fbpx

Kameralny dom – ile już za nami i jaki jest koszt budowy domu w stanie surowym

by Dorota Zalepa
29 komentarzy

Nie mogę się doczekać, aż w końcu przeprowadzę się do kameralnego domu. Cała inwestycja jest tak duża, że trudno jest mi przewidzieć kiedy dokładnie to nastąpi. Mówię mężowi, że święta spędzimy już w domu, ale oboje wiemy, że po drodze może wydarzyć się wszystko. Pytacie mnie na jakim etapie jesteśmy, więc dziś napiszę Wam więcej o jednej z największych inwestycji mojego życia oraz podam koszt budowy domu w stanie surowym.

Zajrzyjcie do pierwszego wpisu, w którym pokazuję projekt naszego domu i działkę.

 

Dokumenty potrzebne do rozpoczęcia budowy

 

Zanim ruszymy z budową musimy postarać się o pozwolenie na budowę, zaadaptować projekt, dostosować go do warunków zabudowy obowiązujących w danej gminie. Są to m.in. usytuowanie domu na działce względem drogi dojazdowej, kolor pokrycia dachu, elewacji, rodzaj zabudowy (bliźniacza, szeregowa, wolnostojąca), wysokość budynku itd.

 

Projekt domu kupiliśmy przez internet i oddaliśmy do biura projektowego w celu adaptacji, czyli dostosowania go do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz własnych modyfikacji. Na tym etapie warto pomyśleć o położeniu budynku względem stron świata w celu najlepszego wykorzystania światła dziennego. U nas tego światła będzie naprawdę dużo. Rano słońce wpada do kuchni, przechodzi przez salon i po południu jest go najwięcej na tarasie. Jeśli chcemy dostosować projekt pod nasze potrzeby, to na tym etapie możemy dokonać większych zmian. Nasz dom nie miał zadaszenia nad tarasem i zdecydowaliśmy się je dołożyć, pojawiły się też dodatkowe okna na piętrze. Wiele osób decyduje się na poniesienie ściany kolankowej, co zwiększa przestrzeń w pokojach ze skosami.

koszt budowy domu

koszt budowy domu

Oprócz dokumentacji, na początkowym etapie budowy musimy pomyśleć o potrzebnych instalacjach. Kanalizacja, doprowadzenie prądu i gazu, jeśli decydujemy się na ogrzewanie gazowe. Nie wszystkie działki mają potrzebne przyłącza. Podpisujemy umowę z gazownią i dostawcą energii elektrycznej. Zbudowanie odpowiedniej infrastruktury w teorii może potrwać nawet 24 miesiące, w praktyce jest znacznie szybciej, ale warto zabrać się za ten punkt jak najszybciej, tuż po zakupie działki.

 

Kameralny dom – na jakim etapie jesteśmy

 

Obecnie zamykamy stan surowy domu. Stanem surowym otwartym określa się ściany, strop nad parterem, schody wewnętrzne i zewnętrzne, kominy, więźbę i dach. Brakuje w nim drzwi, okien, ścian działowych, pokrycia dachu. Stan surowy zamknięty następuję po pokryciu dachu, montażu okien, drzwi zewnętrznych, bramy garażowej. Dom nie jest wykończony od wewnątrz, ale ma już ścianki działowe. Zaczyna pomału przypominać finalną bryłę, choć bez elewacji nie wygląda najciekawiej.

koszt budowy domu

koszt budowy domu

Stan surowy domu jest bardzo ważnym etapem budowy, ponieważ to na nim opiera się cała konstrukcja. Błędy będą wychodziły w przyszłości, także warto skorzystać ze sprawdzonej ekipy i samemu doglądać całej budowy. To nasz pierwszy dom, więc wszystkiego uczymy się od podstaw. Dużo czytamy, należymy do kilku grup na facebooku i korzystamy z doświadczenia innych osób budujących dom.

 

Ekipa budowlana

 

Nie powierzyliśmy budowy domu w całości jednej ekipie budowlanej. Inna firma zajmowała się budową domu do stanu surowego, inna położeniem dachu i montażem okien, a jeszcze inna rozmieszczeniem hydrauliki i elektryki. Dlaczego zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie? Ograniczamy w ten sposób liczbę pośredników, którzy zlecają prace podwykonawcom. To są dodatkowe koszty. Przy zakupie materiałów takich jak okna, drzwi, brama garażowa, kupujemy je z usługą montażu, ze względu na opodatkowanie niższą stawką VAT 8%.

 

Wysyłamy zapytania do wielu firm, przeglądamy różne oferty i sprawdzamy ich opinie. Korzystamy też z poleceń znajomych czy rodziny. Dzięki temu udało nam się, jak dotąd, uniknąć znaczących wpadek czy błędów.

 

Pokrycie dachu

 

Kolejny ważny element budowy domu. Solidnie wykonany będzie służył nam przez całe życie. Do wyboru mamy blachodachówkę, która jest tańszym rozwiązaniem, dachówkę ceramiczną i betonową. Najtrwalsza będzie dachówka ceramiczna. Według mnie najlepiej też się prezentuje. Kolor dachówki dobieramy do warunków zabudowy określonych przez gminę.

koszt budowy domu

koszt budowy domuSkoro jesteśmy w temacie dachu, warto wspomnieć także o wiatrownicy, czyli bocznym zakończeniu dachu. Wiele osób decyduje się na drewniane wykończenie wiatrownicy, choć wygląda ładnie, jest jednak nietrwałe i po jakimś czasie wymaga konserwacji. My zdecydowaliśmy się na struktonit, który jest trwalszy.

 

Montaż okien dachowych VELUX

 

Jednym z najważniejszych elementów, na który bardzo zwracałam uwagę od samego początku jest doświetlenie pomieszczeń. Niewiele da nam wystrój wnętrza, białe ściany, lustra, które odbijają światło, jeśli w pokojach będą małe okna. Dlatego w całym domu zdecydowaliśmy się na duże okna. Warto zwrócić uwagę na jakość i liczbę okien dachowych. Pomieszczenia ze skosami z reguły są ciemniejsze. Dlatego my wybraliśmy okna dachowe VELUX STANDARD PLUS, które ze względu na swoje gabaryty wpuszczają bardzo dużo światła.

montaż okien dachowych

montaż okien dachowych

montaż okien dachowych

Wybierając okna dachowe musimy zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim warto zdecydować się na okna trzyszybowe, które są dobrymi izolatorami ciepła i nie wychładzają pomieszczenia. Trzeba pamiętać, że im więcej okien, tym trudniej utrzymać w domu ciepło, więc wybór musi być przemyślany. Decydujemy także o tym, czy okno ma być z górnym, czy dolnym otwieraniem. Wszystko zależy od tego na jakiej wysokości będą zamontowane. Oboje jesteśmy wysocy, wiec zdecydowaliśmy się na górne otwieranie, co jest także bezpieczniejsze przy dzieciach, ale dla niższych osób taki wybór może stanowić duży problem. Nie chcemy przecież za każdym razem stawać na krześle, by otworzyć okno.

montaż okien dachowych

Okna dachowe VELUX STANDARD PLUS są energooszczędne, dzięki czemu łatwiej utrzymać ciepło w domu, co gwarantuje nam niższe rachunki za ogrzewanie. Ze względu na dodatkową uszczelkę mają wysoką izolacyjność dźwiękową. Zawierają wbudowane filtry, które wpuszczają do domu świeże powietrze, są wyposażone w system wentylacyjny, więc nie musimy martwić się o nadmiar wilgoci w pomieszczeniu. Jeśli zastanawiacie się jak umyć takie okno, to marka rozwiązała ten problem. VELUX-y są obracane o 180 stopni, dzięki czemu umyjemy je bez problemu z każdej strony. Dodatkowa blokada sprawia, że nie musimy trzymać okna i możemy do mycia używać obu rąk. Rama wykonana jest z impregnowanego drewna sosnowego. VELUX daje na swoje okna aż 10 lat gwarancji!

 

Oprócz samych okien, wybieramy także kołnierze w zależności od rodzaju dachówki. Warto poradzić się specjalisty. Ja otrzymałam od firmy VELUX wszelkie rekomendacje, więc nie było z tym najmniejszego problemu. Dekarz podpowiedział nam także, byśmy zaopatrzyli się w system ciepłego montażu BDX. Jest to rama izolacyjna, która dodatkowo chroni nas przed zbędnymi stratami ciepła powstającymi na skutek tworzenia się mostków termicznych. Jeśli zdecydujemy się na montaż okien z systemem BDX, mamy możliwość przedłużenia gwarancji na okna na 20 lat. Wystarczy wypełnić kwestionariusz dostępny na stronie producenta.

 

Jeśli chcecie poczytać więcej o tym jak wybrać okna dachowe, podrzucam Wam darmowy e-book przygotowany przez markę VELUX.

 

budowa domu

 

Koszt budowy domu – stan surowy

 

Wiele osób pyta mnie o całkowity koszt budowy domu. Na ten moment nie jesteśmy w stanie dokładnie go oszacować, ze względu na to, że zawsze mogą pojawić nieprzewidziane wydatki. Koszty wykończenia wnętrza są bardzo zróżnicowane. Co prawda przyjmujemy średnią, ale w ostatecznym rozrachunku może wyjść znacznie drożej.

Na tym etapie budowy mogę podać koszt budowy domu w stanie surowym otwartym plus cenę działki i pokrycia dachu.

Dom dysponuje 130 m² powierzchni użytkowej, ale tak naprawdę wliczając w to pomieszczenie nad garażem jest156 m².

  • Działka – 66 500 zł
  • Stan surowy otwarty – 192 000 zł
  • Pokrycie dachu i okna dachowe – 49 000 zł

 

Budujemy dom etapami. Tak jest łatwiej przygotować się do kolejnych inwestycji. Przed nami wstawianie okien zwykłych, drzwi i bramy garażowej. Gdy już będziemy mieli stan surowy zamknięty, przejdziemy do prac wewnątrz domu. Jeśli macie jakieś pytania odnośnie budowy domu, lub same chciałybyście coś dodać, dajcie znać w komentarzach.

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)




Podobne wpisy

29 komentarzy

Renata 11 lipca 2019 - 20:09

Lubie Twój blog i sama niedługo zacznę budować swój własny dom, więc z przyjemnością przeczytałam Twój wpis. Niestety coraz bardziej przeszkadzają mi reklamy. Rozumiem, że tak się zarabia na blogu, ale nie brzmi to dla mnie przekonująco, osłabia wiarygodność i jest ich zbyt dużo.
Trzymam kciuki i powodzenia w pracach wykończeniowych :)
Renata

Odpowiedz
Joa 11 lipca 2019 - 20:09

Witaj Dorotko. Z doświadczenia wiem że nie wprowadzicie się na święta, po prostu będzie ciężko się wyrobić z robotą. Stan surowy buduje się szybko potem jest gorzej ale życzę powodzenia może dzięki Twojej dobrej organizacji się uda. A posiadanie własnych czterech kątów to super sprawa

Odpowiedz
Dorota Zalepa 11 lipca 2019 - 20:09

Nie nastawiam się jakoś szczególnie na przeprowadzkę w tym roku, wiem że po drodze może wyniknąć wiele spraw i ciężko jest zgrać wszystkie ekipy. Najważniejsze, że cały czas posuwamy się z tematem do przodu. :)

Odpowiedz
Joa 14 lipca 2019 - 18:39

Ja mieszkam w nowym domu już trzy lata i to jest super sprawa. powiem Ci tylko że dobrze jak budynek trochę postoi i przeschnie bo potem wychodzi wilgoć mimo iż my inwestowalismy w najlepsze materiały (cegła ceramiczna, grube ocieplenie, okna trzyszybowe z cieplym montażem itp)

Odpowiedz
Paulina Hoffmann 11 lipca 2019 - 20:09

A czy możesz napisać o metrażu domu? Bo nie wychwyciłam tego w tekście, więc nie wiem, jak interpretować koszta :) Pozdrawiam :)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 11 lipca 2019 - 20:14

W pierwszym wpisie pisałam o projekcie i metrażu, ale masz rację to kluczowa informacja. Dom dysponuje 130 m² powierzchni użytkowej, ale tak naprawdę wliczając w to pomieszczenie nad garażem będzie 156 m².

Odpowiedz
Paulina Hoffmann 14 lipca 2019 - 18:39

Aa, zapomniałam, że był taki wpis, faktycznie! Dziękuję i pozdrawiam!

Odpowiedz
Kasia 11 lipca 2019 - 20:09

Powiem Ci, że widok z tych zdjęć z insta masz cudowny! Swoją drogą to niesamowite przedsięwzięcie – móc decydować o każdym detalu, swojego domu, dopasować przestrzeń do siebie i potrzeb swoich oraz rodziny…

Okna dachowe są rewelacyjne, tylko też trzeba o nie dobrze dbać, szczególnie w sezonie zimowym. Ale móc położyć się pod takim oknem i patrzeć w gwiazdy – coś cudownego!

Mi też się marzy dom budowany od podstaw, blisko jeziora, z dużą ilością światła… Zazdroszczę!

Odpowiedz
Dorota Zalepa 11 lipca 2019 - 20:14

Jest to fajne uczucie, ale z drugiej strony, gdy kupujemy gotowy dom, nie musimy martwić milionem decyzji, które trzeba podjąć. My jednak od razu wiedzieliśmy, że chcemy budować się od zera. Do jeziora mamy kawałek, trzeba podjechać samochodem, ale okolica jest przepiękna. :) Oczywiście wspólna kawka na tarasie obowiązkowa! :)

Odpowiedz
Kasia 11 lipca 2019 - 20:14

Oj cudownie! Już nie mogę się doczekać! :)

Odpowiedz
Markoweobuwie.com.pl 11 lipca 2019 - 20:09

Budowa domu to inwestycja, która zaowocuje w przyszłości. Posiadanie własnych czterech kątów, cieszy bardziej, gdy widzimy etapami jak idą pracę, gdy cieszy nas każdy kolejny krok. Widać, że w Tobie ta radość jest, widać, że czujesz satysfakcję z tego co się dzieje w kwestii budowy domu. Kolejne wielkie marzenie zostaje realizowane. Tekst merytorycznie jest bardzo dobry i wiemy, że posłuży wielu ludziom podczas planowania i stawiania swoich pierwszych kroków na budowie ;) Gratulujemy lekkiego pióra, dodatkowo stwierdzamy, że super wyglądasz – widać jak promieniejesz!

Pozdrawiamy ;)

Odpowiedz
Natalia 11 lipca 2019 - 20:09

Wow, jestem pełna podziwu, bo logistycznie to jest totalna masakra! Trzymam kciuki za to, żeby całość przedsięwzięcia przebiegła dobrze, a święta odbyły się już w domku :)

Odpowiedz
Ola Kossowska 11 lipca 2019 - 20:09

Stan surowy – szybko, bez bólu i najmniejszy koszt. Życzę wytrwalosci na tej wyboistej drodze :)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 11 lipca 2019 - 20:14

Dzięki Ola, mam nadzieję jednak, że nie będzie aż tak wyboista. :)

Odpowiedz
Ania 14 lipca 2019 - 18:39

Już wygląda obiecująco, więc przypuszczam, że będzie tylko lepiej. A jaka będzie satysfakcja jak już wszystko będzie gotowe, usiądziesz w swoim salonie i poczytasz książkę. To będzie moc! :)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 14 lipca 2019 - 18:39

Oj nie mogę się doczekać! Muszę studzić mój zapał, bo przed nami jeszcze sporo pracy. Dziękuję An! :*

Odpowiedz
Kasia 14 lipca 2019 - 18:39

Bardzo dokładny wpis, dziękuję. Marzy mi się dom, ale właśnie koszty i cała logistyka trochę oddalają jego realizację ;) bardzo ladny dom się Waam zapowiada, życzę, żebyście zdążyli do Świąt! A poddasze już zachwyca, duże okna są świetne. Ile czasu zajęła budowa od zakupienia działki do stanu surowego? Długo czekaliscie na wolne terminy ekip budowlanych? Pozdrawiam :)

Odpowiedz
Dorota Zalepa 14 lipca 2019 - 18:39

Działkę kupiliśmy znacznie wcześniej, ale budowa rozpoczęła się w październiku zeszłego roku. Stan surowy otwarty (bez okien dachowych i dachówki) był gotowy w marcu. :)

Odpowiedz
Weronika Tomczak 14 lipca 2019 - 18:39

Pani Doroto, bardzo dziękuję za ten wpis, jest bardzo wartościowy dla osób budujących dom. W internecie krąży wiele informacji, iż można wybudować dom za 150 000 zł. Jest to błędna informacja. Dom z dobrych materiałów, pełne deskowanie, dachówka, wszystko kosztuje. Mam łudząco podobny dom. Widziałam, że ktoś wspomniał o wilgoci w domu. My robiliśmy tynki wewnętrzne w czerwcu, wprowadzaliśmy się w listopadzie i jeszcze przez niespełna rok odczuwałam wilgoć w środku. Zaznaczę, że elewację budynku (ocieplenie) robiliśmy dopiero po 2 latach od wprowadzenia się. Nie warto się śpieszyć. Życzę wytrwałości i cierpliwości w realizacji :)

Odpowiedz
moje IDEALIA 27 lipca 2019 - 18:35

Super zazdroszczę i życzę powodzenia. Chciałabym być już na tym etapie, ale u nas dopiero papierologia i jak wszystko dobrze pójdzie to zaczniemy na jesieni.

Odpowiedz
Kosmetolog Marta 27 lipca 2019 - 18:35

Według mnie przedstawiony koszt jest po prostu z “wyższej półki”. Sami mamy o wiele większy dom, niż Twój bo około 360 m2 zbudowany z dobrych materiałów, ale nie z tych z najwyższej półki i stan surowy otwarty kosztował nas o wiele mniej.
Myślę, że takie podawanie kosztów jest trochę mylące, bo wszystko zależy od regionu Polski i cen dyktowanych przez rynek pracy.
Mój kolega za dom gabarytowo podobny do Twojego, za stan surowy otwarty zapłacił 30 tysięcy z czego materiały również nie były z najwyższej półki. Warto to zaznaczyć przy tego typu wpisach.

Odpowiedz
Gość 27 lipca 2019 - 18:35

Sama kończę budowę domu więc wiem co ile kosztowało. Za 30 tysięcy w tych czasach to można wybudować szopkę na drzewo

Odpowiedz
Dorota Zalepa 27 lipca 2019 - 18:35

Nie wiem kiedy budowałaś dom, ale wybudowanie takiego metrażu za mniejszą kwotę, nawet jeśli użyłaś tańszych materiałów, jest nierealne, bez względu na rejon Polski. Nawet jeśli budowaliście w systemie gospodarczym, czyli bez zatrudniania ekipy budowlanej. My używaliśmy standardowych materiałów, tutaj za bardzo nie ma co wymyślać. Różnice pomiędzy betonem komórkowym, cegłą, czy ceramiką nie są duże. Można zdecydować się na blachodachówkę, ale nadal nie zejdziemy do cen, o których piszesz.

Wybudowanie domu w stanie surowym za 30 tys. jest niemożliwe, chyba że mówimy o małym domku na działce. Należymy do grupy na FB, liczącej blisko 1000 osób budujących dom według tego samego projektu i nikt nie zbudował stanu surowego znacząco taniej. Wszystkie
koszty są zbliżone do naszych. Kolejna sprawa to kalkulatory budowlane przygotowane przez firmy analizujące rynek, które są aktualizowane każdego roku, biorą pod uwagę średni koszt budowy ze względu na wszystkie województwa i nasz koszt od nich nie odbiega. Takie są obecnie realia budowy domu.

Odpowiedz
Kosmetolog Marta 27 lipca 2019 - 18:35

Oba domy były budowane w przeciągu 3 lat. Po pierwsze to bardzo nie miło że z góry od razu zakładasz że to nie możliwe. Mam wszelkie zapiski, faktury i inne niezbędne informacje które pozwoliły nam obliczyć koszt który wyszedł o wiele niższy niż Twój wiec nie zakładaj że tylko Twoja jedyna wiedza jest słuszna. Wybór materiałów, cen i hurtowników jest naprawdę ogromny i ceny czasem wahają się nawet o 50%.
Dom mojego kolegi również jest potwierdzony fakturami itp wiec nie mów że to cena z kosmosu. Dla Twojej informacji również korzystaliśmy z kalkulatorów i grup przed budową i okazało się że wiele informacji tam nie jest po prostu adekwatnych do możliwości rynkowych.

Odpowiedz
moje IDEALIA 27 lipca 2019 - 18:35

Dom 130 sso za 30 tyś? Na pewno nierealne, nawet robocizna do tego etapu wyniesie więcej, a co mowa robocizna z materiałami. Jestem w trakcie budowy i buduję na Lubelszczyźnie, gdzie ceny są naprawdę niskie, więc znam realia, ale proszę nie pisać bzdur, że ktoś wybudował dom za 30 tysięcy. Nawet domek letniskowy kosztowałby wiecej (7 lat temu budowałam domek letniskowy 35 m i koszt ssz to 32 tyś, dzisiaj ceny znacznie wzrosły)

Odpowiedz
Kominek 27 lipca 2019 - 18:35

Wygląda świetnie, jestem przekonana że efekt będzie powalający! Eeee tam siadać w salonie ;) napić się kawy na tarasie w mroźny poranek… to jest to :)

Odpowiedz
Moniq Monakos 8 sierpnia 2019 - 11:32

Bardzo atrakcyjna cena działki, jaka to miejscowość? Też jestem z Olsztyna, i ceny działek na południe od miasta są miażdżące. Za swoją działkę w miejscowości Ruś daliśmy niemal dwa razy tyle co Ty, a to i tak tanio w porównaniu do działek w Tomaszkowie, Bartągu i okolicach..
Wspominałaś, że działka kupiona od gminy, gratuluję przedsiębiorczości ;)

Odpowiedz
Magdalena Baran 18 września 2019 - 07:51

będzie wspaniale! i fajnie że podałaś ceny choć oczywiście musiała się wywiązać dyskusja na ten temat jak widzę. nasz stan surowy zamknięty wyszedł ok 205-210 tys przy metrażu ok 160 metrów (w tym antresola ponad 20 metrów i podwójny garaż w bryle budynku) co jak widzę nie jest wygórowaną sumą ale na dachu mamy blachę a budowaliśmy systemem gospodarczym i tutaj już spora kwota odejdzie. tak czy siak rozpiętość cen między budową tego samego domu różnymi systemami może być ogromna. Ale stan surowy otwarty za 30 tysięcy? Sam projekt i geodeta to koszt kilku tysięcy…no ale nic, ważne aby w naszych domkach się nam wspaniale żyło i mieszkało:) powodzenia dalej!

Odpowiedz
Marcin 18 lipca 2024 - 09:53

Podziwiam, pięknie wam wyszło

Odpowiedz

Zostaw komentarz