fbpx

Co jest pracą, a co tą pracą nie jest?

by Dorota Zalepa
8 komentarzy
praca w domu

Zgodnie z definicją praca to „miara wysiłku włożonego przez człowieka w wytworzenie danego dobra” *. Każdy z nas ma jednak swoje pojęcie pracy i inaczej ją postrzega. Dla jednych pracą jest własna firma, dla innych praca na etacie, dla studenta jest nią nauka, dla sportowca  treningi, dla matki wychowanie dzieci itd.

Dla mnie pracą przez wiele lat był sport, który wymagał ode mnie pełnego zaangażowania.  By pogodzić studia i treningi potrzebowałam Indywidualnego Toku Studiów, dzięki czemu nie musiałam być na wszystkich zajęciach. Sport pozwalał mi też zarabiać. Z resztą lata, w których sportowiec otrzymuje stypendium zaliczane są do stażu pracy i tym samym do emerytury. Znalazły się oczywiście osoby, które uważały, że to jest hobby i żebym w końcu dorosła i zabrała się za coś poważnego. Takie słowa były naprawdę przykre, tym bardziej, że w tę pracę wkładałam bardzo dużo serca, co również przekładało się na wyniki.

Po sporcie przez około 3 lata byłam zatrudniona na etacie. Typowa praca za biurkiem. Mimo, że nie dawała mi satysfakcji i trudno było mi podporządkować się tak sztywnym regułom, nikt nie powiedział, że to nie jest praca. Moje zaangażowanie było o wiele niższe niż te w sporcie, przede wszystkim nie wkładałam w to serca. A jednak dla wielu to była prawdziwa praca.

Szybko jednak zdałam sobie sprawę, że długo tak nie pociągnę i postanowiłam w międzyczasie założyć własną działalność. Dzięki temu uwolniłam się od wytyczonych mi godzin pracy od 8 do 16 i „pozbyłam się” szefa. Zaczęłam sama regulować sobie czas, ale przede wszystkim znowu zaczęłam wkładać w to serce. Firma prosperuje do dziś, choć w miarę upływu czasu zmieniła swój profil.  Jednak i tym razem znalazły się osoby, które uważają, że to nie jest prawdziwa praca. Bo dla nich praca to wyjście do biura i przebywanie tam w określonych godzinach od poniedziałku to piątku. Moje biuro jest w moim mieszkaniu, więc ja do pracy nie muszę wychodzić.

Idąc dalej tym tokiem, czy zajmowanie się domem i wychowaniem dzieci jest pracą? Oczywiście, że tak. Z tą jednak różnicą, że ta praca nie kończy się po 16.

praca w domu

I w reszcie czym jest blogowanie? Czy  tylko przyjemnym spędzaniem czasu i zabijaniem nudy? Owszem blogowanie jest przyjemne, ale wymaga też sporych nakładów pracy i zaangażowania. Nawet nie sądziłam, że aż tyle.

Dla mnie pracą jest wszystko to, co nas pochłania, angażuje, czemu poświęcamy swój czas. Wszystko to, co tworzymy i robimy z pasją. Każdy rodzaj działalności należy szanować, bez względu na to czy jest to praca w domu, czy na etacie, czy przynosi ona wielkie dochody, czy tylko własną satysfakcję.

*http://wikipedia.org

Jeśli podobał Ci się wpis, proszę udostępnij go dalej. Dziękuję! :)
Podobne wpisy