Kameralny dom – ile już za nami i jaki jest koszt budowy domu w stanie surowym

by Dorota Zalepa
28 komentarzy

Nie mogę się doczekać, aż w końcu przeprowadzę się do kameralnego domu. Cała inwestycja jest tak duża, że trudno jest mi przewidzieć kiedy dokładnie to nastąpi. Mówię mężowi, że święta spędzimy już w domu, ale oboje wiemy, że po drodze może wydarzyć się wszystko. Pytacie mnie na jakim etapie jesteśmy, więc dziś napiszę Wam więcej o jednej z największych inwestycji mojego życia oraz podam koszt budowy domu w stanie surowym.

Zajrzyjcie do pierwszego wpisu, w którym pokazuję projekt naszego domu i działkę.

 

Dokumenty potrzebne do rozpoczęcia budowy

 

Zanim ruszymy z budową musimy postarać się o pozwolenie na budowę, zaadaptować projekt, dostosować go do warunków zabudowy obowiązujących w danej gminie. Są to m.in. usytuowanie domu na działce względem drogi dojazdowej, kolor pokrycia dachu, elewacji, rodzaj zabudowy (bliźniacza, szeregowa, wolnostojąca), wysokość budynku itd.

 

Projekt domu kupiliśmy przez internet i oddaliśmy do biura projektowego w celu adaptacji, czyli dostosowania go do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz własnych modyfikacji. Na tym etapie warto pomyśleć o położeniu budynku względem stron świata w celu najlepszego wykorzystania światła dziennego. U nas tego światła będzie naprawdę dużo. Rano słońce wpada do kuchni, przechodzi przez salon i po południu jest go najwięcej na tarasie. Jeśli chcemy dostosować projekt pod nasze potrzeby, to na tym etapie możemy dokonać większych zmian. Nasz dom nie miał zadaszenia nad tarasem i zdecydowaliśmy się je dołożyć, pojawiły się też dodatkowe okna na piętrze. Wiele osób decyduje się na poniesienie ściany kolankowej, co zwiększa przestrzeń w pokojach ze skosami.

koszt budowy domu

koszt budowy domu

Oprócz dokumentacji, na początkowym etapie budowy musimy pomyśleć o potrzebnych instalacjach. Kanalizacja, doprowadzenie prądu i gazu, jeśli decydujemy się na ogrzewanie gazowe. Nie wszystkie działki mają potrzebne przyłącza. Podpisujemy umowę z gazownią i dostawcą energii elektrycznej. Zbudowanie odpowiedniej infrastruktury w teorii może potrwać nawet 24 miesiące, w praktyce jest znacznie szybciej, ale warto zabrać się za ten punkt jak najszybciej, tuż po zakupie działki.

 

Kameralny dom – na jakim etapie jesteśmy

 

Obecnie zamykamy stan surowy domu. Stanem surowym otwartym określa się ściany, strop nad parterem, schody wewnętrzne i zewnętrzne, kominy, więźbę i dach. Brakuje w nim drzwi, okien, ścian działowych, pokrycia dachu. Stan surowy zamknięty następuję po pokryciu dachu, montażu okien, drzwi zewnętrznych, bramy garażowej. Dom nie jest wykończony od wewnątrz, ale ma już ścianki działowe. Zaczyna pomału przypominać finalną bryłę, choć bez elewacji nie wygląda najciekawiej.

koszt budowy domu

koszt budowy domu

Stan surowy domu jest bardzo ważnym etapem budowy, ponieważ to na nim opiera się cała konstrukcja. Błędy będą wychodziły w przyszłości, także warto skorzystać ze sprawdzonej ekipy i samemu doglądać całej budowy. To nasz pierwszy dom, więc wszystkiego uczymy się od podstaw. Dużo czytamy, należymy do kilku grup na facebooku i korzystamy z doświadczenia innych osób budujących dom.

 

Ekipa budowlana

 

Nie powierzyliśmy budowy domu w całości jednej ekipie budowlanej. Inna firma zajmowała się budową domu do stanu surowego, inna położeniem dachu i montażem okien, a jeszcze inna rozmieszczeniem hydrauliki i elektryki. Dlaczego zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie? Ograniczamy w ten sposób liczbę pośredników, którzy zlecają prace podwykonawcom. To są dodatkowe koszty. Przy zakupie materiałów takich jak okna, drzwi, brama garażowa, kupujemy je z usługą montażu, ze względu na opodatkowanie niższą stawką VAT 8%.

 

Wysyłamy zapytania do wielu firm, przeglądamy różne oferty i sprawdzamy ich opinie. Korzystamy też z poleceń znajomych czy rodziny. Dzięki temu udało nam się, jak dotąd, uniknąć znaczących wpadek czy błędów.

 

Pokrycie dachu

 

Kolejny ważny element budowy domu. Solidnie wykonany będzie służył nam przez całe życie. Do wyboru mamy blachodachówkę, która jest tańszym rozwiązaniem, dachówkę ceramiczną i betonową. Najtrwalsza będzie dachówka ceramiczna. Według mnie najlepiej też się prezentuje. Kolor dachówki dobieramy do warunków zabudowy określonych przez gminę.

koszt budowy domu

koszt budowy domuSkoro jesteśmy w temacie dachu, warto wspomnieć także o wiatrownicy, czyli bocznym zakończeniu dachu. Wiele osób decyduje się na drewniane wykończenie wiatrownicy, choć wygląda ładnie, jest jednak nietrwałe i po jakimś czasie wymaga konserwacji. My zdecydowaliśmy się na struktonit, który jest trwalszy.

 

Montaż okien dachowych VELUX

 

Jednym z najważniejszych elementów, na który bardzo zwracałam uwagę od samego początku jest doświetlenie pomieszczeń. Niewiele da nam wystrój wnętrza, białe ściany, lustra, które odbijają światło, jeśli w pokojach będą małe okna. Dlatego w całym domu zdecydowaliśmy się na duże okna. Warto zwrócić uwagę na jakość i liczbę okien dachowych. Pomieszczenia ze skosami z reguły są ciemniejsze. Dlatego my wybraliśmy okna dachowe VELUX STANDARD PLUS, które ze względu na swoje gabaryty wpuszczają bardzo dużo światła.

montaż okien dachowych

montaż okien dachowych

montaż okien dachowych

Wybierając okna dachowe musimy zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim warto zdecydować się na okna trzyszybowe, które są dobrymi izolatorami ciepła i nie wychładzają pomieszczenia. Trzeba pamiętać, że im więcej okien, tym trudniej utrzymać w domu ciepło, więc wybór musi być przemyślany. Decydujemy także o tym, czy okno ma być z górnym, czy dolnym otwieraniem. Wszystko zależy od tego na jakiej wysokości będą zamontowane. Oboje jesteśmy wysocy, wiec zdecydowaliśmy się na górne otwieranie, co jest także bezpieczniejsze przy dzieciach, ale dla niższych osób taki wybór może stanowić duży problem. Nie chcemy przecież za każdym razem stawać na krześle, by otworzyć okno.

montaż okien dachowych

Okna dachowe VELUX STANDARD PLUS są energooszczędne, dzięki czemu łatwiej utrzymać ciepło w domu, co gwarantuje nam niższe rachunki za ogrzewanie. Ze względu na dodatkową uszczelkę mają wysoką izolacyjność dźwiękową. Zawierają wbudowane filtry, które wpuszczają do domu świeże powietrze, są wyposażone w system wentylacyjny, więc nie musimy martwić się o nadmiar wilgoci w pomieszczeniu. Jeśli zastanawiacie się jak umyć takie okno, to marka rozwiązała ten problem. VELUX-y są obracane o 180 stopni, dzięki czemu umyjemy je bez problemu z każdej strony. Dodatkowa blokada sprawia, że nie musimy trzymać okna i możemy do mycia używać obu rąk. Rama wykonana jest z impregnowanego drewna sosnowego. VELUX daje na swoje okna aż 10 lat gwarancji!

 

Oprócz samych okien, wybieramy także kołnierze w zależności od rodzaju dachówki. Warto poradzić się specjalisty. Ja otrzymałam od firmy VELUX wszelkie rekomendacje, więc nie było z tym najmniejszego problemu. Dekarz podpowiedział nam także, byśmy zaopatrzyli się w system ciepłego montażu BDX. Jest to rama izolacyjna, która dodatkowo chroni nas przed zbędnymi stratami ciepła powstającymi na skutek tworzenia się mostków termicznych. Jeśli zdecydujemy się na montaż okien z systemem BDX, mamy możliwość przedłużenia gwarancji na okna na 20 lat. Wystarczy wypełnić kwestionariusz dostępny na stronie producenta.

 

Jeśli chcecie poczytać więcej o tym jak wybrać okna dachowe, podrzucam Wam darmowy e-book przygotowany przez markę VELUX.

 

budowa domu

 

Koszt budowy domu – stan surowy

 

Wiele osób pyta mnie o całkowity koszt budowy domu. Na ten moment nie jesteśmy w stanie dokładnie go oszacować, ze względu na to, że zawsze mogą pojawić nieprzewidziane wydatki. Koszty wykończenia wnętrza są bardzo zróżnicowane. Co prawda przyjmujemy średnią, ale w ostatecznym rozrachunku może wyjść znacznie drożej.

Na tym etapie budowy mogę podać koszt budowy domu w stanie surowym otwartym plus cenę działki i pokrycia dachu.

Dom dysponuje 130 m² powierzchni użytkowej, ale tak naprawdę wliczając w to pomieszczenie nad garażem jest156 m².

  • Działka – 66 500 zł
  • Stan surowy otwarty – 192 000 zł
  • Pokrycie dachu i okna dachowe – 49 000 zł

 

Budujemy dom etapami. Tak jest łatwiej przygotować się do kolejnych inwestycji. Przed nami wstawianie okien zwykłych, drzwi i bramy garażowej. Gdy już będziemy mieli stan surowy zamknięty, przejdziemy do prac wewnątrz domu. Jeśli macie jakieś pytania odnośnie budowy domu, lub same chciałybyście coś dodać, dajcie znać w komentarzach.

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy