fbpx

2018 nie był wystarczająco dobry? Sprawdź co zrobić, by 2019 był zdecydowanie lepszy!

by Dorota Zalepa
13 komentarzy

Postanowiłam w tym roku popracować nad moim nastawieniem do wielu spraw. Do blogowania, wypoczynku, przyjaciół, wiary. Jednym słowem, zamiast na fizyczności chcę skupić się na moim wnętrzu. Ważne jest to co mówię, jakie mam relacje z bliskimi, jak odnoszę się drugiego człowieka, jak widzę różne sprawy. Moim postanowieniem noworocznym jest bycie bardziej pozytywną, radosną, uśmiechniętą i przyjazną. By z moich ust wychodziły tylko dobre słowa, bym częściej chwaliła samą siebie, a mniej krytykowała. By szklanka była do połowy pełna, a nie za każdym razem wymagała uzupełnienia.

 

Nie ma lepszych i gorszych dni, każdy jest tak samo dobry, by zacząć żyć uważnie

 

Czasami czekamy aż coś się wydarzy, by wreszcie zająć się sobą. Czekamy na piątek, wiosnę, wakacje, urlop, nowy rok żeby wreszcie poświęcić sobie więcej czasu. W natłoku zadań zapominamy o tym, że my też jesteśmy ważne i tak samo jak inne sprawy, powinnyśmy zaplanować chwilę dla siebie w ciągu dnia. Uważność możemy ćwiczyć wszędzie. Podczas posiłków, w pracy, w domu opiekując się dziećmi, przygotowując obiad, czy jadąc samochodem. Zanurzajmy się w danej chwili i zwracajmy uwagę na rzeczy, które sprawiają nam przyjemność. Nie żyjmy w biegu zapominając o tym, co dla nas istotne.

 

Staram się łapać momenty z dziećmi i poświęcać im całą swoją uwagę. Jeśli czytam, to na spokojnie, nie pędzę przez opowieść niczym struś pędziwiatr. Przecież to nie zawody. Lepiej przeczytać kilka stron z uwagą, niż całą książeczkę w pośpiechu i bez skupienia. Wiem jak to jest, bo sama nie raz tak pędziłam. Dzisiaj doceniam te chwile, bo wiem jakie są ważne, i że ten czas, który poświęcam moim dzieciom mija bezpowrotnie.

 

Otwieraj się na ludzi

 

Jestem raczej introwertyczką, więc nowe znajomości nie przychodzą mi łatwo. Ale gdy już bliżej kogoś poznam, bardzo sobie cenię taką znajomość i staram się o nią dbać. To ważne by otaczać się ludźmi, którzy są dla nas życzliwi. Czujemy wtedy, że nie musimy odgrywać żadnych ról, możemy zupełnie się przed nimi otworzyć. Tylko szczere i prawdziwe relacje wzbogacają nasze życie. Warto otwierać się na nowe znajomości, ponieważ wprowadzają one do naszego życia dodatkową wartość. To od drugiego człowieka możemy dostać więcej ciepła, zrozumienia, miłości i życzliwości, nie od rzeczy, czy nawet doświadczeń. Nie wszystkie znajomości przetrwają próbę czasu, ale to nic nie szkodzi, w danym momencie naszego życia, mogą być dla nas dużym wsparciem.

 

Uśmiechaj się jak najczęściej, to najprostszy sposób by poczuć się szczęśliwą

 

Uśmiech wpływa na nasze życie. Nawet jeśli mamy kiepski nastrój, uśmiech powoduje, że do mózgu zostaje wysłana informacja, że czujemy się dobrze i zaczynamy rzeczywiście tak się czuć. Śmiech ma także duży wpływ na nasze zdrowie. Pogodni ludzie są bardziej odporni na choroby i szybciej je zwalczają. Uczmy się tego od dzieci, które chodzą pogodne przez cały dzień. Dzieci śmieją się 400 razy dziennie, podczas gdy dorośli tylko 15. Dla naszego mózgu nie ma znaczenia czy śmiejemy się z jakiegoś konkretnego powodu, czy bez powodu, tak samo uwalniają się w naszym mózgu hormony szczęścia i czujemy się lepiej. Uśmiechem zjednujemy sobie ludzi. Częściej nawiązujemy nowe znajomości, bo przebywanie w towarzystwie osób radosnych jest zwyczajnie przyjemniejsze.

 

Bądź spontaniczna

 

Mój projekt, by częściej mówić życiu tak, spowodował, że stałam się bardziej spontaniczna. Wykorzystuję różne okazje, które pojawiają się w ciągu roku. Nie wszystko musi być zaplanowane, daję sobie prawo do spontanicznych decyzji, bez rozkładania ich na czynniki pierwsze. Dzięki takiemu podejściu dostaję od życia znacznie więcej, niż gdy wszystkie moje decyzje są skrupulatnie przemyślane i wyważone. Spontaniczność podnosi radość życia i sprawia, że staje się ono pełniejsze i bardziej intensywne.

 

Stwórz w domu przytulny klimat

 

Otoczenie ma znaczenie. To jak mieszkamy wpływa na nasze samopoczucie. Nie musimy mieszkać w luksusach, to zupełnie nie o to chodzi, ale warto stworzyć w domu przytulny klimat niczym z książek o hygge. Wystarczą takie drobiazgi jak świece, kwiaty, poduchy, ciepły koc, byśmy poczuły się bardziej zrelaksowane. Dbam o porządek w mieszkaniu. Codziennie poświęcam od 30 do 60 minut na sprzątanie. W czystym mieszkaniu lepiej spędza się czas, pracuje i odpoczywa. Bałagan potrafi skutecznie zepsuć nawet najlepszy moment.

 

Zauważaj drobne szczęścia

 

Latem prowadziłam listę małych i wielkich radości. Spisywałam sobie każdy drobny moment, który sprawiał mi przyjemność. To były często takie rzeczy jak śpiew ptaków, zapach świeżo skoszonej trawy, szelest liści, cisza o poranku. Czułam wdzięczność, że każdego dnia wydarza się w moim życiu tak wiele drobnych radości. Dzięki temu ćwiczeniu znacznie szybciej i łatwiej zauważałam pozytywne aspekty mojej codzienności. Chcę ponownie wrócić do tego ćwiczenia, bo wzbogacało moje życie i sprawiało, że byłam bardziej pogodna i częściej się uśmiechałam. Bardzo Wam je polecam.

 

Pozytywnego nastawienia do świata i samego siebie można się nauczyć. To trening jak każdy inny. Pomocne mogą okazać się: codzienne spisywanie dobrych momentów, nagradzanie siebie, za dobrze wykonaną pracą, czy poczucie wdzięczności. Te małe radości składają się na szczęśliwe życie. To nie muszą być wielkie spektakularne wydarzenia, ale drobne chwile, które umilają nam codzienność. Kiedyś stworzyłam listę 27 uszczęśliwiaczy, które pozytywnie wpływają na moje ciało, umysł i duszę. Warto do niej zajrzeć. A jakie są Wasze sposoby na dobry nastrój każdego dnia?

 

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy