale jednocześnie przytulne, tak by po całym dniu pracy zachęcały do wypoczynku, sprzyjały wyciszeniu i relaksowi. Dominuje tutaj naturalna kolorystyka i materiały. Duże okna i białe ściany zapewniają maksymalną ilość światła. Ten aspekt był dla mnie bardzo ważny od momentu wyboru projektu domu, ze względu na to, że przez wiele miesięcy w roku brakuje nam światła dziennego.

projekt kuchni

projekt kuchni

projekt kuchni

projekt kuchni

projekt kuchni

dom na wsi

projekt salonu

projekt salonu

projekt salonu

projekt salonu

Kluczowe punkty aranżacji kuchni i salonu:

1. Biała kuchnia z marmurowym blatem. Nie decydujemy się na prawdziwy marmur, bo jest mało funkcjonalny, trudny w utrzymaniu i drogi. Spiek kwarcowy wygląda jak marmur, ale jest trwalszy i łatwiejszy w utrzymaniu. Meble kuchenne będą robione na wymiar przez stolarza.

2. Ustaliłyśmy z Magdą wygląd każdej szafki w kuchni. Teraz wiele osób wybiera szuflady, bo nie trzeba nurkować do szafek i sięgać po produkty, które stoją na samym końcu. Chciałam mieć połączenie szuflad i szafek. Dlatego na górze każdej szafki kuchennej jest szuflada plus dodatkowy słupek z szufladami. Zwróćcie uwagę, że wysokość górnych szafek jest do samego sufitu, co rozwiązuje problem zbierających się kurzy na górze. W tym miejscu znajduje się też wentylacja okapu, która jest estetycznie schowana.

3. Zdecydowaliśmy się także na półwysep, który z jednej strony ma szafki kuchenne i tym samym mamy dodatkowe miejsce do przechowywania, a z drugiej znajdują się stołki barowe. To fajne rozwiązanie, które pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń.

4. Salon ma być przestronny i wygodny, dlatego postawiliśmy na duży narożnik.

5. Centrum salonu jest biblioteczka, która pomieści wszystkie nasze książki.

6. Ściana z białymi cegłami to element wystroju wnętrza, który jest charakterystyczny dla stylu skandynawskiego i nie mogło go zabraknąć także u mnie.

7. Kominek, bez którego nie wyobrażam sobie chłodnych jesienno-zimowych wieczorów.

8. Dodatki to przede wszystkim galerie ścienne, poduchy i kwiaty.

9. Wielopunktowe oświetlenie jest dla nas bardzo ważne, bo dzięki niemu możemy doświetlić każdą strefę w domu.

 

Obejrzyj projekt 360 stopni

 

Przeciągnij myszką na zdjęciu i rozejrzyj się po moim salonie i kuchni.

Cały projekt idealnie wpisał się w moje poczucie estetyki. Jest dokładnie taki, o jakim marzyłam. Tutaj podziękowania należą się przede wszystkim architektce Magdzie, która z ogromnym profesjonalizmem i zaangażowaniem podeszła do stworzenia przytulnych wnętrz mojego domu. Jeśli szukacie architektki to z pełnym przekonaniem polecam Magdę Nazarko z Maai Design. W obecnej sytuacji Magda może przeprowadzić Was przez proces tworzenia wymarzonego wnętrza zdalnie.

 

Dom na wsi jest moim marzeniem od wielu lat. Chcę, by był oazą spokoju, bezpieczeństwa, pozytywnych emocji, pełen miłości i życia. To będzie otwarty dom. Dla rodziny i przyjaciół, ale także moje miejsce na ziemi, gdzie będę mogła zaszyć się w ciszy przerywanej gwarem dzieci. Gdzie będzie roznosił się zapach polnych kwiatów, świeżo zaparzonej kawy i  upieczonego ciasta.

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy