Projekt łazienki i sypialni w naszym kameralnym domu na wsi

by Dorota Zalepa
28 komentarzy
projekt sypialni

Zapraszam Was dzisiaj na drugą część projektu aranżacji mojego domu na wsi. W pierwszym wpisie pokazałam Wam projekt kuchni i salonu, czas na projekt łazienki (a w zasadzie dwóch) i projekt naszej sypialni.

Projekty zostały przygotowane przez niesamowicie zdolną architektkę Magdalenę Nazarko z biura projektowego MAAI Design, która zaprojektowała mój wymarzony dom na wsi i ujęła na wizualizacjach to, co siedziało w mojej głowie. O tym jak wybrać architekta i jak przygotować się do rozmowy z nim pisałam w pierwszej części, nadmienię tylko, że Magda zdjęła ze mnie ciężar zaprojektowania nie tylko ładnej, ale przede wszystkim funkcjonalnej przestrzeni.

Jeśli chodzi o szukanie inspiracji do urządzania każdego wnętrza polecam Pinterest, na którym znajdziecie mnóstwo przykładowych aranżacji. Mogą być punktem wyjścia do stworzenia domu lub mieszkania szytego na miarę.

 

Główne założenia aranżacji łazienek i sypialni:

 

  • Jasne wnętrza. Ten aspekt dotyczy wszystkich wnętrz w naszym domu. Chcę by dom był jasny, przestronny i przytulny. W stylu skandynawskim. Dominującym kolorem jest biel, którą uzupełniają kolory natury, szarości i beże oraz drewniane dodatki, kwiaty i galerie ścienne.
  • Miejsca do przechowywania. Nie chciałam, żeby w łazienkach środki higieniczne były na widoku. Chciałam mieć wystarczająco dużo szafek, do których schowam wszystkie łazienkowe akcesoria. Łazienka na dole jest malutka, dlatego tutaj mamy jedną szafkę pod umywalką, natomiast na górze mamy duży pokój łazienkowy, gdzie znajdują się także pralka i suszarka.
  • W łazience na piętrze będzie wanna, na dole kabina prysznicowa, bez brodzika. Zależało mi na takim rozwiązaniu, bo dzięki niemu utrzymanie łazienki w czystości jest łatwiejsze.
  • Wybraliśmy umywalki nablatowe, ze względu na to, że trudniej czyści się umywalki podblatowe. Silikon po wewnętrznej stronie umywalki jest bardziej narażony na pleśnie i grzyby.
  • Podczas całego procesu projektowania jednym z najważniejszych aspektów, były dla mnie utrzymanie czystości i funkcjonalność, dlatego wanna jest zabudowana, a nie wolnostojąca. Wanna wolnostojąca może ulec zarysowaniu, co przy małych dzieciach jest niemal pewne. Przy zabudowie mamy też schowane rury doprowadzające wodę.
  • W sypialni mieści się szafa pełniąca funkcję garderoby. Będzie robiona na wymiar, więc myślę, że spokojnie pomieszczą się w niej wszystkie nasze ubrania. W końcu moja garderoba ma być kapsułowa, więc nie potrzebuję oddzielnego miejsca. W sypialni znajdzie się też toaletka z lustrem, która może służyć za biurko do pracy, gdybym chciała z samego rana wstać i pisać, zanim obudzi się reszta domowników.
  • W projekcie sypialni jest także miejsce na telewizor, ale my zrezygnowaliśmy z tej opcji. To ma być miejsce spokojnego wypoczynku. Wolę sięgnąć po książkę przed snem. W miejscu telewizora zawiśnie galeria ścienna.

Projekt łazienki na parterze – 3,14 m2

Malutka łazienka mierząca niewiele ponad 3 metry kwadratowe znajduje się na parterze. Przestrzeń jest wykorzystana w maksymalnym stopniu. Znajduje się tutaj kabina prysznicowa, umywalka z szafką i z blatem marmurowym, misa WC. Jest utrzymana w kolorach bieli, szarości i naturalnego brązu.

projekt łazienki

projekt łazienki

projekt łazienki

Projekt łazienki na piętrze – 9,65 m2

Łazienka na piętrze jest duża i przestronna. To raczej pokój kąpielowy z wanną. Łazienka utrzymana jest w kolorach bieli i szarości z drewnianymi akcentami. Przytulności dodają plakaty, świece i drewniane akcenty. Tutaj też będą znajdowały się pralka i suszarka.

projekt łazienki w stylu skandynawskim

projekt łazienki w stylu skandynawskim

projekt łazienki w stylu skandynawskim

projekt łazienki w stylu skandynawskim

projekt łazienki w stylu skandynawskim

projekt łazienki w stylu skandynawskim

 

Projekt sypialni – 14,6 m2

Sypialnia jest moim oczkiem w całym domu. Przytulne, jasne pomieszczenie, w którym mamy przede wszystkim odpoczywać. Duże okna dachowe plus okno tradycyjne wpuszczą duże ilości światła dziennego. Ważnym elementem sypialni jest także szafa pod zabudowę na całej szerokości ściany. W projekcie znalazło się miejsce na telewizor, my jednak z niego rezygnujemy, w tym miejscu pojawi się galeria ścienna. Jest też toaletka, która z powodzeniem może pełnić rolę biurka.

projekty sypialni w stylu skandynawskim

projekty sypialni w stylu skandynawskim

projekty sypialni w stylu skandynawskim

projekty sypialni w stylu skandynawskim

projekty sypialni w stylu skandynawskim

Pytacie mnie kiedy się przeprowadzę, a ja za każdym razem przyjmuję jakąś datę, która później się przesuwa. Budowa domu to jest tak duże przedsięwzięcie, w trakcie którego trzeba podjąć mnóstwo decyzji. Budujemy dom z różnymi firmami budowlanymi, co znacząco wydłuża cały proces głównie ze względów logistycznych, jednak jest oszczędniejszym rozwiązaniem. Nie mamy też ciśnienia na to, by przeprowadzić się jak najszybciej. W październiku miną dwa lata, odkąd zaczęliśmy budowę. Obecnie możemy już powiedzieć, że jesteśmy na etapie stanu deweloperskiego i zaczynamy prace aranżacyjne wewnątrz domu. Do tej pory wszystko idzie w miarę gładko i mam nadzieję, że tak będzie dalej.

Jak Wam się podoba projekt łazienki i sypialni?

 

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy